Безкоштовні ліки: перелік препаратів і порядок отримання

Україна має вкрай високі показники захворюваності населення на цукровий діабет II типу (близько 1 мільйона чоловік) і бронхіальну астму (понад 200 тисяч пацієнтів). А за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання наша країна, на жаль, знаходиться на другій позиції світового рейтингу.

У зв’язку з цим, з 1 квітня 2017 року в Україні почала працювати урядова програма «Доступні ліки». Її метою є зменшення смертності та кількості ускладнень в результаті перерахованих вище хвороб. Впровадження програми реімбурсації (повернення вартості) дає українцям право на безкоштовне отримання деяких ліків.

Які ліки можна отримати в аптеці безкоштовно в 2019 році?

Програма «Доступні ліки» поширюється на лікарські засоби від серцево-судинних захворювань, діабету II типу і бронхіальної астми. В цілому в список безкоштовних ліків на 2019 рік увійшло понад 200 препаратів.

Ліки підібрані відповідно до діючої речовини, тому отримати в аптеці безкоштовно можна далеко не всі препарати. Затверджений Міністерством охорони здоров’я перелік ліків, які беруть участь в програмі, містить препарати 43 виробників, з яких 21 виробник з країн ЄС, 17 – України, 4 – Індії, 1 – Ізраїлю. Для багатьох українців така допомога держави буде дуже доречною.

Урядова програма «Доступні ліки» безкоштовно надає громадянам України такі лікарські засоби (за МНН — міжнародною непатентованою назвою):

При бронхіальній астмі:

    Беклометазон (Beclometasone) Будесонід (Budesonide) Сальбутамол (Salbutamol)

При серцево-судинних захворюваннях:

    Аміодарон (Amiodarone) Амлодипін (Amlodipine) Атенолол (Atenolol) Верапаміл (Verapamil) Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide) Спіронолактон (Spironolactone) Фуросемід (Furosemide) Дигоксин (Digoxin) Еналаприл (Enalapril) Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate) Карведилол (Carvedilol) Клопідогрель (Clopidogrel) Метопролол (Metoprolol) Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate) Симвастатин (Simvastatin) Бісопролол (Bisoprolol)

При діабеті II типу:

    Метформін (Metformin) Гліклазид (Gliclazide)

Повний перелік лікарських препаратів, які можна отримати в аптеках безкоштовно або з мінімальною доплатою — на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Як в Україні отримати безкоштовні ліки?

Покрокова інструкція по отриманню безкоштовних лікарських засобів від серцево-судинних захворювань (гіпертонія, ішемічна хвороба серця і т.д.), астми і діабету містить 3 пункти:

    звернення до лікаря і отримання електронного рецепта відвідування аптеки з позначкою «Доступні ліки» отримання ліків безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом

Видача безкоштовних лікарських препаратів проводиться на підставі рецептів, виписаних закладами охорони здоров’я (незалежно від форми власності) на рецептурних бланках форми № 1. Інші види рецептів не приймаються.

Ще одним нюансом для отримання ліків безкоштовно є вимога виписувати рецепт не на торговельне найменування препарату, а за міжнародними непатентованими назвами, тобто діючою речовиною. До того ж кожен препарат виписується на окремому бланку.

Після отримання електронного рецепту пацієнт йде в аптечний пункт, який бере участь у державній програмі «Доступні ліки» (аптека має відповідну наклейку). Там йому на вибір запропонують кілька торгових марок ліків, що містять запропоновану лікарем діючу речовину (МНН). Подальший вибір препарату — за пацієнтом.

Термін дії рецепта становить 30 календарних днів з моменту його виписки. Надалі планується збільшити термін дії рецептурних бланків до трьох місяців.

В яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?

Отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою можна тільки в тих аптеках, які приєдналися до програми «Доступні ліки». Оскільки аптеки беруть участь в акції на добровільній основі і можуть приєднатися до державної програми в будь-який час, їх кількість постійно зростає, що дає українцям можливість в повній мірі реалізувати своє право на безкоштовні лікарські засоби.

Програма «Доступні ліки» поширюється на всю територію України, на сьогоднішній день в ній бере участь близько 6 тисяч аптечних пунктів. Повний список аптек, де можна безкоштовно отримати ліки (адреси і телефони) вказано на сайті Міністерства охорони здоров’я.

 

Безкоштовні ліки для дитини

Забезпечення безкоштовними медичними препаратами дітей забезпечують такі держпрограми:

    «Діти, хворі резистентної формою ювенільного ревматоїдного артриту» «Хворі із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями» «Діти з розладами психіки та поведінки із спектру аутизму» «Онкогематологічні хворі» «Діти, хворі на муковісцидоз»

Оновлений перелік медикаментів включає наступні медпрепарати: Тоцілізумаб, Панкреатин, Ритуксимаб, Філграстим, Еноксапарін натрію і леветірацетам.
Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика