Верховний Суд звітує про рік роботи: на виклики відповіли досягненнями

На підсумковій конференції обговорили досягнення та випробування першого року роботи Верховного Суду, виклики в питаннях забезпечення верховенства права та ефективного захисту прав людини

На підсумковій конференції обговорили досягнення та випробування першого року роботи Верховного Суду, виклики в питаннях забезпечення верховенства права та ефективного захисту прав людини

Сьогодні, 14 грудня, напередодні першої річниці діяльності Верховного Суду, відбулася конференція «Роль Верховного Суду в забезпеченні прав і свобод людини».

Захід, організований Верховним Судом і Проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», відвідали і перші особи держави. З вітальним словом до присутніх звернулись Президент Петро Порошенко та Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Вони наголосили на здобутках судової реформи, до яких віднесли створення незалежного Верховного Суду, здатного приймати рішення на користь особи в противагу інтересам держави. Петро Порошенко наголосив, що права людини є вищою цінністю, тому він вірить в справедливий суд, запит на який має суспільство.

Привітав гостей і Режі Брійя, спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні, який також наголосив на важливості деполітизації судової влади та забезпеченні її незалежності.

Хто як не очільник найвищого органу судового влади має демонструвати здобутки першого року роботи. Зі спеціальною доповіддю на тему ефективного захисту прав і свобод людини виступила голова Верховного Суду Валентина Данішевська.

Згадуючи як рік тому починався Верховний Суд: зі 115 суддів (зараз їх вже 118), які не знали одне одного, та одного працівника апарату, а саме керівника), важко повірити, що загалом він розглянув вже 81 тисячу справ. В. Данішевська навела вражаючі цифри: Касаційний адміністративний суд отримав 73 тисячі справ (деякі чекали розгляду з 2011 року), з яких вже розглянув 35 тисяч; Касаційний господарський суд розглянув 13 тисяч з отриманих 15; Касаційний кримінальний суд теж отримав 15 тисяч, але розглянув менше — 8,5 тисяч; Касаційний цивільний суд традиційно займає друге місце: з 51 тисячі отриманих справ розглянув 23,5 тисячі.

Процес має пришвидшитися з прибуттям нових суддів: мантії шитимуть навесні.

Крім, вирішення існуючих спорів у ВС працюють і над зменшенням кількості скарг, по-перше, через процесуальні фільтри. В. Данішевська зауважила, що в суспільстві негативно сприймаються відмови у відкритті провадження через малозначність спору, адже для кожної людини її справа є найважливішою. Саме тому належне правосуддя мають забезпечити вже суди першої та апеляційної інстанцій. По-друге, до зменшення спорів має привести єдність судової практики: у ВС намагаються вирішити декілька проблем, оскільки один спір не можна вирішувати в декількох юрисдикціях — на захист одного права можна направити лише один позов. Крім того, способи захисту мають бути ефективними та належними, адже недопустима ситуація, коли особа має декілька судових рішень, але право не відновлено. По-третє, досягненню мети сприяє інститут зразкових справ. Тут пані Данішевська звернулась до пана Гройсмана, адже виконання рішень та запобігання порушенням прав залежить від Уряду. В якості прикладу суддя навела зразкове рішення щодо перерахунку пенсій міліціонерам , після ухвалення якого Кабінет Міністрів прийняв постанову, в який врегулював порядок пенсійного забезпечення. А це означає, що до суду не звернуться ще 150 тисяч людей з такою ж проблемою. Результат — зменшення навантаження суддів.

«Приймаючи рішення та виконуючи їх, ми позбавимо людей необхідності звертатися до суду. В українців не має бути підстав для звернення в Європейський суд з прав людини, всі питання мають вирішуватися в Україні», — впевнена Валентина Данішевська.

Інше зразкове рішення щодо права відмовитись від ID-паспорта, за словами В. Данішевської, продемонструвало усвідомлення, що людина є найвищою цінністю. І якщо державні органи порушують правила, встановлені державою, або дотримуються встановлених формальних правил, які порушують права людини і громадянина, це має виправити суд (фактично розглянувши позов проти держави).

В. Данішевська наголосила, що держава має продемонструвати добровільне виконання судових рішень. Поділившись знаковими рішеннями Великої Палати в різних юрисдикціях, В. Данішевська нагадала і про позицію щодо права стягувача звернутися до приватного виконавця, незважаючи на відкрите в ДВС провадження.

Конференція триває весь день, доповіді суддів транслюються на YouTube-каналі Верховного Суду.

Тож транспарентність та готовність до просвітництва оновлений Верховний Суд прагне демонструвати на всіх доступних каналах. І перший рік роботи показав, що судді повернулись до суспільства: кожний зараз може дізнатись про судову владу та проблеми правозастосування з перших вуст.

Марина Ясинська

Фото з Facebook ВС

Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика