Вперше в Україні президент Зеленський ініціює прийняття закону про імпічмент президента

Володимир Зеленський  подав у Верховну Раду законопроект про імпічмент президента України. Глава держави також сподівається, що нардепи розглянуть ще один проект – про зняття з них депутатської недоторканності.

Про це заявив представник президента Зеленського у Верховній Раді Руслан Стефанчук на брифінгу.

"Президент України Володимир Зеленський, як і обіцяв під час передвиборчої кампанії, сьогодні передав до Верховної Ради проект закону України "Про особливу процедуру з усунення з поста президента України – імпічмент",
– сказав Стефанчук.

Президентський законопроект про імпічмент зареєстрували у Верховній Раді. Текст документа уже опублікували на сайті парламенту.

Що таке імпічмент?

Процедура притягнення до суду вищих посадовців держави. Результат імпічменту – як правило дострокове припинення повноважень президента або іншого посадовця та усунення його з посади.

Імпічмент президента в Україні

Процедуру імпічменту президента України регламентує 111 стаття Конституції України. Так, в Основному законі імпічмент визначається як особлива процедура притягнення до відповідальності президента, що поєднує юридичну, кримінальну і конституційну відповідальність. Вона реалізується шляхом осуду президентадострокового припинення його повноважень і усунення з посади.

Підставою для імпічменту президента є вчинення державної зради або іншого злочину, який підпадає під кримінальну відповідальність.

На час усунення президента від посади його обов’язки виконує глава Верховної Ради.

Процедура імпічменту президента в Конституції України прописана недосконало, тому й зараз тривають дискусії щодо зміни законодавства.

Так, вона передбачає:

·         Створення парламентом спеціальної слідчої комісії, до якої мають входити спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.
(Хто ці спеціальні слідчі і прокурор – законодавство України не уточнює)

·         Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії мають розглянути на засіданні парламенту.

·         За наявності підстав, Рада не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення президента.

·         Конституційний суд виносить висновок щодо дотримання конституційності процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент.

·         Верховний Суд України підтверджує наявність у діях обвинувачуваного ознак державної зради чи іншого злочину.

·         Не менш як трьома четвертими від свого складу Рада приймає рішення про усунення президента з поста

·         Виконання його обов’язків покладають на спікера Верховної Ради.

Як бачимо, процедура передбачає втручання багатьох структур та не має розписаних уточнень стосовно спеціальних слідчих і прокурора. Вона є досить складною для виконання.

Усунення від влади Януковича

Щодо четвертого президента України Віктора Януковича не застосовували прописану у Конституції процедуру імпічменту. Рада усунула його 22 лютого 2014 року від посади, проголосувавши за постанову "Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України".

Згідно з цією постановою, Янукович оголошувався таким, що у неконституційний спосіб сам усунувся від виконання обов’язків президента.

Тоді правознавці уточнювали: це не було чисте з юридичної точки зору голосування і не зовсім відповідало процедурі, коли для імпічменту необхідний був висновок Конституційного суду та рішення, ухвалене трьома чвертями членів Верховної Ради (за усунення Януковича проголосували тоді 328 депутатів замість 338).

Що пропонують змінити у законі?

Віце-спікер парламенту Оксана Сироїд вважає, що слід ґрунтовніше підійти до питання та розглянути закон про президента в цілому, в якому можна буде скоригувати всі неточності, які є у взаємовідносинах між гілками влади.

Заступниця голови Верховної Ради та депутати з фракції "Самопоміч" розробили законопроект, який обмежить повноваження президента до конституційних та прибере з інших законопроектів неконституційні повноваження президента.

Наприклад, він не зможе призначати склад регулятора комунальних тарифів – НКРЕКП і інших регуляторів, очільників СБУ в областях.

Крім цього, автори законопроекту пропонують врегулювати конфлікт між повноваженнями президента та прем'єра, а також прописати підстави і процедуру імпічменту.

Загалом, на розгляд Ради чекають 5 проектів законів про усунення з посади президента.

Закон про зняття недоторканності з депутатів: що відомо

Представник Зеленського нагадав, що у Верховній Раді лежить законопроект, яким скасовується депутатська недоторканність.

"Це було би чесно, якби ми разом ці два проекти провели з тим, щоби і президент мав свою процедуру усунення його з поста, і Верховна Рада мала межі своєї недоторканості", – додав Стефанчук.

Ще 19 жовтня 2017 року Верховна Рада у першому читанні розглянула законопроект про скасування депутатської недоторканності. "За" проголосували 336 народних депутатів.

Далі законопроект надіслали до Конституційного суду і 6 червня 2018 року суд постановив, що порушень Конституції у документі немає. З того часу Рада до розгляду законопроекту не поверталася.

За словами Стефанчука, команда Зеленського чесно прописала цю процедуру і чесно передала її до парламенту. Тому, президент робить "другий крок назустріч Верховній Раді з тим, аби спробувати налагодити співпрацю у подальшому".

Окрім того, радник президента анонсував подання подальших проектів законів, зокрема щодо відповідальності за кнопкодавство, боротьби з корупцією та народовладдя.

Додамо, спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що Рада розгляне законопроект про імпічмент президента на цьому тижні

 Що говорив Зеленський про імпічмент? 

Під час передвиборчої кампанії Володимир Зеленський заявляв, що у разі його перемоги на президентських виборах, перш за все планує зняти недоторканність із президента України  У Зеленського розповіли, що планують робити із корупцією , народних депутатів і суддів. Тому він обіцяв подати на розгляд Верховній раді законопроект про імпічмент президента.

"Важливо, що я хочу залишитися собою. Я не тримаюся за посаду. Тому, до речі, один з головних і перших законів, які чекало суспільство 28 років, і мені незрозуміло, чому його немає, у всьому цивілізованому суспільстві є закон про імпічмент. Я сам іду назустріч. Не мені пропонують депутати Верховної ради або там якісь окремі чиновні мужі. Ні, я сам цього хочу. Чому? Тому що є цивілізований шлях, як прибрати людину, яка, на думку суспільства, стала недостатньо гідною їх вибору", – говорив Зеленський.
Джерело: 24tv.ua

Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика