«Жердєв проти України»: Тримання неповнолітнього Заявника у камері разом з дорослими особами було визнано жорстоким поводженням у значенні статті 3 Конвенції (ст. 3 та ст. 5 Конвенції, заява № 34015/07, від 27.04.2017 р.)

Фабула судового акта: Заявник звернувся до ЄСПЛ, стверджуючи порушення ст.ст. 3,5,6 Конвенції.

Шістнадцятирічного Заявника було затримано міліцією за підозрою у крадіжці та вбивстві охоронця магазину. У дільниці Заявника було відокремлено від батька, який прибув разом з ним, та допитано. Під час допиту Заявнику пропонували зізнатися крадіжці та вбивстві, застосовували фізичне насильство та погрожували. Заявнику також було призначено захисника (з порушенням встановленої процедури), проте допитано за його відсутності.

Заявник був оглянутий судово-медичним експертом, який встанановив наявність легких тілесних ушкоджень; одяг Заявника було вилучено для проведення експертизи, внаслідок чого він перебував у дільниці в наручниках та без одягу (лише у білизні) значний проміжок часу.

Згодом Заявника було поміщено в камеру в ізоляторі тимчасового утримання, де він знаходився декілька днів разом з двома дорослими особами, обидва з яких були наркозалежними, а один також страждав від інфекційного захворювання (туберкульозу) та мав судимість.

Під час тримання під вартою та у подальшому — судового процесу — Заявник визнав себе винним у скоєнні злочинів, його було засуджено до семи з половиною років позбавлення волі. Пізніше під час оскарження вироку Заявник відмовився від своїх показань, стверджуючи, що вони були наслідком фізичного і психологічного тиску, жорстокого поводження з боку працівників міліції. Прокурор також оскаржив вирок, вважаючи його надто м`яким. Справу неодноразово відправляли на дорозслідування, а Заявника поміщали під варту. Після тривалих розглядів, Заявника було засуджено за вбивство при обтяжуючих обставинах та грабіж до тринадцяти років позбавлення волі. Верховний суд України залишив в силі зазначений вирок суду.

ЄСПЛ встановив порушення матеріального та процесуального аспекту статті 3 Конвенції. Відповідно до прецедентного права ЄСПЛ, для того, щоб вважатися порушенням, жорстоке поводження має досягти мінімального рівня жорстокості. ЄСПЛ констатував, що жорстоким поводженням є  дії, які принижують індивіда, його гідність, викликають почуття страху. ЄСПЛ наголосив, що діти, потрапляючи в умови затримання, є надзвичайно вразливими, з огляду на що співробітники поліції  повинні виявляти пильність та вживати заходів щодо їхнього захисту.

ЄСПЛ встановив, що тримання Заявника в одній камері з дорослими людьми становило жорстоке поводження у матеріальному аспекті статті 3 Конвенції, призвело до приниження гідності Заявника та викликало в нього почуття страху. Також ЄСПЛ констатував порушення процесуального аспекту статті 3 Конвенції, оскільки національними органами не було забезпечено ефективного розслідування скарг Заявника щодо жорстокого поводження.

ЄСПЛ дійшов висновку про порушення статті 5 § 1 Конвенції у зв’язку з триманням Заявника під вартою з 10.05.2006 року до 25.01. 2008 року і з 24.07.2008 року по 11.11.2009 року. Зокрема, ЄСПЛ зазначив, що національне законодавство чітко не передбачало, яким органом, на яких підставах, та на який строк обвинувачений міг бути повернутий під тримання під варту уже на стадії судового розгляду.

ЄСПЛ також встановив порушення статті 5 § 3 Конвенції з огляду на значний строк тримання Заявника під вартою за відсутністю нових підстав для цього, крім тих, які були підставою для його початкового затримання (тяжкість злочинів, ризик втечі Заявника та ін.).

ЄСПЛ встановив, що статті 6 §§ 1 та 3 (c) Конвенції порушено не було. Проаналізувавши обставини справи, наявні проти Заявника докази та його власну позицію (визнання вини) під час першого судового розгляду, ЄСПЛ відзначив, що провадження щодо Заявника в цілому було чесним, незважаючи на процедурні порушення на початковому етапі розслідування.

Інші скарги Заявника на порушення Конвенції було відхилено.

Аналізуйте судовий акт: 

«Осипенко проти України» (Osypenko v. Ukraine), заява № 
Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика