Зміна прізвища дитини в 2019 році

Відповідно до норм статей 145-147 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем її батьків, в разі знаходження батька і матері на різних прізвищах — за їх вибором. Прізвище дитині присвоюється під час здійснення запису в акті про народження. Реєстрація здійснюється співробітниками РАЦСу, коли між батьками досягнуто згоди. Незважаючи на те, що прізвище присвоюється на все життя, законодавством передбачена можливість його зміни. Зокрема, ст. 148 СК містить підстави для зміни прізвища дитини її батьками:

    зміна свого прізвища батьком і/або матір’ю рішення суду про усиновлення (удочеріння) дитини визнання одного з батьків недієздатним або безвісно відсутнім смерть одного з батьків або позбавлення його батьківських прав присвоєння дітям прізвища без урахування побажань одного або обох батьків скасування рішення суду про визнання батьківства (якщо цим обґрунтовувалися зміни) добровільне визнання батьківства за спільною заявою батька і матері дитини (при наявності в свідоцтві про народження запису, зробленого відповідно до ст. 135 СКУ)

Зверніть увагу, що для зміни прізвища дитини, яка досягла семирічного віку необхідна її згода. При цьому, незважаючи на малолітній вік, думка дитини є вирішальною, і батьки не праві змінити її прізвище, оскільки цим порушать право дитини на індивідуальність. Більш того, при виникненні спору між батьками та дитиною щодо зміни прізвища, батько і мати не мають права звернутися для вирішення конфлікту в орган опіки та піклування або до суду. Можливість обійти думку дітей надана суду і то лише в тих випадках, коли цього вимагають інтереси дитини (частина 3 статті 171 Сімейного кодексу України).

У більшості випадків процес зміни прізвища дітей залежить від їх віку. Щоб не виникало питань щодо необхідності отримання дозволу тата, мами і дитини на зміну прізвища, наведемо для наглядності таблицю:

 

Як поміняти прізвище дитини після розірвання шлюбу?

Відповідно до законодавства України розірвання шлюбу між батьками не тягне за собою зміну прізвища дітей. Проте, той з батьків, з яким після розлучення або визнання шлюбу недійсним залишилася проживати дитина, має право змінити прізвище дитини. Особливо це актуально для жінок, які повернули своє дівоче прізвище після припинення шлюбу.

Однак, слід пам’ятати, що розірвання шлюбу не впливає на обсяг прав батьків, тобто батько і мати як і раніше рівні в правах щодо своїх дітей. Тому змінити прізвище неповнолітньої чи малолітньої дитини при розірванні шлюбу в односторонньому порядку не вийде.

Чи можна змінити прізвище дитини без згоди батька?

Нерідкі випадки, коли після розлучення тато або мама перестають цікавитися життям дитини, його вихованням і фінансовим благополуччям, але при цьому забороняють змінювати прізвище дітям. Поміняти прізвище дитині без згоди батька можна за умови, що він був позбавлений батьківських прав, визнаний недієздатним, безвісно відсутнім або померлим. Одиноким матерям для зміни прізвища малолітніх або неповнолітніх дітей дозвіл батька не потрібен.

Спір між батьками щодо зміни прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом (ч. 5 ст. 148 СК). При вирішенні спору враховується виконання батьківських обов’язків та інші обставини, що підтверджують доцільність зміни прізвища дітей. У разі звернення тата або мами в органи опіки для розгляду конфліктної ситуації винесене опікунською радою рішення є обов’язковим до виконання.

Як змінити прізвище дитини в судовому порядку?

Судова процедура зміни прізвища малолітньої або неповнолітньої дитини проводиться на підставі позовної заяви. Підсудність справи визначається відповідно до норм ст. 109 Цивільного процесуального кодексу України, тобто за місцем проживання відповідача. Для розгляду справи, крім позову, суду необхідно надати наступні документи:

    копія паспорта позивача і відповідача довідка про реєстрацію дитини разом з позивачем копія свідоцтва про народження дитини (обов’язково) довідка про заборгованість по аліментах (якщо така є) копія свідоцтва про шлюб/копія свідоцтва про розлучення (рішення суду) характеристика з місця роботи, місця проживання (не обов’язково, але бажано)

Крім того, до заяви можна прикріпити будь-які документи, що підтверджують обґрунтованість позовних вимог. Також, не зайвими в даній категорії справ будуть показання свідків.

Яка процедура зміни прізвища дитини після позбавлення батьківських прав батька (матері)?

Законодавством України, зокрема ст. 166 СК, передбачено, що особа, позбавлена батьківських прав, втрачає особисті немайнові права на дитину і звільняється від обов’язків щодо її виховання. Зміна прізвища малолітньої (неповнолітньої) дитини відноситься саме до особистих немайнових прав батьків. У зв’язку з цим відпадає необхідність в отриманні згоди батька або матері, позбавлених батьківських прав для зміни дитячого прізвища.

Зміна прізвища дитини здійснюється відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Мін’юсту. Щоб поміняти дитяче прізвище необхідно звернутися в РАЦС з письмовою заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану. Також буде потрібно свідоцтво про народження та рішення суду про позбавлення батьківських прав тата (мами).

Як поміняти прізвище дитини матері одиначки?

Порядок зміни прізвища дітей одиноких матерів аналогічний до попередньої ситуації і проводиться працівниками відділу державної реєстрації актів цивільного стану за заявою матері.

Чи може дитина сама змінити прізвище?

Згідно зі статтею 295 Цивільного кодексу з шістнадцятирічного віку дитина має повне право самостійно (без врахування думки батьків і опікунів) змінити своє прізвище. Діти, які досягли 14 років, наділяються правом ініціювати процедуру заміни власного прізвища. Однак, для завершення процесу потрібна згода батьків або того з них, з ким проживає дитина.

Як поміняти прізвище дитини під час отримання паспорта?

Згідно із законодавством кожен українець, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України (ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спецстатус»).

Нагадаємо, раніше видача паспортів проводилася з 16 років, в зв’язку з чим процедура зміни прізвища дитини могла проводитися одночасно з отриманням паспорта. При цьому згода батьків на зміну прізвища не була потрібна, оскільки з 16 років дитина самостійно приймає рішення щодо зміни П.І.Б.

Порядок оформлення і отримання паспорта на нове прізвище передбачає попереднє звернення до РАЦСу за місцем проживання дитини. При цьому, якщо дитині вже виповнилося 14 років, вона самостійно подає заяву, якщо немає чотирнадцяти — заявку на зміну прізвища подають батьки. До заяви додається такий пакет документів:

    фотографія заявника свідоцтво про народження згода обох батьків довідка з місця проживання квитанція про сплату держмита згода батьків на зміну прізвища дитини

Якщо умови звернення дотримані і підстав для відмови в наданні дозволу на зміну прізвища немає, у встановлений термін РАЦС видає заявнику «Свідоцтво про зміну імені». На підставі цього документа оформлення паспорта буде проводитися на нове прізвище.
Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика