Кримінальна відповідальність за нетверезе водіння: штраф і позбавлення прав (ст.286-1 КК)

Покарання у вигляді штрафу до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і позбавлення прав до трьох років за п’янку за кермом. В Україні вводиться виключно кримінальна відповідальність за їзду в стані алкогольного сп’яніння.

22 листопада 2018 року Верховна Рада України прийняла «революційний» закон про застосування кримінальної відповідальності за водіння в нетверезому вигляді. Водій отримає судимість за новою статтею 286-1 КК навіть у разі притягнення в перший раз.

Цікаво, що раніше адмінкодекс встановлював ідентичне покарання за нетверезе управління як автомобілями, так і маломірними (річковими) суднами. Однак криміналізація п’яного водіння торкнулася тільки водіїв машин. Дивне рішення…

Автоадвокат Юридичного порталу України роз’яснив правові нюанси нововведень для водіїв авто:

  за що поліція може притягнути водія до відповідальності за ст. 286-1 КК
  (це не тільки п’янка за кермом, але й відмова від медогляду, ДТП) яка сума штрафу і термін позбавлення прав передбачені новим законом
  (що впливає на міру покарання і які межі відповідальності) наслідки визнання винним і способи уникнути відповідальності
  (судимість за п’янку, оскарження незаконних дій поліції)

Стаття 286-1 Кримінального кодексу


Список правопорушень, за які передбачена кримінальна відповідальність:

  керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння передача керування ТЗ особі, яка перед цим вживала алкогольні напої відмова водія від проходження медобстеження на стан алкогольного сп’яніння вживання водієм алкоголю після дорожньо-транспортної пригоди за його участю вживання алкоголю після зупинки транспортного засобу на вимогу поліцейського
  (до проведення медогляду водія на стан сп’яніння або до рішення про звільнення від огляду)

Деякі із зазначених пунктів можуть здаватися нелогічними (наприклад, навіщо пити після ДТП), проте такий підхід законодавця цілком виправданий. Криміналізація прийому алкогольних напоїв водіями, незалежно від їзди на автомобілі (навіть якщо вже не керував ним), має на меті повністю виключити можливість ухилення від кримінальної відповідальності.

Тепер у разі твердження громадянина про те, що алкогольні напої вживалися ним постфактум (наприклад, не до, а після зупинки поліцією) — це не буде мати жодного значення. Штраф, позбавлення водійського посвідчення і судимість гарантовані.

Штрафи і строки позбавлення прав

Розмір штрафу і термін позбавлення водійського посвідчення за нетверезу їзду залежить, в першу чергу, від «біографії» водія. Однак слід зазначити, що різниця в покаранні за перше і повторне правопорушення — не дуже велика. Головним чином це є наслідком значного посилення санкції за вчинення порушення вперше.

Суми штрафів за нетверезе водіння


Перше керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння карається штрафом від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-34000 гривень).

Повторне перебування за кермом в стані сп’яніння карається штрафом в розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51000 гривень).

Терміни позбавлення посвідчення водія

Перше водіння авто в нетверезому вигляді карається позбавленням прав керувати транспортними засобами на строк від одного до трьох років.

Повторне керування авто в нетверезому стані карається позбавленням водійських прав строком від двох до трьох років.

Зверніть увагу, що позбавлення водійського посвідчення за п’яну їзду по ст. 286-1 КК (і штраф за п’яне водіння) — це вже не адміністративне, а кримінальне покарання! Найбільш неприємним наслідком вживання алкогольних напоїв за кермом є отримання судимості.

Судимість за алкоголь

За їзду в нетверезому стані водій отримає судимість, з усіма наслідками, що з цього випливають. Головною небезпекою наявності судимості є збереження інформації про притягнення до кримінальної відповідальності протягом усього життя. Винятків з цього правила не буває — відомості зберігаються в електронній базі даних Нацполіціі, яка адмініструється в Києві.

Пояснимо докладніше. Судимість дійсно погашається, але відбувається це лише формально. Наприклад, після погашення судимості можна балотуватися в Президенти. Однак, незважаючи на погашення, в довідці про відсутність (наявність) судимості запис про притягнення до кримінальної відповідальності буде відображатися завжди. На практиці, значення має саме ця обставина.

Як уникнути покарання

Краща порада: не бухати на авто і не сідати за кермо з бодуна. Штраф з позбавленням водійських прав за перегар і похмілля становить понад 50% усіх випадків покарання за водіння в нетверезому стані. Майте на увазі, що запах спиртного після застілля може зберігатися до 24 годин (залежить від індивідуальних особливостей і того, скільки випив). Для безпечної поїздки на машині рекомендується використовувати алкогольний калькулятор для водіїв.

Якщо неприємність уже сталася і факт прийому спиртних напоїв належним способом зафіксований під час медичного огляду, шанси зберегти права, уникнути штрафу і ухилитися, таким чином, від покарання — дуже невисокі. Як пояснив автоадвокат, реальний шанс уникнути наслідків і зберегти водійське посвідчення є тільки у випадках грубого порушення процедури притягнення до відповідальності.
Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика