«Незалежна судова влада — фундамент держави в умовах турбулентності»: ключові цитати другого дня судового форуму

Кадровий голод, нестача фінансування та інші актуальні проблеми судової системи в Україні обговорили учасники другого дня «Х щорічного суддівського форуму», який пройшов 1 жовтня у Києві. Захід організувала Асоціація правників України спільно з проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя».

Анна Огренчук, програмна директорка форуму та президентка Асоціації правників України, у вітальній промові наголосила: українська система правосуддя перебуває у глибокій кризі. «Ми вважаємо, що належне функціонування судової системи залежить від кадрового наповнення реформи та фінансового забезпечення. Це — базис існування будь-якої системи. Термінове відновлення діяльності ВККС та ВРП, належне фінансове забезпечення — виклики, які стоять перед усіма нами. Такі складні питання потребують системних рішень. Наш форум покликаний стати місцем діалогу між владою, суспільством та бізнесом заради пошуку компромісів», — сказала Огренчук

Лілія Гретарсдоттір, голова Управління програм співпраці Департаменту імплементації прав людини, правосуддя та стандартів юридичної співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, підкреслила важливість практики виконання судових рішень. «Жодна судова реформа не може вважатися успішною, якщо рішення судів не виконуються», — вважає Гретарсдоттір. Вона також наголосила на важливості якомога швидшого запуску роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів та обрання нових членів Вищої ради правосуддя.

Гостем Expert Talk стала Голова Верховного Суду Валентина Данішевська. Вона розкритикувала чинне законодавство у частині повноважень Етичної ради при Вищій раді правосуддя. На її переконання, Етична рада зможе навіть зупинити правосуддя в Україні, якщо нічого не змінити. «Ми не можемо допустити, щоби комусь були надані повноваження бодай на день, бодай на годину, зупинити судову владу. Не може бути такого, щоби хтось у державі мав такі повноваження … Ми пропонуємо такий підхід, щоби спочатку Етична рада взялася за добір кандидатів на вакантні посади. Підкреслюю: допомогла судовій владі здійснити добір кандидатів. Після цього можна говорити про те, щоби запропонувати членам ВРП пройти перевірку або звільнитися. Ця модель дозволить не розбалансувати конституційний лад у державі», — заявила Данішевська.

Богдан Моніч, голова Ради суддів України, підкреслив, що закон, який врегульовує порядок обрання нових членів Вищої ради правосуддя, містить ознаки не відповідності Конституції, утім Рада суддів України буде його виконувати. «Ми не говоримо, що треба змінити закон. Ми розуміємо, що на це немає політичної волі. Ми говоримо, що, можливо, сама Етична рада передбачить процедуру оцінки чинних членів ВРП таким чином, щоб не зупинити роботу Вищої ради правосуддя», — зазначив він. Богдан Моніч також повідомив, на станом на 1 жовтня Рада суддів України не отримала жодної заявки на зайняття посад у Етичній раді при ВРП. «Ми працюємо над тим, щоб до кінця жовтня делегувати своїх представників до Етичної ради. До 21 жовтня приймаємо документи», — запевнив голова Ради суддів України.

Свою точку зору на проблему недостатнього фінансування судової системи висловив заступник Міністра фінансів України Роман Єрмоличев. Він визнав, що держава на сьогодні не забезпечує фінансування потреб правосуддя у повному обсязі, утім Уряд розуміє важливість проблеми та працює над її розв’язанням. «На наступний рік ми передбачили збільшення фінансування судової гілки влади на 3,5 млрд грн. Всього на фінансування судів передбачається близько 21 млрд грн… Ще одне наше завдання — не допустити перекосів розподілу фінансування між судами, яке існує сьогодні», — розповів Роман Єрмоличев.

Підсумки першого дня

Підсумки другого дня

Плануєте придбати професійне рішення LIGA360 для юриста або адвоката НААУ? Отримайте знижку 30% спеціально до Дня юриста та 30-річчя ЛІГА:ЗАКОН. Умови участі дізнавайтесь за посиланням.

Штраф за невиконання вимог дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя: набув чинності Закон

НААУ попередила про загрозу блокування роботи Вищої ради правосуддя

Підвищення зарплати для працівників апаратів судів: що пропонує Вища рада правосуддя?

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *