Открытое обращение Ассоциации юристов Украины касаемо возможной отмены исключительного права адвокатов на представительство в судах

АЮУ призывает внести изменения в Закон об адвокатуре, а не в Конституцию

АЮУ призывает внести изменения в Закон об адвокатуре, а не в Конституцию

Публикуется на языке оригинала

Асоціація правників України як провідна правнича спільнота, метою якої є впровадження принципу верховенства права і розвиток юридичної професії, висловлює занепокоєння можливістю скасування виключного права адвокатів на представництво у судах, передбаченого у проекті закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії») (реєстр. № 1013).

https://jurliga.ligazakon.net/news/151085_vstupili-v-silu-izmeneniya-v-sudoustroystve-i-statuse-sudey

Внесення змін до Конституції України щодо правосуддя у 2016 році в частині закріплення виключного права адвокатів на представництво в судах мало на меті забезпечення права громадян на отримання якісної правничої допомоги, сприяння реалізації принципу змагальності у судовому процесі та забезпечення інституційної спроможності адвокатури. Проект цього документу був схвалений Європейською Комісією «За демократію через право» (Венеціанською комісією).

Виключне право на представництво в судах відповідає міжнародній практиці провідних держав світу та сприяє формуванню правничої професії з єдиними стандартами й етичними правилами. Крім того, виключні повноваження адвоката на представництво — це гарантія реального професійного правового захисту.

Скасування даної норми поверне всю юридичну професію на десятиріччя назад і нівелює ті надбання в розвитку правової системи, які були здобуті в роки незалежності України.

Переконані, що для забезпечення належного права на захист не потрібно змінювати Основний Закон держави. Оскільки питання доступності правничої допомоги можна врегулювати шляхом удосконалення норм Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у частині забезпечення статусу адвоката, особливостей його отримання та провадження професійної діяльності адвокатами — представниками органів державної влади та юрисконсультами.

Звертаємо увагу, що розвинута система безоплатної правової допомоги забезпечує правничою допомогою соціально незахищені верстви населення.

У той же час Асоціація має констатувати значні системні недоліки у функціонуванні інституту адвокатури. Однак ці недоліки не слід виправляти шляхом нівелювання статусу адвоката як захисника прав та інтересів людини в судовому процесі та в системі органів правозастосування. Вказані недоліки можуть бути усунені шляхом внесення змін до профільного Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», закріпленням сучасних прозорих механізмів доступу до професії і стажування, а також формування органів адвокатського самоврядування, впровадження ефективних дисциплінарних механізмів, підзвітності даних органів широкій адвокатській спільноті. Саме про це АПУ неодноразово наголошувала у своїх зверненнях, в ході численних дискусій щодо майбутнього правничої професії та має конкретні пропозиції щодо вдосконалення функціонування інституту адвокатури.

Наголошуємо, що розширення прав адвокатів, яке було спричинено впровадженням виключного права адвокатів на представництво у судах, має кореспондуватися з підвищенням їхньої відповідальності перед клієнтами та державою за зловживання своїми правами.

Відтак, закликаємо народних депутатів України відхилити проект закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії») (реєстр. № 1013).

Одночасно звертаємося до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та Комісії з питань правової реформи при Президентові України з пропозицією розпочати широке обговорення шляхів вирішення запропонованої у законопроекті ідеї. Асоціація правників України готова стати майданчиком для таких обговорень і надати напрацювання, які підготовлені членами Асоціації, щодо удосконалення інституту адвокатури.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188870_yak-u-naau-vdreaguvali-na-zakonoproekt-shchodo-skasuvannya-advokatsko-monopol

Нагадуємо, проти законопроекту виступила й Національна асоціація адвокатів України.

Як вже писала ЮРЛІГА, Комітет з питань правової політики ВР рекомендував Верховній Раді включити законопроект № 1013 до порядку денного та направити в КСУ для одержання висновку щодо його відповідності  Конституції.

Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика