Платіжки за газ завищені: перерахунок тарифів і списання боргу

Як не платити за газ для населення за завищеними тарифами? Чи потрібно оплачувати газ за новими платіжками? Як змусити газопостачальну організацію зробити перерахунок квитанції за газ? Як побутовому споживачеві списати частину існуючого боргу за газ?

«Юридичний портал України» (www.lawportal.com.ua) наводить реально працюючу процедуру для зменшення суми заборгованості та подальшого правового примусу обл(міськ)газу (далі — «облгаз») до зниження газового тарифу, якою вже скористалися багато українців. Щоб домогтися справедливої тарифікації газопостачання, скористайтеся інструкцією нашого юриста з житлових справ і питань ЖКГ.

Облгази України виставляють населенню завищені платіжки з необгрунтовано високим тарифом за газ до тих пір, поки споживач їх оплачує. Реструктуризація боргів по газопостачанню, як і знижена (індивідуальна) тарифікація, можлива лише за умови активної позиції споживача газу. Розглянемо правові підстави та порядок дій докладніше.

Причини завищених платіжок за газ

Основними причинами незаконного завищення тарифу в газових квитанціях є:

    включення в тариф за газопостачання доплат, які нараховуються газозбутовими організаціями розрахунок обсягу використаного газу із застосуванням підвищених норм споживання природного газу

Існує ряд й інших, менш поширених, причин. До усіх випадків завищення сум у платіжках підходить зразок заяви про перерахунок (зниження) розміру газового боргу, наведений у цій статті.

Граничні норми споживання газу

23 січня 2019 року Міністр соціальної політики України вперше офіційно визнав незаконність використання завищених граничних норм споживання газу для квартир без лічильника.

Головна причина правової колізії між заявою Мінсоцполітики і позицією облгазів (які використовують завищений тариф) наступна: установка газових лічильників для населення включена у вартість газу, тому газопостачальна організація зобов’язана обладнати кожну квартиру індивідуальним приладом обліку за свій рахунок. Якщо газовий лічильник не був встановлений з будь-якої причини, крім відмови споживача, розрахунок за максимальною нормою використання газу є незаконним і громадянин має право вимагати повернення надмірно сплачених коштів.

У 2019 році власники квартир без газового лічильника отримують нові платіжки за завищеним тарифом. Наприклад, замість норми 3,29 кубічних метри газу на одну особу в місяць, для розрахунку фактичного споживання застосовується норма більша ніж 3,3 кубометри. При цьому на практиці середньостатистичний мешканець багатоквартирного будинку реально споживає для приготування їжі не більше 3 куб. м газу протягом місяця. Решта — це «вільні» обсяги газу, які залишаються неврахованими і можуть бути повторно перепродані іншим споживачам.

Таким чином завищені норми споживання призводять до того, що населення оплачує газ двічі — «за себе і за того хлопця» (в ролі останнього зазвичай виступає промисловий споживач). Тому подвійні тарифи квитанцій за природний газ населенню дуже вигідні газозбутовим організаціям. Уникнути розрахунку спожитого газу за подвійними тарифами можна за допомогою установки індивідуального лічильника, причому здійснювати його придбання і монтаж в квартирі кінцевого споживача повинна газопостачальна організація за свої кошти.

Якщо індивідуальний прилад обліку відсутній, потрібно домагатися його негайної установки за рахунок постачальника послуг (споживачі мають право на безкоштовну установку лічильників). В іншому випадку, якщо облгаз не встановив лічильник, вимагайте зниження газового тарифу, реструктуризації суми боргу та перерахунку розміру щомісячного платежу за газ (приклад заяви див. нижче).

Незаконне нарахування доплати

Крім маніпуляцій з тарифною сіткою газозбутові організації можуть незаконно нараховувати такі види доплат за газ:

    доплата у зв’язку зі збільшенням норми споживання на людину (виникає заборгованість за минулий час, яку вимагають погасити) включення в тариф втрат постачальника через розширення газу при високих температурах і зменшення його обсягу при низьких збільшення тарифу за рахунок включення в нього витрат газопостачальника на модернізацію газотранспортних мереж і обладнання

Уважно перевірте отриману квитанцію за газ і переконайтеся у відсутності незаконного нарахування доплат. Якщо тарифи в платіжці і загальна сума оплати за газопостачання розраховані з урахуванням доплати — вимагайте перерахунку розміру заборгованості.

Способи зниження вартості газу

Зменшити суму в газовій платіжці можливо тільки двома шляхами:

    встановити в своїй квартирі лічильник (за умови адекватних тарифів на газ) домогтися зниження вартості газу, провівши перерахунок норм його споживання

Детальніше про тарифи і норми газового споживання в поточному році.

Знизити розмір щомісячної плати за газ і перерахувати суму боргу можна такими способами:

    звернутися до газопостачальної організації з заявою про перерахунок щомісячних платежів і заборгованості за газ подати позовну заяву в суд про зниження нарахувань, застосування менших норм споживання та зменшення тарифу

При цьому важливо знати, що перший спосіб є обов’язковим в будь-якому випадку. Для звернення споживача до суду із заявою про перерахунок платіжок за газ потрібно попередньо написати заяву в облгаз і отримати відмову. Слід зазначити, що частини споживачів вдається отримати позитивне рішення вже на першому етапі процедури спору (не бажаючи доводити до суду, облгази йдуть на поступки). Однак для позитивного результату справи споживачеві необхідно проявити ініціативу.

Зразок заяви в обл(міськ)газ

Скласти заяву в міськ(обл)газ можна за прикладом такого звернення:

Завантажити приклад заяви в Київгаз (pdf)

Скачати шаблон заяви в Київгаз (docx)

Опис порушень може бути іншим — формулювання залежать від зауважень споживача.

В Україні найбільш поширені такі форми заяв-претензій в обл (міськ) гази:

    завищення тарифу при розрахунку сум в газовій квитанції погана якість (калорійність, теплота згоряння) газу

З зазначеними вище претензіями до газопостачальних компаній однаково часто стикаються як домогосподарства, обладнані газовими лічильниками, так і власники квартир без лічильників газу.

Якщо на рівні регіональних газозбутових компаній законні вимоги споживачів не задовольняються, наступним етапом захисту порушених прав буде судова процедура (позов до суду). Для складання позовної заяви до суду потрібна юридична допомога адвоката з комунальних питань та у справах ЖКГ (отримати безкоштовну консультацію можна нижче).
Источник

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Перейти к верхней панели
Top.Mail.RuАнализ сайта - PR-CY Rank Яндекс.Метрика