«Фармак» продовжує здійснювати випуск ліків всіх нозологій для забезпечення потреб ЗСУ та населення», — Дмитро Таранчук, директор з правового забезпечення

«Фармак» продовжує здійснювати випуск ліків всіх нозологій для забезпечення потреб ЗСУ та населення», — Дмитро Таранчук, директор з правового забезпечення

Про переформатування роботи АТ «Фармак» для роботи під час війни та про законодавчі кроки, які можуть покращити забезпечення України лікарськими засобами, «Юридичній практиці» розповів Дмитро Таранчук, директор з правового забезпечення АТ «Фармак».

 

— Яким вам запам’ятався ранок 24 лютого? Чи було передчуття, що буде така війна?

— Ранок 24 лютого 2022 я запам’ятаю на все життя, оскільки прокинувся від звуків вибухів в Києві, а не від будильника, як зазвичай. Передчуття напередодні були різні, але не хотілося вирити в те, що широкомасштабна війна можлива, проте це сталося.

 

— Як переформатувалося підприємство для роботи під час війни? Які ліки сьогодні в пріоритеті?

— «Фармак» ні на один день не зупиняв свою роботу, продовжував і продовжує випуск необхідних ліків для України. Наразі за перші тижні і місяці війни більшість бізнес-процесів були швидко адаптовані до умов воєнного стану, відбулися логістичні зміни та проведені трансформації для безперебійного виробництва готової продукції. «Фармак» в умовах воєнного стану продовжує здійснювати випуск ліків всіх нозологій для забезпечення потреб ЗСУ та населення.

 

— Чи об’єднували ви зусилля з іншими фармацевтичними компаніями для подолання кризи ліків?

— Основним викликом було збереження безперебійної логістики та своєчасних розрахунків між виробниками ліків, дистрибуторами та аптечними мережами та госпіталями.

 

— Яких збитків внаслідок воєнних дій зазнала компанія? Що робите для їх компенсації

— У перші дні війни «Фармак» зазнав суттєвих збитків — російськими окупантами був знищений логістичний склад у Київській області, де зберігалася готова продукція, пакувальні матеріали та складське обладнання, що належали АТ «Фармак». Наразі продовжуємо вживати всіх заходів, спрямованих на фіксацію збитків, супроводжуємо кримінальне провадження по факту завданих збитків, та здійснюємо незалежну оцінку заподіяних збитків.

 

— Як юридично відбувається переорієнтація на внутрішній ринок ліків, які мали експортуватись до білорусі?

— Наразі з 24 лютого «Фармак» повністю припинив виробництво і постачання лікарських засобів до республіки білорусь. «Фармак» продовжує забезпечувати ринок України та інші експорті ринки необхідними ліками.

 

— Чи потрібні якісь послаблення в патентуванні щоб розпочати виробництво необхідних в Україні генериків?

— Одним з першочергових кроків мало би бути вдосконалення законодавства щодо охорони прав на винаходи і корисні моделі в частині поширення правового режиму сертифікату додаткової охорони на патенти, які були видані та пролонговані до дати набрання чинності Закону України щодо сертифікатів додаткової охорони в 2020 році. Цей крок дозволив би пришвидшити виведення на ринок генеричних лікарських засобів, сприяв би розвитку експорту генеричних лікарських засобів з України та усунув би штучну монополію виробників оригінальних лікарських засобів на ринку України.

Другим кроком мало би бути обмеження (на період воєнного станку та періоду подолання наслідків військової агресії рф) дії прав інтелектуальної власності, включаючи патенти, сертифікати додаткової охорони, які стосуються лікарських засобів та виробів медичного призначення, що використовуються для рятування життя та здоров’я людей, які постраждали безпосередньо внаслідок воєнних дій агресора та опосередковано у зв’язку з неможливістю постачання достатньої кількості критично необхідних лікарських засобів та виробів медичного призначення на територію України.

 

— Чи є колеги, які пішли захищати країну із зброєю? Чи тримаєте зв’язок?

— Наразі більше 60 працівників компанії «Фармак» мобілізовані до лав ЗСУ і проходять військову службу, звичайно, із усіма підтримуємо зв’язок, допомагаємо всім чим можемо.

 

— Які ваші основні спостереження, враження та висновки від цієї війни?

— На мій погляд зарано говорити про висновки, але основним враженням є височенний рівень консолідації суспільства – людей, бізнесу, влади, і все заради перемоги над агресором.

 

— Чи є вже післявоєнний to do list? Що плануєте зробите найперше?

— Напевно, зарано говорити про післявоєнний період, але найперше дуже хотілося би знову поїхати в  подорож Україною.

 

— Чому Україна переможе?

— Україна неодмінно переможе — допоки є ми, українці, що цінують свободу і люблять свою землю і Україну!

 

Від редакції: Захист України — спільна справа для всіх громадян. Ми переконані, що кожен, хто щось робить на користь української перемоги — на передовій чи в тилу, — по-своєму борець за незалежність України. Ми поважаємо кожну працю, яка наближає Україну до перемоги. Ми будемо вдячні нашим читачам за інформацію про правників, чий приклад гідний наслідування, для висвітлення їх роботи в проєкті «Юристи і війна».

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.