Фіксування доказів військових злочинів РФ в Україні — поради Івана Ліщини

Фіксування доказів військових злочинів РФ в Україні — поради Івана Ліщини

Іван Ліщина, радник Міністра юстиції України, екс уповноважений у справах ЄСПЛ підготував інструкцію, як правильно зробити фіксування доказів військових злочинів РФ в Україні.

На кінець цього дуже продуктивного дня (крім заяви по Правилу 39 ми підготували ще по документу у справи по Криму та Донбасу, а ще розпочинаємо з Божою допомогою проект від якого в окупантів кров з очей піде) зроблю те, що тре було зробити давно, але Правило 39 відволікало всі сили.

Остання дні до мене звертаються десятки дуже професійних юристів з питанням, як вони можуть допомогти в фіксуванні порушень прав людини та злочинів окупантів. Як людина, яка два дні присвятила відокремленню зерен від плевел іноформвійни, щоб зібрати точно підтвердженні факти атак окупаційних військ на цивільні об’єкти в Україні, скажу, що таке фіксування вкрай і надважливо.

Державні органи (ОГП, ДСНС, НП та інші) будуть робити своє – в них є процедури, форми і т.д. Дублювати їхню роботу немає ніякого сенсу. Що ми, як юристи, які не пов’язані цими правилами та обмеженнями, можемо зробити, так це свою роботу, а саме розповісти історію.

Дуже велике прохання, не треба слати мені фото чи відео палаючого будинку із коментарем «Вчора Охтирка». Що я маю з цим робити? По фотографії знаходити адресу дома, положенню сонця час, а по характеру руйнувань – обставини події?

Що збирати?

Що я пропоную. Завтра я розповсюджу імейл, на який можна буде присилати свої повідомлення. Прохання робити їх за наступною схемою:

  1. Коли (дата, час)
  2. Де (максимально точна адреса)
  3. Обставини (що саме відбулось, яку зброю було використано, чому вважаємо, що винні окупанти)
  4. Опис жертв та руйнувань
  5. Фото/відео на підтвердження обставин
  6. Коротке свідчення від юриста, якщо він був безпосереднім свідком або від іношого свідка з зазначення паспортних даних свідка
  7. Якщо є альтернативна версія події від північних сусідів, то пояснення в сому вона полягає і чому вона невірна.

Звісно того чи іншого пункту з перелічених може й не бути, але краще намагатись виконати всі чи більшість з цих пунктів. В подальшому цю інфу ми будемо скрініти і перевіряти, але з таким матеріалом вже можна працювати. При чому, якщо є хоча б невеличкі сумніви в тому, чи відбулась подія і чи була вона саме такою, то краще не слати інфу взагалі — краще менше, але краще.

Я відкритий до будь-яких ідей щодо інституційного оформлення цієї роботи та щодо коригування списку вимог до документу.

Якось так.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.