Як через АТОшників скуповують цілі масиви – нова схема

Як через АТОшників скуповують цілі масиви – нова схема

Кожен учасник АТО, як і кожен громадянин України, має право на отримання земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації: для особистого селянського господарства, для індивідуального будівництва чи під садівництво. Учасник бойових дій – це пільгова категорія громадян і вони мать право на першочергове, перед іншими пільговими категоріями, отримати у власність земельну ділянку (п. 14, ст. 12 ЗУ ««Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»»).

Проте, питання виділення землі учасникам АТО можна назвати доволі болючим та дискусійним. Пільговим категоріям громадян, на жаль, органи місцевого самоврядування або Держгеокадастру «зі скупістю» виділяють земельні ділянки обґрунтовуючи свої відмови, тим, що вільної землі нема, або ж вона виставлена на земельні торги. Проте, у цьому матеріалі не про це, варто відзначити, що є позитивна сторона цієї ситуації – землю АТОшникам все-таки надають. Про це свідчать звітності Держгеокадастру, наприклад, станом на 21 травня, передано 180 тис. земельних ділянок (262 тис. га), цифри не малі і це не може на радувати. «Ініціатива щодо першочергового надання земельних ділянок захисникам України – з 2015 року була для Держгеокадастру одним із пріоритетних завдань. Фахівці служби надавали військовим, учасникам бойових дій та їхнім сім’ям необхідну інформацію і допомогу в оформленні земельних ділянок. Тепер, коли функцію розпорядження землями державної власності отримують ОТГ, щиро сподіваюся, що співпраця громад із військовиками буде не менш плідною та результативною», – вказує в. о. Голови Держгеокадастру Сергій Завадський.

Не будемо приховувати, що земельні ділянки, які передаються учасникам АТО, у своїй більшості, мають незадовільний стан: поросли рослинністю, чагарниками, а то і численними кущами та деревами, або ж розташовані у недоступних для заїзду місцях. Тому, часто, власник і вимушений продавати свою землю, так як не має змоги на ній господарювати. Та й і так зрозуміло, що більшості населення, і АТОшникам в тому числі, потрібна земля для того аби її потім продати. Крім цього, майже ніхто або одиниці учасників АТО стають фермерами і господарями своєї землі, тому часто такі земельні ділянки «висять» у повітрі без належного обробітку.

Землі для учасників бойових дій, зазвичай, виділяють масивами, потім ці масиві діляться на земельні ділянки і передаються у власність кожному окремо. За це клопоче, зазвичай, громадська організація або, бувають випадки, коли Держгеокадастр за власної ініціативи формує масиви для майбутньої передачі землі АТОшникам.

Якщо «копати» це питання глибше, то є доволі поширені випадки, коли ці масиви скуповуються однією особою. Тобто маємо таку собі «схему» — «як привласнити цілий масив». Зацікавлена особа (перекупник), своїми методами або ж зв’язками шукає такі масиви і по-черзі скуповує усі земельні ділянки, учаснику АТО при цьому компенсується якась вартість за його землю. Нічого незаконного, але це – «тіньовий ринок», купувати ж у приватної особи, а не через торги завжди вигідно.

От і маємо, що в багатьох випадках учасниками АТО в земельних питаннях прикриваються місцеві латифундисти та олігархи.

Крім цього, дуже багато учасників бойових дій не скористалися правом безоплатно отримати землю. Цим правом скористалися інші люди, використовуючи документи військовослужбовців. Про це повідомляє міністр агрополітики
Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *