Як підтвердити рівень володіння державною мовою – покрокова інструкція

Як підтвердити рівень володіння державною мовою – покрокова інструкція

Як підтвердити рівень володіння державною мовою – покрокова інструкція

Державні службовці повинні підтвердити рівень володіння державною мовою. Така вимога передбачена Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» для претендентів на зайняття вакантних посад:

 • державних службовців,
 • співробітників Національної поліції,
 • прокурорів,
 • суддів,
 • керівників закладів освіти,
 • наукових та педагогічних працівників тощо.

Щоб підтвердити відповідний рівень володіння державною мовою, треба скласти іспит та отримати державний сертифікат, який видається Національною комісією зі стандартів державної мови.

Реєстрація в системі

Насамперед необхідно мати електронний цифровий підпис або згадати свій логін і пароль від системи банкінгу, якою користуєтеся, щоб пройти процедуру реєстрації в іспитовій системі.

Наступним кроком є онлайн-реєстрація в іспитовій системі для визначення рівня володіння державною мовою.

На ресурсі треба «Авторизуватися через id.gov.ua», а після авторизації відкриється сторінка іспитів.

Подати заявку

На цій сторінці із запропонованих іспитів необхідно обрати «Іспит на визначення рівня володіння державною мовою 2.0 (для виконання службових обов’язків)», і залишається натиснути на кнопку «Подати заяву на іспит».

Далі система запропонує вам обрати область, у якій ви плануєте складати іспит, і відповідний центр.

Обираючи дату складання іспиту, слід ураховувати, що система пропонує лише ті дати, на які залишилися вільні місця у відповідному центрі. Тож, якщо ви обрали центр, але жодна з дат не активна, спробуйте змінити центр для складання іспиту та/або місто/область.

Оптимально обрати дату протягом місяця, оскільки це дасть вам змогу не тільки визначити зручні для вас дату і час складання іспиту, але й підготуватися до нього належним чином.

Якщо потрібні спеціальні умови для складання іспиту, то є можливість зробити відповідну позначку, але слід врахувати, що:

 • вони призначені тільки для людей з інвалідністю,
 • їх перевіряють окремо,
 • якщо таку заявку подано безпідставно, її скасують без права подати нову раніше ніж через 4 місяці.

У загальному порядку після перевірки правильності заповнення всіх полів достатньо натиснути «Подати заяву», і її буде додано до меню «Заяви на іспити».

Радимо сфотографувати цю заяву або записати собі дані щодо часу і місця складання іспиту і не забувати про неї.

У разі неявки на іспит його можна буде скласти лише через 4 місяці.

Потрапити на іспит

В обраний під час реєстрації час необхідно прибути до відповідного іспитового центру. Радимо приходити заздалегідь, щоб не поспішаючи знайти відповідну будівлю, аудиторію тощо.

При собі треба мати:

 • документ, що посвідчує особу;
 • негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР;
 • або негативний результат експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, проведеного не раніше ніж за 72 години до складання іспиту;
 • або документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації (підійдуть міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозової вакцини або двома дозами дводозової вакцини (“зелені” сертифікати);
 • або документ, що підтверджує одужання, чинність якого підтверджено за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного застосунку “Дія”.

Наявність у вас відповідних документів перевіряє інструктор, який є в центрі.

Після перевірки документів можна буде обрати будь-який вільний персональний комп’ютер, з якого ви маєте здійснити авторизацію в системі (увійти в систему) в такий самий спосіб, як і під час подання заяви на проходження іспиту.

Як проходить сам іспит

Інструктори, які стежать за дотриманням правил тестування, проводять короткий інструктаж щодо проходження іспиту, після чого ви натискаєте кнопку «Розпочати іспит».

Якщо у вас виникають технічні питання, інструктори вам допоможуть, тому краще одразу звернутися до них, а не гаяти час.

На весь іспит відведено 30 хвилин, з них 20 хвилин на тестові запитання (їх 29) і 10 хвилин на монолог.

Тестові питання розраховані на перевірку ваших знань щодо:

 • побудови синонімічних рядів (або антонімічних, або знаходження відповідників іноземних слів);
 • відмінювання числівників;
 • правильної граматичної або лексичної побудови речень тощо.

Також кожен варіант тестових завдань містить питання на розуміння змісту тексту – щоб виконати його, треба спочатку прочитати запропонований текст, а потім дати відповіді на запитання, пов’язані з його змістом.

Є питання, в яких потрібно із запропонованих відповідей обрати слова або речення і вставити їх замість пропусків у тексті.

Після завершення тестової частини іспиту можна буде перейти другої частини – монологу.

Система запропонує дві теми для монологу на вибір. Буде кілька хвилин підготуватися, а потім записати на камеру відповідний монолог. На місці для проведення тестування є навушники, якими варто скористатися, щоб не відволікатися на промови інших претендентів.

Ви також можете попросити аркуш паперу і ручку, щоб занотувати основні моменти своєї доповіді або скласти її план.

Зверніть увагу! Доповідь не повинна бути тривалою. Максимум  5 хвилин, оптимально – 2–4 хвилини. Читати не можна, адже 90% часу треба дивитися в камеру.

Оскільки для більшості людей розмовляти з монітором не є звичним процесом, то радимо потренуватися проголошувати монолог на камеру вдома. З цією метою можна скористатися будь-якою програмою для запису відео з вебкамери.

Якщо потрібна підготовка

Загалом тестові питання не є надто складними, але вони вимагають уважності, сконцентрованості, а також попередньої підготовки, адже на вас «тисне» фактор часу. За умови попередньої підготовки часу достатньо.

Зразок питань можна знайти на сайті Національної комісії зі стандартів державної мови або за цим посиланням.

Також у Play Market або Apple Store можна знайти програму «Тест з держмови». Вона має як безкоштовний функціонал (обмежене коло питань), так і платний – понад 1600 питань.

Результати іспиту

Після проходження тестування у вашому особистому кабінеті на порталі можна побачити свій «Прогрес». Відсоток правильних відповідей на тестові запитання буде вказаний одразу, а оцінка за монолог з’явиться згодом – після перевірки вашого запису членами комісії.

З метою підтвердження рівня знань, достатнього для виконання службових обов’язків, треба набрати від 70% правильних відповідей.

Фактично можна відповісти помилково на кожне четверте запитання тесту. Головне записати монолог без порушень правил його проголошення, щоб не отримати за нього 0 балів.

Тож отримати сертифікат та підтвердити рівень володіння державною мовою – легко. Головне докласти певних зусиль під час підготовки до складання іспиту.

У межах цієї статті викладено основний алгоритм дій з метою отримання сертифікату про рівень володіння державною мовою, а також перевірені на практиці лайфхаки з підготовки до складання іспиту.

Більш детальну інформацію щодо механізму оцінювання, можливості оскарження результатів іспиту тощо можна знайти на сайті Національної комісії зі стандартів державної мови.

 

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *