«Як тільки переможемо російських загарбників, почнеться відбудова економіки України і юристи матимуть великий обсяг дуже класної роботи», — Сергій Чорний, Baker McKenzie

«Як тільки переможемо російських загарбників, почнеться відбудова економіки України і юристи матимуть великий обсяг дуже класної роботи», — Сергій Чорний, Baker McKenzie

Про основні виклики переналаштування роботи київського офісу Baker McKenzie в умовах війни, допомогу від глобальної фірми, юридичну підтримку процесу вступу України в ЄС та перспективи українського юрринку «Юридичній практиці» розповів Сергій Чорний, Керуючий партнер київського офісу Baker McKenzie.

 

— Як війна змінила київський офіс Baker McKenzie? Які були основні виклики та знакові події за ці вже понад сто днів?

— Як і більшість бізнесів в Україні, ми були змушені призупинити роботу на кілька тижнів після початку війни. Офіс було зачинено для співробітників та відвідувачів, з міркувань безпеки. У цей час, відходили від шоку і допомагали співробітникам-дівчатам та сім’ям співробітників з дітьми переїхати до більш безпечних місць, в основному на заході України та у європейських країнах. Глобальна фірма і окремі партнери у Києві та за кордоном дуже активно долучалися до такої допомоги. Також включилися у волонтерську роботу — допомогу армії та гуманітарні акції, наші співробітники були дуже активні у цьому плані, особливо ті, що лишилися у Києві та його околицях у найбільш критичний час. Наприкінці березня відновили роботу, про що повідомили клієнтів. Звичайно, робота відновилася дистанційно.

Можна сказати, що київський офіс повністю зберігся, операційно та з точки зору наявності та функціонування персоналу, проте співробітники розсіяні по багатьох локаціях — більшість у Києві, Львові та Варшаві, проте також кілька колег працюють з Лондона, Берліна, Брюсселя, Амстердама та інших міст, де розташовані наші офіси.

Кожного дня функціонування офісу координується керуючими партнерами. Також раз на два тижні проводяться зустрічі всіх співробітників по Zoom. До сотні співробітників беруть участь у таких віртуальних зборах. Зараз фізичний офіс у Києві доступний для роботи юристів за необхідністю. Проте поки закритий для відвідувачів.

Основними викликами були:

  • забезпечення безпеки сімей співробітників з дітьми,
  • перевезення співробітників із найбільш небезпечних регіонів, де вони перебували з сім’ями,
  • збереження офісу як єдиного організму в умовах роботи з багатьох локацій, та, звичайно,
  • забезпечення клієнтською роботою тих співробітників, які мали змогу і хотіли відновити роботу.
Знакові події — звичайно, рішення глобальної Фірми про припинення роботи в росії, яке було прийняте у березні. Всі наші співробітники вітали цю подію, це має надважливе значення для нас і наших клієнтів. Та країна зникла з цивілізованого світу на багато років, і порядним людям, у тому числі порядному бізнесу, там робити нічого.

 

— Яку підтримку від глобальної фірми отримали та отримують українські юристи?

— Ще до війни, коли ситуація ставала напруженою, глобальна Фірма створила українську робочу групу (УРГ) для моніторингу ситуації з безпекою співробітників та організації допомоги їм у разі потреби. Спочатку, особливо у перші тижні війни, УРГ працювала щоденно, тепер уже в цьому необхідності немає і збираємося двічі на тиждень.

До УРГ входять члени Виконавчого комітету Фірми та топ-менеджери європейського регіону, а також київські керуючі партнери. За координацією УРГ, Фірма надала дуже активну і широку допомогу нашим співробітникам.

Зокрема, було профінансовано релокацію співробітників із дітьми та дівчат до безпечних регіонів, на захід України і до кількох країн Європи, у тому числі сплачено транспортні витрати та витрати на оренду житла. Надано логістичну допомогу, сім’ї та співробітники-дівчата розселені в орендованих помешканнях або ж у помешканнях, які надали колеги з європейських офісів Фірми. Особлива подяка колегам із варшавського офісу, які прийняли до себе близько третини наших співробітників та їх сімей.

При цьому, ми не робили відмінностей між «ключовим персоналом» та іншими співробітниками — всі отримували однакову допомогу.

Щодо фінансової допомоги, її не отримували лише партнери — таке було наше рішення. Інші співробітники, незалежно від посади, отримували і наразі отримують повну «довоєнну» зарплату (ми її не знижували), а також додаткову щомісячну допомогу для покриття витрат, пов’язаних із війною та переїздом у тимчасові місця проживання. Окрім цього, Фірма створили глобальний благодійний фонд для допомоги співробітникам київського офісу, до якого робили добровільні внески колеги з офісів Фірми у цілому світі. Частина цих коштів уже розподілена між нашими співробітниками, які зазнали збитків від війни (руйнування будинків, помешкань, медичні витрати, тощо).

Голова Фірми Мілтон Ченг двічі мав зустрічі з київськими партнерами для визначення та вирішення нагальних питань безпеки співробітників та функціонування київського офісу у воєнний час. Також, Мілтон та Керсті Вілсон, партнерка лондонського офісу, яка очолює УРГ, відвідали Варшаву і мали персональну зустріч із нашими співробітниками там. Це дуже важливо для підтримки наших колег у цей важкий час, і для утвердження впевненості у тимчасовості нинішніх бід та скорого повернення до миру, перемоги та нормального подальшого функціонування київського офісу як важливої частини глобальної Фірми.

 

— Як на глобальний бізнес Baker McKenzie вплинув вихід бренду з росії? Що змінилося для київського офісу?

— Ми знаходимося наприкінці процесу реорганізації функціонування Фірми в Україні. Уже створена нова структура «Бейкер Макензі Україна», яка почала діяльність в Україні. Фірма бачить гарне майбутнє для свого бізнесу в Україні, а тому всебічно допомагає з вирішенням багатьох організаційних та фінансових питань.

Коли розпочнеться відбудова економіки після перемоги України у війні, у київського офісу та інших офісів Фірми буде великий обсяг першокласної роботи, ми всі цього дуже очікуємо.

«Як тільки переможемо російських загарбників, почнеться відбудова економіки України і юристи матимуть великий обсяг дуже класної роботи», — Сергій Чорний, Baker McKenzie

— В якому режимі ви працюєте зараз? Наскільки завантажені роботою юристи київського офісу? В яких практиках?

— Як я вже зазначав, працюємо переважно дистанційно, як і у ковідний період. На щастя, ефективно працювати дистанційно ми добре навчилися під час ковідного карантину. У Фірми дуже гарно відлагоджена система технічних засобів для дистанційної роботи, і за наявності інтернету юристи можуть працювати, як в офісі. Всі глобальні системи і бази даних Фірми відмінно працюють і доступні для наших співробітників.

Наш фізичний офіс у Києві також доступний для роботи юристів, проте ми поки не радимо працювати там довготривало з міркувань безпеки. Офіс поки не доступний для відвідувачів.

Зараз у Києві більше двадцяти співробітників, десь близько того в інших регіонах України та третина — за кордоном. Колеги, хто за кордоном, теж мають можливість працювати повноцінно — наші європейські офіси надали їм робочі місця та всю іншу необхідну підтримку.

Клієнтської роботи зараз мало. В основному їй радіють колеги з корпоративної практики, практики трудового права, міжнародної торгівлі та практики вирішення спорів. Всі інші практики також продовжують отримувати клієнтські завдання, однак їх замало. Багато колег працюють над важливим pro bono проєктами, важливими для України.

 

— Чи використовуєте ви секондмент персоналу до інших офісів Baker McKenzie інших юрфірм офісів клієнтів?

— Так, така практика є. Наразі кілька наших співробітників молодшої та середньої ланки працюють над не-українськими проєктами в інших офісах Фірми. Також партнери з інших офісів Фірми залучають наших юристів до клієнтської роботи.

 

— Юристи київського офісу Baker McKenzie взяли участь у заповненні першої та другої частин анкети-опитувальника Європейської комісії щодо надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Розкажіть, будь ласка, про цей проєкт детальніше.

— Цей проєкт координувався офісом Віце-прем’єр міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанишиної та колегами з Київської школи економіки. Ми були відповідальні за підготовку відповідей на запитання першої та другої частин опитувальника у галузях корпоративного права, корпоративного управління, створення і діяльності дочірніх підприємств іноземних компаній в Україні, режиму інвестування, ліцензування та надання державних дозволів, та деяких інших. Строки були стислі, тому працювала немала команда наших юристів, і була велика відповідальність за єдиний стиль і формат, а також повне, але стисле розкриття тематики кожного питання.

Вважаю, що виконали ми цю роботу дуже якісно і ефективно. Мали справжній ентузіазм та наснагу до роботи — адже долучилися до справді історичного процесу повернення України до належного їй місця у Європі.

Дуже раді допомагати Уряду в цій важливій справі і надалі.

 

— Яку ще роботу для держави Україна ви ведете (pro bono чи оплачувану)?

— Наразі команда наших юристів допомагає Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України щодо методології фіксації та оцінки і шляхів стягнення шкоди, завданої навколишньому середовищу України злочинними діями російських загарбників. Ще кілька напрямків подібної допомоги знаходяться у процесі обговорення.

 

— Чи є колеги, які захищають Україну зі зброєю в руках? Фірма їх підтримує?

— Ми маємо колег, які наразі перебувають на військовій службі. Вони та їх сім’ї отримують допомогу нарівні з іншим працівниками Фірми, у тому числі повну заробітну плату та додаткову щомісячну допомогу, а також виплати з благодійного фонду Фірми.

 

— Ваш прогноз для українського ринку юридичних послуг.

— Як тільки переможемо російських загарбників, почнеться відбудова економіки України і юристи матимуть великий обсяг дуже класної роботи. Попит на юридичні послуги буде шалений, особливо у сфері міжнародних операцій.

У мене немає сумнівів у перемозі України над рашистськими загарбниками і окупантами, а тому я дивлюся на майбутнє нашої Фірми в Україні та загалом на майбутнє українського юридичного ринку із великим оптимізмом. Про це говорив на трьох регіональних зустрічах партнерів Фірми нещодавно — у Європейському, Американському та Азійсько-Тихоокеанському регіонах.

Всі наші колеги у глобальній фірмі дуже очікують цього нового етапу розвитку України та нашого спільного юридичного бізнесу. Скоро він буде.

 

(Бесіду вів Олексій Насадюк, «Юридична практика»)

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.