КЦС ВС: Спадкоємець вправі через суд отримати майнові права на об’єкт будівництва не завершений спадкодавцем

КЦС ВС: Спадкоємець вправі через суд отримати майнові права на об’єкт будівництва не завершений спадкодавцем

Спадкоємець має право звернутися до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Такий висновок зробив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду від 4 травня 2022 року у справі № 372/4235/19.

ВС визнав, що такий позов не є похідним та вказав за яких умов спадкоємець не втрачає права забудовника.

Обставини справи

Громадянка звернулася в суд з позовом, в якому просила визнати за нею права забудовника на недобудований будинок в порядку спадкування за законом. Позов мотивувала неможливістю оформити у встановленому порядку спадкове майно, оскільки спадкодавець не встиг завершити будівництво, не ввів будинок в експлуатацію та не оформив на нього право власності.

Спадкодавцю у визначеному законом порядку була виділена земельна ділянка, рішенням виконкому міської ради надано дозвіл на будівництво житлового будинку.

Також спадкодавець виготовив будівельний паспорт на будівництво одноповерхового житлового будинку з мансардою за типовим проєктом.

Місцевий суд відмовив в задоволенні позову з огляду на те, що вимога про визнання прав забудовника є похідною від інших вимог.

Проте апеляційний суд змінив підстави відмови вказавши, що розміри та конфігурація фактично збудованого об’єкта не збігаються з визначеними в будівельному паспорті.

Колегія суддів Третьої судової палати КЦС ВС скасувала вказані рішення та задовольнила у цій частині позов.

Висновки ВС

Якщо об’єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов’язки.

Зокрема:

  •  право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва;
  • право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця – замінений у порядку спадкування забудовник);
  • право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об’єкт;
  • право одержати на своє ім’я свідоцтво про право власності й зареєструвати право власності.

«Таким чином, спадкоємець має право звернутися до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини» — наголошується у рішенні.

Також ВС звернув увагу, що спірний незакінчений будівництвом житловий будинок будувався спадкодавцем на земельній ділянці, відведеній для цієї мети на підставі належних дозвільних документів.

«Незначні відхилення від проєкту, наявність добудови та другого поверху замість мансарди не можуть свідчити про втрату спадкоємцем прав забудовника, зокрема, за умови перебудови й узгодження характеристик забудови із чинним проєктом або внесення у встановленому порядку змін до нього» — констатував ВС.

Також читайте: ВС оприлюднив текс постанови, в якій сформульовано висновок щодо судового імунітету рф у справі про відшкодування шкоди

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.