КЦС ВС: суди зобов’язані обґрунтувати висновки чи підписаний процесуальний документ з посиланням на протокол створення та перевірки КЕП

КЦС ВС: суди зобов’язані обґрунтувати висновки чи підписаний процесуальний документ з посиланням на протокол створення та перевірки КЕП

Процесуальні документи, скріплені електронним цифровим підписом, можуть бути направлені учасниками справи на офіційну електронну адресу суду. А суди зобов’язані перевіряти такі документи та обґрунтувати свої висновки з посиланням на протокол створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Такі висновки зробив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постанові Суду від 3 травня 2022 року у справі № 205/5252/19.

Обставини справи

Після залишення судом без розгляду позову фізичних осіб до банку, останній звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення.

Банк просив стягнути з позивачів судові витрати, пов’язані з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача.

Вказана заява була подана до районного суду в електронній формі та підписана представником КЕП.

Місцевий суд повернув заяву без розгляду пославшись на те, що вона не містила підпису заявника чи його представника і не підписана з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Вказане рішенням підтримав апеляційний суд.

КЦС ВС скасував ці рішення та направив справу для розгляду до суду першої інстанції.

Нормативна база

  • Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, вони скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
  • Згідно з підпунктом 15.1 пункту 1 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
  • Альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов’язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи та подання такого документа через електронний кабінет.

Висновки ВС

Чинне процесуальне законодавство не забороняє учасникові справи звернутися з процесуальними документами до суду шляхом направлення їх на офіційну електронну адресу суду з обов’язковим скріпленням таких документів власним електронним цифровим підписом учасника справи.

ВС вказав що суди звернули увагу на подані банком документи на підтвердження наявності електронного підпису на заяві та не обґрунтували свої висновки з посиланням на відповідні докази, зокрема протокол створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису, згідно з яким суд може дійти висновку щодо відсутності електронного підпису на документі.

Тобто суди дійшли помилкового висновку про повернення заяви без розгляду на підставі частини 4 статті 183 ЦПК України.

Також читайте: ВС оприлюднив текс постанови, в якій сформульовано висновок щодо судового імунітету рф у справі про відшкодування шкоди

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.