Керівники судової влади обговорили стан правосуддя в умовах війни

Керівники судової влади обговорили стан правосуддя в умовах війни

За ініціативи Вищої ради правосуддя відбулася робоча зустріч із метою визначити актуальний стан правосуддя в умовах війни.

Як повідомляє ВРП, у зустрічі взяли участь:

  • Голова Верховного Суду Всеволод Князєв,
  • виконувач обов’язків голови ВРП Віктор Грищук,
  • члени ВРП Оксана Блажівська, Інна Плахтій, Віталій Саліхов,
  • заступник голови ДСА України Сергій Чорнуцький.

Говорили про нагальні питання функціонування системи правосуддя. Зокрема, про організацію процедури відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення).

Після зміни законодавства рішення про відрядження судді ухвалює Голова Верховного Суду.

На думку членів ВРП, наразі ця процедура врегульована на законодавчому рівні абсолютно правильно. Питаннями переведення суддів має займатися державна установа, а не самоврядна організація, якою є Рада суддів України.

Оскільки працюють державні органи — Верховний Суд і Державна судова адміністрація України, – саме їм законодавець передав окремі функції ВРП, адже остання зараз працює в неповноважному складі. Правових підстав для передання конституційних функцій ВРП органу суддівського самоврядування немає.

Натомість Рада суддів України виконує рішення з’їздів суддів і має інші повноваження.

Відрядження суддів для здійснення правосуддя в умовах війни

Всеволод Князєв зазначив, що умови воєнного часу потребують ефективних рішень. Тому процедури можуть відрізнятися від тих, що діяли раніше.

Він розповів, що наразі здійснюється збір та аналіз інформації про:

  • штатну кількість,
  • фактичну кількість суддів у місцевих та апеляційних судах,
  • навантаження суддів.

Актуалізується інформація щодо кількості вакансій у судах. Невдовзі Верховний Суд оприлюднить оголошення з орієнтовним переліком судів, які потребують кадрів. Суддям буде запропонована можливість подати заяви про відрядження до цих судів. Рішення про тимчасове відрядження ухвалюватиметься з врахуванням пріоритетності. Очікується, що такі дані стануть відомі вже 11 квітня ц.р.

За словами Голови ВС, переважно потрібно відряджати суддів із судів з тимчасово окупованих загарбниками територіях України у ті суди, яким за підсудністю передано відповідні справи. Також важливо забезпечити роботою суддів, суди яких повністю знищено. Всеволод Князєв акцентував, що питання переведень стоїть дуже гостро, адже на суддів здійснюється тиск.

«Судді мають відчувати, що держава про них турбується і їхньою долею переймаються», – сказав він.

Міжнародна підтримка

В.о. голови ВРП поінформував про плідну співпрацю з колегами із судів Республіки Польща, яку вдалося налагодити членам Ради. Ця співпраця охоплює:

  • правові питання – участь у початку розслідування Міжнародним кримінальним судом злочинів окупантів,
  • гуманітарні питання – отримання від польських колег та передання суттєвої допомоги медичним закладам, військовим, Службі судової охорони, громадянам.

Цей напрям координує Інна Плахтій.

Члени Ради окремо наголосили на потребі пришвидшення процедур, які дадуть змогу відновити повноважність ВРП. Адже наразі не виконується низка важливих конституційних функцій.

Також Віктор Грищук зазначив, що члени Ради працюють над змінами до Регламенту ВРП, профільного законодавства.

Під час наради також обговорювали потенційні можливості та способи виконання у перехідний період дисциплінарних функцій щодо суддів, які наразі призупинено. Члени ВРП звернули увагу на необхідність участі в засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань правової політики під час розгляду питань, пов’язаних зі зміною правового регулювання повноважень ВРП.

Ішлося і про потребу збирання Державною судовою адміністрацією інформації про обсяги шкоди, заподіяної загарбниками установам системи правосуддя.

Учасники наради висловили впевненість у перемозі української армії, яка дасть змогу відновити українське правосуддя на всій території суверенної держави.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.