КГС ВС: директор ТОВ не може самостійно вирішувати питання про звільнення за власним бажанням

КГС ВС: директор ТОВ не може самостійно вирішувати питання про звільнення за власним бажанням

Написання директором ТОВ заяви про звільнення за власним бажанням не достатньо для припинення трудових відносин з цим товариством.

Якщо статутом ТОВ питання звільнення директора віднесено до компетенції загальних зборів, то він не має повноважень вирішувати самостійно питання про своє звільнення.

Такий висновок зробив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 19 січня 2022 року у справі № 911/719/21.

Обставини справи

Вказаною постановою КГС ВС залишив без змін рішення місцевого та апеляційного господарських судів, якими було відмовлено в задоволенні позовних вимог директора ТОВ.

Звертаючись з позовом до господарського товариства позивач просив суд визнати припиненими трудові відносини у зв’язку з його звільненням за власним бажанням, із записом до трудової книжки про звільнення на підставі частини 1 статті 38 КЗпП України.

Суди прийшли до висновку, що оскільки статутом ТОВ питання щодо звільнення директора вирішується тільки за рішенням загальних зборів, то позивач як директор товариства не має самостійних повноважень щодо вирішення питань про своє звільнення з посади.

Висновки ВС

Для належної реалізації свого права на звільнення за власним бажанням керівник (директор) товариства повинен:

  • написати заяву про звільнення за власним бажанням на підставі статті 38 КЗпП Україн
  • подати/надіслати її всім учасникам товариства
  • за власною ініціативою (як виконавчий орган товариства) скликати загальні збори учасників товариства, на вирішення яких і поставити питання щодо свого звільнення.

Також ВС послався на свою ж правову позицію, викладену в постанові від 24 грудня 2019 року у справі № 758/1861/18, за якою у разі відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, він може звернутися до суду з вимогою про визнання трудових відносин припиненими.

ВС визнав неприпустимими доводи позивача про ігнорування судами його конституційних прав як громадянина України, з огляду на те що він не довів їх порушення саме через недотримання ним визначеної законом процедури для звільнення з посади директора товариства.

Водночас можливість позивача ініціювати проведення інших загальних зборів товариства, з дотриманням нормативних вимог і вимог статуту товариства щодо належного повідомлення самого товариства та всіх його учасників про проведення таких зборів, може мати наслідком або прийняття відповідного рішення загальними зборами товариства, або бути підставою для звернення до суду з новим позовом на захист своїх прав — наголосив ВС.

Не компетенція суду

Крім того, КГС ВС звернув увагу, що позивач не вказав конкретної дати, з якої його трудові відносини з товариством мають бути визнані припиненими.

В цьому випадку суд не мав права вийти за межі позовних вимог і задовольнити позов, самостійно визначивши дату такого припинення.

Оскільки такі дії свідчитимуть про невиправдане втручання суду як у права позивача, так і в права товариства, через втручання в діяльність товариства.

Також читайте: КАС ВС вказав на особливості призначення одноразової грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю учасника бойових дій

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.