КГС ВС вказав за яких обставин здійснюються процедури банкрутства, пов’язані з іноземною процедурою банкрутства

КГС ВС вказав за яких обставин здійснюються процедури банкрутства, пов’язані з іноземною процедурою банкрутства

Процедури банкрутства, пов’язані з іноземною процедурою банкрутства здійснюються за принципом взаємності.

Він вважається дотриманим, якщо буде встановлено, що міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала Верховна Рада України, передбачає можливість такого співробітництва іноземної держави з Україною.

На цьому наголосив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 22 грудня 2021 року у справі № 910/5107/2

Обставини справи

Керуючий іноземною процедурою банкрутства звернувся до Господарського суду м. Києва із заявою, у якій просив визнати в Україні іноземну процедуру банкрутства та керуючого іноземною процедурою банкрутства товариства, ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів і процедуру розпорядження майном.

Підставою для звернення до суду з відповідною заявою слугували відкрите Крайовим судом міста Градец Кралове (Чеська Республіка) провадження у справі про банкрутство товариства, яке створене та здійснює діяльність за законодавством Чеської Республіки, набуття товариством у 2019 році права власності на майно в Україні й необхідність реалізації на території України належного йому майна.

Господарський суд м. Києва ухвалою визнав в Україні іноземну процедуру банкрутства товариства та керуючого іноземною процедурою банкрутства, а також ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів і процедуру розпорядження майном.

Північний апеляційний господарський суд скасував ухвалу місцевого господарського суду та закрив провадження у справі.

Суд виходив з того, що за положеннями частини 3 статті 97 та частини 2 статті 99 КУзПБ застосування іноземної процедури банкрутства між Україною і Чеською Республікою можливе виключно за наявності відповідного міжнародного договору. А Договір про взаємну правову допомогу між Україною і Чеською Республікою в цивільних справах від 28 травня 2001 року не передбачає застосування процедур іноземного банкрутства.

З таким висновком не погодилася Судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС, яка скасувала постанову апеляційного суду і направила справу на новий апеляційний розгляд.

Нормативне регулювання

  • Умови застосування процедур банкрутства, пов’язаних з іноземною процедурою банкрутства, якщо інше не передбачено КУзПБ або міжнародним договором України, згоду на обов’язковість якого надала Верховна Рада України, визначено статтею 97 вказаного Кодексу. Ці процедури здійснюються за принципом взаємності.
  • Принцип взаємності вважається дотриманим, якщо буде встановлено, що міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала Верховна Рада України, передбачає можливість такого співробітництва іноземної держави з Україною.
  • За змістом положень частин 4, 5 статті 97 КУзПБ, господарський суд відмовляє в застосуванні міжнародних аспектів банкрутства, якщо їх застосування суперечить публічному порядку, суверенітету та основним принципам законодавства України. Господарський суд має право відмовити в застосуванні положень цього розділу, якщо відповідний іноземний суд відмовився співпрацювати з господарським судом чи арбітражним керуючим України.
  • 10 січня 2002 року Україна ратифікувала Договір про взаємну правову допомогу між Україною і Чеською Республікою в цивільних справах. В преамбулі цього Договору зазначено, що, прагнучи вдосконалювати співробітництво в галузі правової допомоги, сторони домовились укласти цей Договір про правову допомогу в цивільних справах. Водночас жодних винятків щодо взаємної правової допомоги у справах про банкрутство ні названий вище міжнародний договір, ні КУзПБ не містять.

Висновок ВС

КГС ВС зробив висновок, що чинний між Україною та Чеською Республікою договір від 28 травня 2001 року визначає взаємну правову допомогу у справах, які виникають із комерційних правовідносин, до яких належать і справи про банкрутство.

Суди попередніх інстанцій не встановили обставин, які б дали змогу вважати, що визнання в Україні іноземної процедури банкрутства й повноважень керуючого іноземною процедурою банкрутства товариства суперечить публічному порядку, суверенітету та основним принципам законодавства України, а також не виявили фактів відмови відповідного іноземного суду Чеської Республіки у співпраці з господарським судом чи арбітражним керуючим України. Отже, принцип взаємності в цій справі дотриманий — наголошується в постанові.

Також знайомтесь з оглядом практики застосування Верховним Судом норм про субсидіарну відповідальність у справах про банкрутство

 

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.