Кому можна не сплачувати ренту за обсяги газу — пояснює податкова

Кому можна не сплачувати ренту за обсяги газу — пояснює податкова

Яким чином треба сплачувати ренту за обсяги газу в період воєнного стану, пояснили в Державній податковій службі. Йдеться про новації, запроваджені Законом України від 12 травня 2022 року № 2261-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей визначення рентної плати за користування надрами для видобування газу природного на період дії воєнного стану».

Цей закон набрав чинності з 27 травня 2022 року.

Закон передбачає запровадження:

  • спеціального механізму справляння рентної плати
  • за користування надрами для видобування газу природного (рента)
  • за видобуті обсяги газу природного (газ)
  • за визначений статтею 257 Податкового кодексу України граничний строк.

І не стосується обсягів газу, що у такому періоді розміщені надрокористувачем у підземному сховищі газу.

Хто може не сплачувати ренту за обсяги газу?

Зокрема, платникам ренти за обсяги газу надано право не сплачувати податкові зобов’язання з ренти за обсяги газу, видобутого та закачаного до підземних сховищ у звітному (податковому) періоді (закачаний газ).

Увага, це не стосується обсягів газу, призначеного для виконання спеціальних обов’язків щодо формування ресурсу газу для побутових споживачів та виробників теплової енергії.

Пільга є тимчасовою. Не сплачувати ренту за обсяги газу можна у період:

  • з 1 квітня 2022 року
  • до останнього дня (включно) третього календарного місяця після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Водночас на цей період на платників ренти за газ покладено обов’язок подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику:

  • податкові декларації з ренти за газ,
  • копії актів про рух газу в сховищах у відповідному місці.

Такі документи подаються не пізніше від граничного строку подання (абз. 7 підп. 69.30 п. 69 підрозд. 10 Перехідних положень Кодексу). Це потрібно для підтвердження обсягів закачаного газу.

Система обліку обсягів газу забезпечить можливість здійснення контролювальними органами податкового адміністрування податкових зобов’язань за об’єктами оподаткування рентою, які виконуються:

  • за обсяги газу за звітний (податковий) період,
  • за обсяги газу, що виконуються у разі реалізації (переходу права власності) таких обсягів газу в майбутніх звітних (податкових) періодах.

Система також забезпечить застосування середньозваженої ефективної податкової ставки ренти за обсяги газу, розміщені надрокористувачем у підземному сховищі газу. Ця ставка розраховуватиметься:

  • у кожному звітному (податковому) періоді
  • кожним надрокористувачем
  • за результатами декларування податкових зобов’язань
  • за фактичною ціною реалізації обсягів кожної категорії газу.

Однак ДПС звертає увагу платників податків:

скористатися правом не сплачувати податкові зобов’язання з ренти за газ у частині закачаного газу за відповідний звітний (податковий) період, включаючи квітень 2022 року, можуть платники ренти, які дотримуються припису абз. 7 підп. 69.30 п. 69 підрозд. 10 Перехідних положень Кодексу.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.