Конкурс прокурорів : хочеш змін – йди в прокуратуру

Заступник Генерального прокурора Давид Сакварелидзе, президент Асоціації юристів України Денис Бугай, заступник голови Консультативної ради при Генеральній прокуратурі Сергій Гребенюк і адвокат Ігор Фомин обговорили той, що стартував 20 липня відкритий конкурс на заміщення посад керівників нових місцевих прокуратур, їх перших заступників і заступників.

Давид Сакварелидзе поділився планами поетапного реформування прокуратури і відповів на питання преси і адвокатів, що були присутніми. Останні запевняли, що зацікавлені в порядності служителів оновленої прокуратури чи не більше усіх. І Д. Сакварелидзе вважає, що довіра адвокатів до реформи – вже само по собі великий крок. За його словами, усі кваліфіковані юристи можуть увійти до системи і поміняти її зсередини. Цей конкурс з відбору керівництва знову створених місцевих прокуратур (Закон об’єднав районні і міські) повинен показати, що змінити систему можливо. При цьому Д. Сакварелидзе відмітив, що міняти її суто репресивними методами не має наміру : хоча і планується значне скорочення штату (цього року кількість співробітників зменшиться з 8 до 5 тисяч), нові професіонали будуть притягнені за конкурсом, як з самої системи, так і ззовні. Усе залежить від кваліфікації і порядності – будь-який прокурор з 3-річним стажем може подати документи на конкурс без узгодження зі своїм безпосереднім керівником. Для юристів же потрібно 5-річний стаж роботи в області права і високу кваліфікацію.

Питання оплати праці нових порядних прокурорів ще не вирішене – Д. Сакварелидзе відмітив, що зарплата буде вища за існуючу, у тому числі, і за рахунок засобів, заощаджених шляхом скорочення штату. Крім того, наступного року реформатори попросять парламент, уряд і громадськість “виділити ресурси для порядних менеджерів”.

Підбір керівників місцевих прокуратор є першим етапом реформи системи. На другому етапі пройде конкурс на заміщення посад в обласних і регіональних прокуратурах, на третьому етапі реформують Генеральну прокуратуру, четвертий – буде присвячений органам прокурорського самоврядування.

Давид Сакварелидзе, Сергій Гребенюк

Обговоривши загальну картину майбутньої трудової реформи в прокуратурі, учасники прес-конференції почали висловлювати свої побажання і претензії до існуючих порядків. Так, И. Фомин поцікавився думкою Д. Сакварелидзе про інституті приватних обвинувачіва саме, про роль адвокатів. Заступник Міністра, як і у випадку з прокуратурою, робить упор на кваліфікацію адвокатів. Він відмітив, що в країнах, де діє цей інститут, він грунтується на високих юридичних стандартах і історичній традиції. Тому Україні необхідно прийти до того стандарту кваліфікації, в якому ніхто не зможе сумніватися. Д. Сакварелидзе нагадав, що існує багато справ, в яких хабарі передаються безпосередньо адвокатом. Подібна ситуація, на його думку, викликана і економічним станом держави.

Також адвокатів турбує частенько слабка кваліфікація прокурорів в ролі державних обвинувачів – їх цікавить, що послідує за “моральним” оновленням прокуратури, як сформувати професійний досвід. Д. Сакварелидзе повідомив, що 60-70 годин в рік буде витрачено на перепідготовку прокурорів і контроль над якістю їх роботи; планується моніторинг судових слухань – кожен прокурор оцінюватиметься.

Ще одна проблема, озвучена С. Гребенюком, – небажання прокурорів закривати свідомо неперспективні (зважаючи на брак достатніх доказів) справи із-за побоювань перед начальством. Д. Сакварелидзе стоїть на тому, що в обгрунтованому закритті подібних справ немає нічого поганого, а про тиск будь-хто може повідомити його особисто. У теж час С. Гребенюк відмічає роботу генеральної інспекції, яка показала реальні результати в очищенні системи прокуратури зсередини. Він виразив надію, що досвід Генеральної прокуратури в цій частині згодиться МВС і СБУ, що не має подібного незалежного підрозділу на даний момент. С. Гребенюк вважає, що запорука успіху будь-якої реформи – ця передусім довіра суспільства, прозорість, відкритість, тому сподівається, що саме так і проводитиметься конкурс. Зі свого боку Асоціація юристів України і далі допомагатиме процесу правильних трансформацій в силовому блоці, вести моніторинг конкурсного відбору.

Джерело

Поделиться