НААУ закликає не приймати законопроєкт № 6454-д, який передбачає відсторонення адвоката у кримінальних провадженнях

НААУ закликає не приймати законопроєкт № 6454-д, який передбачає відсторонення адвоката у кримінальних провадженнях

НААУ вважає неприйнятними окремі положення законопроєкту № 6454-д «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо дотримання розумних строків кримінального провадження)». Фактично він спрощує відсторонення адвоката у кримінальних провадженнях та заміну його на адвоката БПД. НААУ закликає народних депутатів утриматись від прийняття цього законопроекту у другому читанні та в цілому.

Відповідне звернення НААУ скерувала до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука на підставі рішення РАУ від 24 лютого 2022 року.

За словами голови НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернула увагу на порушення процедури розробки законопроекту. Цей проєкт безпосередньо стосується професійних прав і гарантій адвокатської діяльності, яка відбулася без залучення до дискусії НААУ як єдиної професійної організації адвокатури. Такий порядок внесення змін до профільного законодавства передбачений ключовими міжнародними документами, які гарантують незалежність адвокатської професії й адвокатського самоврядування.

«21 лютого 2022 року Комітет з правоохоронної діяльності ВР розглядає основний і альтернативний законопроекти, пропонує об’єднати їх та подати як новий. 21 лютого його реєструють, а вже вранці 22 лютого без жодного рішення профільного комітету, без висновків, його вже приймають у першому читанні, порушуючи всі можливі норми регламенту Верховної Ради. Це, звісно, викликає обурення адвокатури», – наголосила Лідія Ізовітова.

НААУ вважає, що пропоновані зміни до КПК у порушення Конституції України передбачають:

  • суттєві обмеження права кожного на професійну правничу допомогу,
  • вільний вибір захисника та
  • фактично нівелюють роль адвокатів під час судового розгляду кримінальних проваджень.

Порушення права на захист

Фактично, застосовано небезпечний підхід, за якого процесуальні права адвоката інтерпретуються як можливості перешкоджати винесенню судових рішень у кримінальних провадженнях у розумні строки, а роль адвоката розтлумачується як завідомо деструктивна для здійснення правосуддя.

Натомість, законопроектом пропонується:

  • розширити права правоохоронних органів,
  • йдеться про фактичне скасування конституційних гарантій таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції
  • виключити отримання правоохоронними органами дозволу суду для доступу до інформації, яка захищена цими гарантіями.

Це суперечить статті 3 Конституції України, якою передбачено, що кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом.

Аналогічний характер, на думку адвокатів, має пропозиція надати право оперативним підрозділам органів дізнання виконувати рішення про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відноситься:

  • накладення грошового стягнення,
  • тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом,
  • відсторонення від посади.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.