Нам треба побудувати новий Світ — Генеральний секретар ООН у Києві

Нам треба побудувати новий Світ — Генеральний секретар ООН у Києві

Джерело фото: https://news.un.org/

Нинішня система міжнародного права та устрою, вочевидь не справляється з тими завданнями, для яких створювалася після Другої світової війни. Треба побудувати новий світ — це вже говорив Генеральний секретар ООН у Києві, визнаючи, що хоч допомога Україні безпрецедентна за масштабами, однак недостатня для запобігання насильству. Це прослідковується навіть з офіційних пресрелізів організації.

«Вас бачить світ», — каже глава ООН українцям, обіцяючи посилити підтримку

Україна є «епіцентром нестерпного душевного болю та болю» — сказав глава ООН Антоніу Гутерріш на прес-конференції після зустрічі президентом України Володимиром Зеленським у Києві в четвер. Він пообіцяв збільшити підтримку для людей, які переживають страждання в Україні, і мільйонам людей, які виїхали внаслідок російського вторгнення.

«Я тут, щоб зосередитися на способах, як ООН може розширити підтримку народу України, рятуючи життя, зменшуючи страждання та допомагаючи знайти шлях до миру», — сказав Генеральний секретар Антоніу Гутерріш.

Невдовзі після прес-конференції, Київ сколихнули два ракетні удари як нагадування:

війна ще далека від завершення, незважаючи на те, що російська армія вийшла з навколишніх передмість.

У результаті вибуху щонайменше одна людина загинула, кілька отримали поранення, деякі з них знаходяться під завалами. Загалом загорілися дві багатоповерхівки.

«Благоговіння» перед рішучістю України

«Я хочу, щоб український народ знав, що світ вас бачить, чує і вражений вашою стійкістю та рішучістю», – заявив Генеральний секретар ООН у Києві.

«Я також знаю, що слів солідарності недостатньо. Я тут, щоб зосередитися на потребах на місцях і розширити операції з допомоги»

«Ця війна має закінчитися, а мир має бути встановлений відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй та міжнародного права. Багато лідерів доклали багато зусиль, щоб зупинити війну, хоча ці зусилля поки що не увінчалися успіхом».

«Я тут, щоб сказати вам, пане президенте, і народу України: ми не здамося».

«Криза в кризі»: Маріуполь

Пан Гутерріш сказав, що десятки тисяч мирних жителів і бойовиків, які, як вважають, залишилися в обложеному та зруйнованому прибережному місті Маріуполі, «відчайдушно потребують» гуманітарного коридору, щоб уникнути жахів останнього редуту проти російських загарбників, говорячи про металургійний комплекс «Азовсталь».

«Маріуполь – це криза в кризі. Тисячі мирних жителів потребують рятувальної допомоги. Багато людей похилого віку, потребують медичної допомоги або мають обмежені можливості пересування. Їм потрібен шлях до втечі з апокаліпсису».

Він нагадав, що під час його зустрічі з президентом росії владіміром путіним у москві у вівторок була «принципова домовленість» про залучення ООН і Червоного Хреста для надання допомоги в евакуації мирного населення.

«Сьогодні ми з Президентом Зеленським мали можливість розглянути це питання», – сказав він, додавши, що «поки ми говоримо, ведуться інтенсивні дискусії, щоб просувати цю пропозицію, щоб вона стала реальністю».

Невдача в Нью-Йорку

Вторгнення москви в Україну було явним порушенням територіальної цілісності України та Статуту ООН — сказав пан Гутерріш. І на його думку, що Рада Безпеки ООН не виконала свою основну місію — запобігти війні або припинити війну.

«Це джерело великого розчарування, розчарування та гніву», — сказав він.

Однак він запевнив, що співробітники Організації Об’єднаних Націй «щодня працюють на користь народу України, пліч-о-пліч із великою кількістю хоробрих українських організацій:

  • понад 1400 співробітників ООН, переважна більшість з яких є громадянами України,
  • вони знаходяться на місцях у дев’яти оперативних центрах і в 30 місцях.

Він сказав, що комплексна місія з надання допомоги була «одною з найшвидших операцій з розширення, які ООН коли-небудь проводила. Ми добре усвідомлюємо, що не все ідеально. Все, що ми можемо забезпечити, блідне в порівнянні з потребами».

Він пообіцяв більше діяти «в усіх напрямках – координувати з українським урядом на кожному кроці».

Підтримка мільйонів

За його словами, гуманітарна допомога в Україні досягла підтримки 3,4 мільйона людей. ООН має на меті збільшити цю кількість більш ніж вдвічі до 8,7 мільйона до кінця серпня.

Пан Гутерріш сказав, що грошова допомога збільшується. ООН розподіляє 100 мільйонів доларів на місяць, щоб надати пряму допомогу 1,3 мільйонам людей до кінця травня і двом мільйонам до серпня.

«Це не типова гуманітарна операція ООН у країні, що розвивається, з великою кількістю проблем управління та великою кількістю труднощів. Україна — це держава з урядом і системою підтримки своїх громадян. Тому роль ООН полягає не в тому, щоб замінити цю систему, а в тому, щоб підтримувати уряд, щоб підтримувати народ України».

Продовольча допомога досягла 2,3 млн людей, сказав Генеральний секретар ООН у Києві. До травня вона становитиме 4 мільйони, і 6 мільйонів — до червня.

За його словами, ООН збільшить потенціал для задоволення потреб 7,7 мільйонів людей, які були переміщені в Україні, а Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) доставляє медичні матеріали для травм та невідкладної допомоги понад 7 мільйонів.

«І ми просуваємо роботу підзвітності та правосуддя, відстежуючи та повідомляючи про порушення прав людини, де б вони не були виявлені».

Нульова точка для майбутнього

«Зрештою, — сказав він журналістам у Києві, — багато в чому ми перебуваємо на нульовій стадії для світу, який нам потрібно побудувати. Світу поваги до міжнародного права, Статуту ООН та принципу багатосторонності. Світу, який захищає цивільне населення. Світу, який просуває права людини. Світу, у якому лідери відповідають цінностям, які вони обіцяли відстоювати».

Своєю чергою Володимир Зеленський відзначив важливість візиту Генерального секретаря ООН до України, адже сьогодні саме наша країна захищає принципи Статуту Організації Об’єднаних Націй.

Перед зустріччю з Президентом України Антоніу Гутерріш відвідав передмістя Києва та на власні очі побачив жахливі воєнні злочини росії в нашій країні.

Механізми «добрих послуг» для деескалації ситуації

 

«Я вдячний пану Гутеррішу за його чітку й однозначну позицію щодо війни, розв’язаної проти України. Ми цінуємо ваші спроби задіяти механізми «добрих послуг» для деескалації ситуації. Потрібно використовувати кожен шанс, щоб досягти миру», – сказав Володимир Зеленський під час зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів з Генеральним секретарем ООН.

За його словами, під час розмови сторони торкнулися питання створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочинів росії.

«Моніторингова місія ООН з прав людини зі свого боку має продовжувати документувати всі злочини російської федерації, російських військових», – переконаний Глава держави.

Президент України та Генсек ООН також обговорили підтримку українців шляхом готівкових виплат, збільшення обсягів гуманітарної допомоги Україні, а також важливість залучення ООН до післявоєнної відбудови нашої держави.

Володимир Зеленський і Антоніу Гутерріш також приділили увагу питанню продовольчої кризи, спровокованої війною.

«Україна буквально дає хліб для майже 400 мільйонів людей на планеті. І вже зараз ООН визнає, що зростання цін на продовольство цьогоріч спричинить голод для мінімум 47 мільйонів людей у 81 країні світу»,— сказав Глава держави.

Співрозмовники обговорили, як зробити все можливе, щоб Росія розблокувала українські порти для вивезення продовольства.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.