Наприкінці року можна буде перевірити оригінальність ліків через мобільний додаток

З 1 вересня 2019 року на упаковках препаратів почне з’являтися спеціальне маркування, за яким можна буде перевірити оригінальність препарату. Наприкінці року пацієнти зможуть перевіряти ліки за допомогою мобільного додатка.

Відповідну постанову прийняв Кабмін на своєму засіданні 24 липня.

З вересня цього року в аптеках з’являться лікарські засоби зі спеціальним маркуванням: 2D-кодом на упаковці (шляхом нанесення на кожну упаковку лікарського засобу двовимірного штрих-коду). Цей спеціальний код наноситься при виробництві ліків на заводах, а дані про це заносяться в єдину державну систему проведення моніторингу обігу лікарських засобів. У рамках пілотного проекту можуть брати участь виробники, імпортери, дистриб’ютори лікарських засобів, заклади охорони здоров’я, аптечні заклади.

Нині майже всі іноземні препарати, що продаються в Україні, вже мають двомірне кодування упаковок. Деякі українські фармкомпанії вже придбали необхідне обладнання і кодують свої ліки.

Пацієнти зможуть перевірити ліки, просканувавши код через мобільний додаток. Наразі цей додаток розробляє Мінекономрозвитку. Після сканування на екрані смартфона з’явиться інформація про конкретний лікарський засіб (чи препарат не є фальсифікованим, протермінованим або завезеним до країни з порушенням норм).

Таке кодування дозволить державі відстежувати весь ланцюжок постачання ліків — від виробництва чи імпорту до продажу в аптеці. Усі ці транзакції будуть включені в загальну базу даних, включаючи серію ліків і дату виробництва.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/185311_v-ukran-na-vskh-upakovkakh-retsepturnikh-lkv-zyavitsya-spetsalne-markuvannya

Відповідно до Концепції реалізації державної політики щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів необхідні зміни впроваджуватимуться протягом 2019 — 2023 років.

На першому етапі, що вже стартував і триватиме до кінця 2020 року, запускається пілотний проект. Оцінюється його ефективність, впроваджується електронна база даних та автоматизована система проведення моніторингу обігу лікарських засобів, проводяться консультації з виробниками ліків і споживачами.

Другий і третій етапи (2021 — 2023 рік) — поступове запровадження обов’язкового маркування, проведення моніторингу їх обігу.

Заплановано розвивати наповнення і функціонал інформаційної бази ліків. Згодом її інтегрують з центральним компонентом системи електронного здоров’я, а контролюючі органи зможуть в онлайн-режимі бачити продажі ліків за рецептом — базу даних маркувань ліків інтегрують з базою рецептів. Якщо препарат продаватимуть без рецепта, то контролюючі органи отримають повідомлення від системи і зможуть негайно належним чином відреагувати на цей випадок.

Повний текст прийнятої постанови буде доступним у модулі «Законодавство» ІПС ЛІГА:ЗАКОН відразу після її офіційного оприлюднення. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.