Нацбанк пом’якшує низку валютних обмежень і розширює можливості страховиків сплачувати перестрахування за кордоном

Національний банк надалі пом’якшує валютні обмеження з огляду на звернення представників фінансового ринку, державних органів і бізнесу та ураховуючи завдання збереження макрофінансової стабільності й захисту міжнародних резервів України.

Відповідна постанова Правління НБУ від 9 грудня 2022 року № 242 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18” набирає чинності з 13 грудня.

Із 13 грудня страховики отримають можливість здійснювати страхові платежі за договорами перестрахування, укладеними з нерезидентами.

Зокрема, йдеться про платежі на підставі:

  договорів, укладених до 24 лютого 2022 року за документами, які були складені до 31 травня 2022 року;

  договорів, укладених із 24 лютого до 31 травня 2022 року, якщо їх умовами передбачено покриття воєнних ризиків.

Водночас установлено чіткі вимоги для здійснення відповідних операцій. Так, по-перше, перестраховик-нерезидент, з яким укладено договір перестрахування, повинен мати рейтинг фінансової надійності, що за класифікацією міжнародних рейтингових агентств відповідає рівню не нижче ніж “A3” (Moody’s Investors Service), “A-” (Standard & Poor’s), “A-” (Fitch Ratings), “A-” (A.M. Best).

По-друге, українська страхова компанія, яка здійснює перестрахування, має відповідати низці вимог, серед яких:

  відсутність рішення НБУ про визнання структури власності страховика непрозорою;

  відсутність рішення НБУ про визнання ділової репутації страховика, його власників істотної участі або керівників чи ключових осіб небездоганною;

  дотримання страховиком нормативу платоспроможності та достатності капіталу й нормативу ризиковості операцій.

Для отримання підтвердження про відповідність вимогам для подальшої передачі обслуговуючому банку страховик має звернутися до НБУ.

Регулятор роз’яснив, що надання можливості сплачувати валютні платежі за договорами з перестраховиками-нерезидентами дасть змогу забезпечити дотримання страховиками зобов’язань перед клієнтами та міжнародними партнерами, що виникли станом на 31 травня 2022 року.

Крім того, Національний банк із 13 грудня:

  забезпечив можливість для громадян інших країн, які служать у Збройних Силах України, переказувати за кордон отримане відповідно до законодавства грошове забезпечення в межах щомісячного ліміту 400 тис. грн (в еквіваленті). Ці операції можуть здійснюватися через банк, в якому відкрито рахунок для зарахування такого грошового забезпечення;

  врегулював питання оплати нерезидентам страхових платежів за договорами перестрахування авіаційних ризиків щодо повітряних суден, у тому числі тих, які перебувають в оренді або лізингу;

  уточнив норми щодо здійснення переказів перестраховикам-нерезидентам за міжнародними договорами страхування «Зелена картка»;

  уточнив порядок визначення банками обсягів банківських металів, які вони можуть продавати клієнтам із фізичною поставкою;

  дозволив державним підприємствами та юрособам-резидентам, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті, переказувати кошти за кордон для сплати членських внесків до міжнародних організацій та інших юросіб-нерезидентів.

За повідомленням НБУ

Витрачаєш багато часу на аналіз законодавства? Спробуй найзручніші інструменти legal research в LIGA360. Миттєвий пошук серед мільйонів документів. Для кожного НПА – пов’язана аналітика, законодавство та судові справи. Дізнайся більше переваг за посиланням.

Джерело

Поделиться