НБУ пояснив нові правила роботи щодо кредитування під час війни

НБУ пояснив нові правила роботи щодо кредитування під час війни

Запроваджені нові правила роботи банків і небанківських фінансових установ, щодо кредитування під час війни. Національний банк України пояснив, як правильно застосовувати приписи Закону України № 2120-IX  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».

Новий закон змінює низку правил роботи банків та небанківських фінансових установ, зокрема тих, що надають послуги з кредитування. Мета цих змін — полегшити ситуацію для українців-позичальників на час війни та післявоєнного відновлення економіки.

Для цього новий закон передбачає:

  • на час дії воєнного стану
  • та в тридцятиденний строк після дня його припинення або скасування —

споживач не буде нести відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання зобов’язань за споживчим кредитом.

Крім того, у разі допущення такого прострочення споживач звільняється:

  • від обов’язку сплати кредитодавцю неустойки (штрафу, пені) та
  • інших платежів, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором.

Також забороняється збільшення процентної ставки за користування кредитом, крім випадків, коли встановлення змінюваної процентної ставки передбачено кредитним договором чи договором про споживчий кредит.

Водночас звертаємо увагу, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання за таким договором, підлягають списанню.

Нові правила не передбачають скасування відсотків за користування кредитними коштами. Таке нарахування є правомірним з боку кредитора. Кредитні канікули це:

  • відтермінування сплати боргу, а не його прощення;
  • право кредитора, а не його зобов’язання.

Саме тому рекомендуємо домовитися безпосередньо з кредитором про кредитні канікули. Однак, якщо позичальники мають достатній запас ресурсів, щоб продовжувати діяльність та обслуговувати позики, варто їх надалі сплачувати.

Раніше НБУ тимчасово скасував плату за депозитарні послуги.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *