Одноразова грошова допомога у зв’язку із інвалідністю учасника бойових дій: КАС ВС вказав на особливості призначення

Одноразова грошова допомога у зв’язку із інвалідністю учасника бойових дій: КАС ВС вказав на особливості призначення

Якщо громадянин не звертався за отриманням одноразової грошової допомоги при встановленні йому інвалідності, то його звернення в подальшому, після зміни групи інвалідності, слід вважати як подане вперше.

На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в постанові від 3 квітня 2022 року у справі № 240/12378/19.

Обставини справи

У 2010 році гр-на А. визнано особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків під час проходження строкової військової служби та участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН.

У 2017 році йому встановлено інвалідність ІІ групи. А у 2018 році цю групу підтверджено як із попередніх причин, так і у зв’язку із захистом Батьківщини в ході АТО у 2016–2017 роках.

У зв’язку із цим він звернувся із заявою для отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності.

Проте Міністерство оборони України відмовило в призначенні  допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків служби під час участі в бойових діях.

Рішення мотивовано тим, що групу інвалідності змінено у понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності.

Позиція ВС

Переглядаючи справу в касаційному порядку КАС ВС визнав помилковим висновок апеляційного суду, який відмовив в задоволенні позову.

Зокрема ВС вказав, що дворічний строк, передбачений пунктом 4 статті 163 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 8 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, застосовується до правовідносин, пов’язаних з отриманням одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, з урахуванням раніше виплаченої суми.

Обов’язковою умовою для застосування зазначених норм є отримання особою грошової допомоги і повторне звернення за отриманням доплати.

Тобто спір між сторонами виник не щодо доплати грошової допомоги, а щодо отримання одноразової грошової допомоги вперше.

Позивач при первинному встановленні ІІІ групи інвалідності не звертався із заявою про отримання одноразової грошової допомоги і не отримував коштів.

ВС погодився з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги за результатами огляду МСЕК у зв’язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, оскільки він не реалізував це право раніше.

Також читайте: Доступ адвокатів до ЄДРСР можуть відкрити протягом найближчих тижнів

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.