Переміщення наркотиків на територію України є закінченим злочином, навіть не зважаючи на їх виявлення під час митного контролю – ВС

Переміщення наркотиків на територію України є закінченим злочином, навіть не зважаючи на їх виявлення під час митного контролю – ВС

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду постановив: незаконне переміщення на територію України наркотичних засобів, виявлених під час митного контролю, утворює закінчений склад злочину – контрабанди цих засобів.

Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Районний суд визнав 4 осіб винними у тому, що вони неодноразово,  у різний спосіб перетинали державний кордон України з Республікою Польща, в декількох пунктах пропуску, з метою налагодження тісних контактів з продавцями наркотичних засобів, вивчення та оцінки можливостей подальшого їх переміщення з приховуванням від митного контролю через митний кордон України.

Засуджених затримали під час митного контролю та виявили у їх транспортних засобах заборонені препарати із вмістом наркотичного засобу.

Апеляційний суд погодився із висновком районного суду.

У касаційних скаргах захисники, серед іншого, зазначили про неправильну кваліфікацію дій засуджених за частиною третьою ст. 305 КК України з тих підстав, що наркотичні засоби не були ввезені на територію України, тому, на їхнє переконання, мав місце замах на вчинення злочину.

Висновок ККС ВС (постанова від 25 березня 2021 року у справі № 344/11557/16-к)

На думку колегії суддів касаційного суду, ці доводи не заслуговують на увагу з огляду на таке:

Переміщення психотропних речовин через митний кордон слід розуміти як ввезення їх на митну територію України у будь-який спосіб. Предмети контрабанди можуть бути переміщені через сухопутний, морський або повітряний кордон як разом з особами, які його перетинають, так і окремо від них, наприклад у разі відправлення вантажу поштою.

Обов’язковою ознакою складу злочину є місце його вчинення – це митний кордон. Митний кордон збігається з державним кордоном України, за винятком меж спеціальних митних зон. Межі території спеціальних митних зон є складовою частиною митного кордону України.

Якщо предмети контрабанди виявлено під час огляду чи переогляду речей або ж особистого огляду, у тому числі повторного, при виїзді за межі України (вивезенні товарів, пересиланні поштових відправлень), вчинене кваліфікується за статтями 15 і 305 КК України як замах на контрабанду. А от незаконне переміщення на територію України (тобто ввіз на її територію) предметів контрабанди, які виявлено під час митного контролю, утворює закінчений склад цього злочину.

З матеріалів кримінального провадження встановлено, що таблетки із вмістом наркотичного засобу було виявлено у спеціально підготовлених місцях автомобіля обвинувачених під час його огляду на митниці. Оскільки вказаний наркотичний засіб було виявлено саме під час митного контролю, то суд правильно кваліфікував дії засуджених за ч. 3 ст. 305 КК України.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *