Перевірка сплати судового збору в разі передачі справи на розгляд до іншого суду

Перевірка сплати судового збору в разі передачі справи на розгляд до іншого суду

Перевірка сплати судового збору в разі передачі справи на розгляд до іншого суду є актуальною як для загальних підстав передачі, так і у випадку зміни підсудності в умовах воєнного стану. Тож, Сьомий апеляційний адміністративний суд дослідив питання, як краще перевіряти факти сплати судового збору.

Варто зауважити, що несплата судового збору є підставою для відмови у судовому захисті. Неможливість перевірити факт сплати призводить у окремих випадках до розгляду справ без фактичної сплати судового збору. Це, окрім порушення процесуального закону також суттєво впливає на наповнення державного бюджету. Судовий збір є одним із надходжень до спеціального фонду державного бюджету, з якого фінансується, зокрема оплата праці працівників апаратів судів.

Типові ситуації, які можуть виникати у судах і мати наслідком несплату судового збору

Прикладом неналежного забезпечення контролю щодо підтвердження сплати судового збору є ситуація, коли відбувається передача справ з одного суду до іншого. Зокрема з підстав, передбачених статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому судовий збір сплачується учасниками справи за платіжними реквізитами суду, до якого первісно подавалась позовна заява.

Так, типовою може бути ситуація, коли суд отримує позовну заяву чи з підтвердженням сплати судового збору, чи без такого підтвердження, але далі за наявності передбачених процесуальним законодавством підстав без відкриття провадження передає відповідну справу на розгляд іншому суду. При цьому, оскільки провадження у справі не відкривалось, повнота сплати та зарахування судового збору не перевірялися.

Статтею 9 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що зарахування судового збору перевіряється судом перед відкриттям провадження. Тобто обов’язок перевірити повноту сплати судового збору покладається на суд, який відкриває провадження.

З  метою запобігання втрати контролю за повнотою сплати судового збору судам, до яких первісно подавалась позовна заява (інша заява, скарга) перед винесенням рішення про передачу матеріалів справи на розгляд іншому суду, варто перевіряти повноту зарахування судового збору та повідомляти про це суд, якому передаються такі справи.

У випадку передачі матеріалів справи на розгляд іншому суду в супровідному листі доцільно повідомляти про зарахування (чи не зарахування) судового збору та додавати, за наявності, завірену відділом діловодства (канцелярією) суду копію виписки про підтвердження зарахування коштів. Також доцільно повідомляти про наявність чи відсутність подання про повернення коштів судового збору за платіжними документами, що знаходяться у справі.

Таким чином, у разі передачі справ між судами варто налагодити активну взаємодію щодо питання сплати судового збору.

Зауважимо, що держава розглядає питання скасувати судовий збір для громадян у спорах, що виникають з наслідків військової агресії рф.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.