«Пільги» для суб’єктів господарювання, які мають економічні зв’язки з державою-агресором, — погляд адвоката

«Пільги» для суб’єктів господарювання, які мають економічні зв’язки з державою-агресором, — погляд адвоката

Автор: Юрій Бабич, адвокат АО «Шкребець і партнери»

24 лютого 2022 року російська федерація військовим способом, цинічно вдерлася в Україну. Це викликало адекватну реакцію більшості українських та іноземних компаній (суб’єктів господарювання), які вели господарську діяльність у російській федерації. Вони припинили свою діяльність на території вказаної держави-агресора. Проте частина українських суб’єктів господарювання все ж продовжують підтримувати економічні зв’язки з державою-агресором: працювати в країні-агресорі або з її компаніями попри повномасштабну війну проти України та фінансувати «військову машину» російської федерації.

З метою створення додаткового податкового навантаження, збільшення фінансового та репутаційного тиску на відповідних суб’єктів господарювання 30 березня 2022 у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт який №7232 , який, до речі, 01 квітня 2022 року прийнято за основу у першому читанні.

Очевидно, що Законопроєкт №7232 найближчим часом буде прийнято, тому варто бути готовим до запропонованих ним змін, які полягають у наступному.

Щодо суті та механізму самого податкового навантаження

Узагальнено, вся суть і механізм Законопроєкту №7232 зводиться до такого:

 • певні суб’єкти господарювання будуть обчислювати та сплачувати податки із застосуванням підвищуючого коефіцієнту 1,5
 • він додається за кожен податковий (звітний) період, передбачений для відповідно податку.

Щодо податків на які поширюватимуться запропоновані зміни

Законопроєктом №7232 наведено вичерпний перелік податків, які потенційно певні суб’єкти господарювання будуть обчислювати та сплачувати із застосуванням підвищуючого коефіцієнту. До таких податків законотворці віднесли:

 • податок на прибуток підприємств;
 • екологічний податок;
 • рентна плата;
 • податок на майно.

Що суб’єктів на яких будуть поширюватись запропоновані зміни

Законопроєкт №7232 фактично вводить специфічну, окрему категорію платників податків: «суб’єкти господарювання, що пов’язані економічними зв’язками з державою-агресором». До них належать:

 • юридичні особи-резиденти України (їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи) засновником (учасником, акціонером) або кінцевим бенефіціарним власником (контролером), яких прямо або опосередковано є резидент держави-агресора.
 • юридичні особи-резиденти України (їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи), які отримують дохід у будь-якій формі з джерелом походження з держави-агресора чи здійснюють господарські операції, які, виходячи з їх юридичного змісту, можуть призводити до отримання доходу;
 • юридичні особи-резиденти України (їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи), які є учасниками міжнародної групи компаній, якщо материнська компанія або будь-який інший учасник такої міжнародної групи компаній отримує дохід з джерелом походження з держави-агресора чи здійснює господарські операції, які виходячи з їх юридичного змісту можуть призводити до отримання доходу, чи забезпечують економічну підтримку держави-агресора.

Суб’єкти господарювання, що пов’язані економічними зв’язками з державою-агресором включаються до Реєстру суб’єктів господарювання, що пов’язані економічними зв’язками з державою-агресором.

Щодо виключень із податкових навантажень.

Як і більшість податкових норм, Законопроєкт №7232 не позбавлений «норм виключень» із загального правила. За їхнім змістом: будь-який суб’єкт господарювання, що пов’язаний економічними зв’язками з державою-агресором, звільняється від застосування підвищуючого коефіцієнту, якщо:

 • його господарська діяльність має соціальне, гуманітарне чи економічне значення для України, зокрема, але не виключно,
 • у випадку, якщо суб’єкт господарювання здійснює постачання товарів, устаткування та обладнання, які не виробляються та не мають аналогів в Україні.

При цьому, за змістом Законопроєкту №7232 вбачається, що саме лише здійснення вказаними суб’єктами господарювання діяльності яка має соціальне, гуманітарне чи економічне значення для України є недостатнім для звільнення від застосування підвищуючого коефіцієнту, оскільки такий суб’єкт ще має відповідати певним критеріям, які має визначити Кабінет міністрів України.

Україна наявними в неї механізмами та засобами теж намагається економічно протидіяти фінансуванню російської федерації, щоб поступово створити таке підґрунтя за якого країна-окупант не зможе посягати на жодну суверенну державу.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.