Податковий кодекс перепишуть! Головні тези з інтерв’ю Замміністра фінансів

Заступник Міністра фінансів України Олена Макеева розповіла ЗМІ про те, який бачить Мінфін нову систему оподаткування і як збирається реформувати податкову службу. З основними тезами планованих змін можна ознайомитися в нашій підбірці.

Про зміни в Податковому кодексі

До 27 серпня Мінфін сформує основні зміни до Податковому кодексу у один документ і на початку вересня передасть цей документ у Верховну Раду, щоб нормативний акт набув чинності з 1 січня. Зокрема, Мінфін пропонує:

перекласти сплату ЕСВ на зарплату (в середньому 37 % від її розміру “брудними”) з працедавця на працівника (зараз працівники платять тільки 15-17 % прибуткового податку). При цьому зниження ЕСВ можливо до 28-29 %. Тобто “чиста” зарплата працівника виросте на 7-8 %;

підняти поріг доходу, вище за яке прибутковий НДФЛ не стягуєтьсяз нинішніх 17 минзарплат, або 20 тис. 706 грн., до 25 минзарплат – 30 тис. 450 грн.;

залишити спрощену систему оподаткування тільки для ФОП з річним оборотом засобів до 300 тис. грн. (ринкові торговці з 1 торговою точкою, служба сервісу). Для ФОП з оборотом від 300 тис. грн. до 2 млн грн. ввести “касовий метод” бази оподаткування : прибутки мінус витрати, а з різниці сплачується ЕСВ і прибутковий податок. Усі юрособи, незалежно від об’ємів обороту, перекладаються на загальну систему оподаткування і сплату ПДВ, якщо річний оборот засобів перевищує 2 млрд грн. (зараз – 1 млн грн.);

збільшити податки: ПДВ – з 20 до 22 %, встановити 5-річну шкалу щорічного підвищення акцизів на алкоголь і тютюн (зараз – тільки ріст не більше ніж на рівень інфляції);

понизити податки: з 1 жовтня 2015 року рента за користування надрами знизиться з 55 % (для покладів на глибині понад 5 км) і 28 % (до 5 км) до 28 % і 14 % відповідно. З 1 січня 2018 року рента складе 20 % і 10 %;

ввести податок на увесь транспорт не старше 5 років (до 1 тис. грн. в рік)розповсюдити податок на розкіш для авто дорожче за 1 млн грн. (наприклад, “Бентлі”, “Мазерати”), незалежно від об’єму двигуна, а також збільшити податок на квартири пл. більше 350 кв. м і удома – більше 500 кв. м.

Реформа ГФС : об’єднання митного і податкового напрямів

Окрім змін до Податкового кодексу, 27 серпня Мінфін оприлюднить концепцію реформи податкової служби. Формування реформи ГФС Мінфін завершив разом з представниками МВФ. Працювали з МВФ дуже довго, узяли кращі європейські практики, розробили нову організаційну структуру ГФС. Залишилося затвердити цю структуру в парламенті. План дій Мінфіну розроблений на 2 року з чіткими дедлайнами.

Ефективність роботи ГФС досягається за допомогою поглиблення співпраці з міністерством, і ще більшого об’єднання митного і податкового напрямів.

Митниця повинна виконувати чіткі завдання – супровід товару на територію України або ззовні. Це сервісна служба. Об’єднання митниці і податкового напряму забезпечить скорочення перевірок для бізнесу.

Передача на аутсорсинг послуг митниці

Поки створений робочий гурт, який детально вивчить досвід інших країн по передачі на аутсорсинг послуг митниціврахує національну специфіку нашої країни, проведе переговори з постачальниками таких послуг і зробить висновки.

У реформі ГФС орієнтуватимуться на досвід Грузії

Реформа ГФС передбачає скорочення штату, проте спочатку слід провести функціональний аналіз процесів на усіх рівнях фіскальної служби. По-перше, треба виявити, де є дублювання функцій, а по-друге, оптимізувати існуючі процеси. Олена Макеева вважає, що можна було б спробувати застосувати досвід Грузіїяка надає платні консультаційні сервіси платникам податків і на 60% фінансує себе самостійно. Коли індивідуальні консультації стануть платними, можна буде говорити про відповідальність держслужбовців.

Про перемогу над корупцією і молоді кадри

Щоб перемогти корупцію, треба підняти зарплати людям. Тому що за 2-3 тис. грн. дуже складно прожити, це і підштовхує людей на корупцію. Далі потрібно автоматизувати усі процеси і позбавитися від впливу людського чинника.

Олена Макеева роз’яснила, що для цього треба шукати гроші, донорів, тих, хто допомагатиме інвестувати гроші в IT в роботі податкової і митниці. Якщо автоматизуються усі сервіси, то можна брати і студентів на роботу і платити низькі зарплати. Подібний досвід був в Грузії.

Про оцінку ефективності роботи співробітників ГФС

Прем’єр-міністр на презентації реформи ГФС поставив KPI (ключові показники ефективності) главі ГФС і двом його заступникам на 3 місяці, які дали як випробувальний термін. Оцінювати, чи виконали вони ці KPI або ні, будуть у кінці вересня.

Зараз же Мінфін розробляє KPI до кінця року і наступного року. Цей документ включатиме не лише фінансові показники, а ще і критерії оцінки підвищення якості роботи сервісної служби. Рекомендації по KPI Мінфіну дав МВФ. Але проблема в тому, що доки у Міністерства немає відправної точки для виміру ефективності роботи ГФС. Тому зараз аналізується, скільки витрачає часу на підготовку податкової консультації інспектор, скільки обробляється телефонних запитів за годину, який рівень задоволеності у співробітників ГФС і платників податків.

Скорочення штату ГФС

Реформа ГФС передбачає серйозні системні зміни, тому що насправді треба зменшувати кількість людей. 58 тисяч чоловік – це багато. Але не можна просто в один день усіх звільнити, стверджує Олена Макеева. Треба зрозуміти, де є дублювання функцій на рівні району або області, які функції можна забрати, що треба залишити. Планується провести пілотний проект на рівні однієї області. Йдеться про децентралізацію, передачі функцій ГФС з Києва в області. Ідея полягає в тому, що документальні перевірки проводитимуться тільки на високоризикових і великих підприємствах, а малий і середній бізнес отримуватиме електронний консультаційний сервіс.

Джерело: Інформаційний портал Україна без корупції

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *