Постановка дітей на консульський облік, які через війну виїхали за межі України

Постановка дітей на консульський облік, які через війну виїхали за межі України

Окремі категорії дітей, які через війну виїхали з України, потребують обов’язкової постановки на консульський облік.

Це обов’язково?

Так. У визначених законодавством випадках дорослий, який супроводжує дитину-громадянина України за кордоном, зобов’язаний звернутися до посольства чи консульства України для постановки дитини на тимчасовий консульський облік.

Яких дітей це стосується?

Обов’язковому взяттю на консульський облік підлягають:

 • діти, які до виїзду за кордон цілодобово проживали в будь-якому закладі для дітей (незалежно від того, чи мають вони статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування);
 • діти, влаштовані до сімей патронатних вихователів;
 • діти, передані під опіку, піклування, влаштовані в прийомні сім’ї або дитячі будинки сімейного типу;
 • діти, які виїхали за межі України в супроводі одного з батьків (без наявності згоди другого з батьків), або у супроводі баби, діда, брата, сестри, брата, мачухи,вітчима чи інших осіб, яких уповноважив лише один із батьків дитини.

Чим це передбачено?

 • Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 12.03.2022 №264)

Навіщо це потрібно?

Консульства захищають за кордоном права та інтереси громадян України. Державі Україна важливо знати, де знаходяться діти, які вимушено залишили її тереторію внаслідок збройної агресії РФ. Тільки так можна скоординувати надання допомоги дітям і дорослим, із якими вони перебувають за кордоном.

Коли слід звернутися до консульства після приїзду?

Законодавством передбачено, що особа, у супроводі якої дитина залишила Україну, повинна звернутися до консульства протягом одного робочого дня після прибуття до остаточного пункту призначення.

Рекомендовано відразу після прибуття до місця перебування за кордоном повідомити відповідне посольство/консульство.

Потім за першої можливості подайте до посольства чи консульства документи, необхідні для взяття дитини на тимчасовий консульський облік.

Що треба зробити в першу чергу?

 1. Знайдіть посольство чи консульство України, на території консульського округу якого ви знаходитеся.
 2. Повідомне відповідне посольство/консульство засобами електронного зв’язку дані дитини, яку привезено з України (ПІБ, дата народження дитини, заклад в якому перебувала дитина в Україні, адресу проживання дитина за кордоном, відомості щодо супроводжуючої особи та її статус, контакти супроводжуючої особи).
 3. Ознайомтеся з офіційною інформацією на сайті або на Facebook сторінці консульства та дізнайтеся час консульського прийому та чи передбачений попередній запис на прийом.
 4. Якщо запис передбачений, запишіться на прийом.
 5. Підготуйте необхідні документи.
 6. Вчасно прибудьте до консульства.

Як знайти консульство?

Консульський облік громадян ведеться закордонними дипломатичними установами України відповідно до розподілу консульських округів.

Знайти відповідне посольство чи консульство можна на сайті МЗС.

Що робити у випадку зміни адреси перебування дитини за кордоном?

У випадку зміни місця перебування дитини, супроводжуюча особа зобов’язана повідомити про це посольство чи консульство, в якому дитина перебуває на обліку.

Якщо нова адреса дитини належить до консульського округу чи іншої закордонної дипломатичної установи України, супроводжуюча особа має звернутися до цього посольства и консульства щодо прийняття дитини на тимчасовий консульський облік за новою адресою.

Які документи треба мати з собою?

 • фотокартку розміром 35 х 45 мм із зображенням обличчя дитини ( зображення обличчя повинно становити від 70 до 80% загальної площі фотокартки, фон – білий або світло-сірий);
 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий на ім’я дитини (за наявності);
 • паспорт громадянина України, виданий на ім’я дитини (за наявності);
 • свідотцтво про народження або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини;
 • документ, виданий компетентними органами іноземної держави, який підтверджує перебування та адресу місця проживання дитини на території цієї держави ( за наявності);
 • оригінал вашого паспорту громадянина України чи паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
 • документи, що підтверджують ваші повноваження на супровід та представництво інтересів дитини за кордоном.

Нагадаємо також, що держслужбовці — біженці можуть отримувати грошову допомогу за кордоном, пояснило НАЗК.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *