Президент пропонує законодавчо закріпити права корінних народів – зареєстровано законопроєкт

Президент пропонує законодавчо закріпити права корінних народів – зареєстровано законопроєкт

Володимир Зеленський подав до парламенту законопроєкт № 5506 про корінні народи.

Документ має на меті визначити правовий статус корінних народів України та встановити правові гарантії на повне володіння всіма правами людини і основоположними свободами осіб, що належать до корінних народів України, які встановлено нормами міжнародного права, а також передбачено в Конституції та законах України.

Визначається, що корінний народ України – автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, усвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України.

Корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострову, є:

  • кримські татари,
  • караїми,
  • кримчаки.

Корінні народи України мають право на:

  • самовизначення в Україні, встановлення свого політичного статусу в межах Конституції та законів України, вільне здійснення свого економічного, соціального та культурного розвитку;
  • самоврядування в питаннях, що належать до їхніх внутрішніх справ, у тому числі стосовно шляхів створення їх представницьких органів, що утворюються та діють у межах Конституції та законів України;
  • відповідно до Конституції та законів України зберігати і зміцнювати свої особливі політичні, правові, соціальні та культурні інститути, зберігаючи при цьому свою участь в економічному, соціальному та культурному житті.

Крім того, корінним народам України мають гарантувати право на правовий захист від будь-яких дій, спрямованих на:

  1. позбавлення ознак етнічної приналежності та цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей;
  2. виселення або примусове переміщення із місць компактного проживання у будь-якій формі;
  3. примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі;
  4. заохочення або розпалювання расової, етнічної чи релігійної ненависті, спрямованої проти них.

Постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич зазначив, що визначення в законопроєкті відповідають загальноприйнятим у міжнародному праві та законодавстві багатьох держав термінам. Саме тому є неприпустимими пропагандистські заклики, що цей документ принижує росіян, які не визнаються корінним народом України.

Народ може визнаватися корінним у тому випадку, якщо він не має власної держави. Відповідно, росіяни в Україні є національною меншиною і не можуть вважатися корінним народом. Конституція України також містить поняття «корінні народи». У тексті Конституції це поняття вказується разом із поняттям «національні меншини», тобто це не одне й те ж саме.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *