«Пріоритетом зараз є безпека суддів, апарату та учасників судових процесів, забезпечення безперебійного здійснення правосуддя», — голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников

«Пріоритетом зараз є безпека суддів, апарату та учасників судових процесів, забезпечення безперебійного здійснення правосуддя», — голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников

18 травня 2022 року в Апеляційній палаті (АП) Вищого антикорупційного суду (ВАКС) відбулися збори суддів, під час яких за результатами таємного голосування Головою Апеляційної палати обрано Олександра Семенникова. Його трирічна каденція на цій посаді розпочалася 24 травня 2022 року.

В інтерв’ю «Юридичній практиці» Олександр Семенников розповів про роботу АП ВАКС в умовах воєнного стану, перспективи появи нових категорій справ, перший досвід вирішення «санкційних» питань, удосконалення роботи та зміщення пріоритетів під час війни.

 

Розкажіть, будь ласка, про свій професійний шлях. Чому суддівська кар’єра і чому антикорупційна спеціалізація?

— Після здобуття освіти працював помічником судді, юрисконсультом, займався адвокатською практикою, що дало мені розуміння української юриспруденції в цілому і допомогло зрозуміти куди хочу рухатися далі. Майже сім років працював суддею районного суду Дніпропетровської області, де розглядав різні категорії справ. Коли розпочалась процедура створення антикорупційного суду, зрозумів, що це можливість застосувати здобуті знання та навички у такому важливому питанні як правосуддя у справах про корупцію в країні, тому спробував свої сили у відповідному конкурсі. Вважаю, що станом на сьогодні рішення, прийняті суддями Апеляційної палати ВАКС, говорять краще за будь-які слова. Прогнози щодо обвинувального ухилу здійснення правосуддя не справдилися, Вищий антикорупційний суд утвердився як справедливий суд.

 

— Що ви плануєте удосконалити в роботі Палати?

—Поєднання в одному судовому органі двох судових інстанцій (першої та апеляційної) по одних і тих справах є своєрідним ноу-хау, що зумовлене його спеціалізацією. Разом із тим, така модель не є новою, схожим чином організований Міжнародний кримінальний суд. Взаємопов’язаність судових інстанцій не допускає відносин підпорядкування нижчих судових органів вищим і не допускає впливу судів АП на внутрішнє переконання суддів першої інстанції при винесенні рішень у конкретних справах. Закон України «Про Вищий антикорупційний суд» чітко визначає засади автономності Апеляційної палати та залучення суддів апеляції до суддівського самоврядування ВАКС, тому якщо якісь питання виникають вони швидко вирішуються і не потребують додаткових дискусій. Щодо удосконалення роботи, то неспровокована агресія російської федерації внесла певні корективи в нашу роботу, тому пріоритетом зараз є безпека суддів, апарату та учасників судових процесів та забезпечення безперебійного здійснення правосуддя.

«Пріоритетом зараз є безпека суддів, апарату та учасників судових процесів, забезпечення безперебійного здійснення правосуддя», — голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников

В професійному середовищі поширена думка про певну процесуальну ізольованість ВАКС. Чи є об’єктивна необхідність в уніфікації практики, забезпечення єдності, або хоча б в певному узагальненні? Чи ведеться така робота?

— Начебто така думка існує, але важливо наголосити, що «ізольованість» суду зумовлена виключно спеціалізацією Вищого антикорупційного суду. В інших питаннях суд підпорядковується загальним нормативно-правовим актам та входить в систему судоустрою України. Уніфікація та узагальнення судової практики є завданням кожного суду та АП ВАКС у цьому питанні не є виключенням. Працюємо над узагальненням практики, що склалася в Апеляційній палаті. Найближчим часом діяльність у цьому напрямку буде актуалізована, адже за майже три роки здійснення правосуддя є підстави стверджувати про формування єдності судової практики.

 

Як АП ВАКС працює в умовах воєнного стану?

—Апеляційна палата здійснює свої повноваження в повному обсязі, навіть в умовах воєнного стану робота суду не припинялась. Здійснюється апеляційний перегляд всіх категорій справ без градації на невідкладні чи пріоритетні. Під час активних бойових дій частина управління з організаційного забезпечення була переведена на дистанційну роботу, щоб убезпечити працівників, наразі майже всі працівники суду на своїх робочих місцях. Всі судді Апеляційної палати наразі в Києві та продовжують розгляд справ. У разі необхідності особи, які утримуються під вартою, доставляються у судові засідання працівниками компетентних органів або беруть участь у судових засіданнях за допомогою систем відеоконференцзв’язку.

 

Наскільки вдається дотримуватися принципів публічності під час війни?

— Принцип публічності в роботі суду є одним з основних принципів і його обмеження можливо тільки в певних випадках, але навіть в умовах воєнного стану намагаємося забезпечувати максимальну прозорість та відкритість. Так було обмежено певні види інформації для безпеки суддів та працівників апарату, але громадяни як і раніше можуть відвідувати відкриті судові засідання, звертатися з клопотаннями про Youtube-трансляції судових засідань, користуватися нашими офіційними сторінками, звертатися за коментарями та роз’ясненнями до прес-служби суду та інше.

«Пріоритетом зараз є безпека суддів, апарату та учасників судових процесів, забезпечення безперебійного здійснення правосуддя», — голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников

Які підкатегорії справ у рамках корупційних злочинів можуть з’явитися у зв’язку з війною? Чи потребують судді додаткової спеціалізації для розгляду корупційних злочинів у військовій сфері?

— Коло корупційних злочинів, в яких палата здійснює апеляційний перегляд, визначено законом, поки що змін до законодавства у цій сфері ми не бачимо. Якщо до суду надійдуть справи щодо корупційних правопорушень, вчинених після 24 лютого 2022 року військовими чи у оборонній сфері, судді Апеляційної палати мають достатній професійний рівень для розгляду таких справ, адже ми ніколи не зупиняємося у навчанні та підвищенні власної кваліфікації.

 

Як розвивається практика щодо «санкційних справ»?

— На прикладі розгляду позовів про визнання активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави у порядку цивільного судочинства суд продемонстрував готовність та уміння працювати на найвищому рівні при розгляді і цивільних справ. До речі, 27 квітня 2022 року перше рішення ВАКС цієї категорії справ відносно колишнього депутата Верховної Ради України залишено в силі постановою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб», що набрав чинності 24 травня 2022 року, здійснення адміністративного судочинства у справах про застосування санкції у вигляді стягнення активів у дохід держави здійснюватиме Вищий антикорупційний суд. На сьогодні зарано говорити про будь-яку практику оскільки до Апеляційної палати, як до суду останньої інстанції для цієї категорії справ, жодне провадження відповідно не надходило. Такі справи звичайно є новими для нашої правової системи, у цьому розрізі законодавець знов визначив ВАКС судом для розгляду некримінальних справ. Будуть ініційовані збори суддів для обговорення та прийняття змін до Засад використання автоматизованої системи документообігу, спрямованих на впорядкування авторозподілу справ зазначеної категорії, зі свого боку зобов’язуюсь створення управлінням з організаційного забезпечення АП усіх необхідних умов для неупередженого та об’єктивного здійснення правосуддя суддями нашої інстанції, в тому числі і щодо даної категорії справ, у розумні строки.

«Пріоритетом зараз є безпека суддів, апарату та учасників судових процесів, забезпечення безперебійного здійснення правосуддя», — голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников

Коли відбудуться збори суддів ВАКС для обрання Голови суду? Кого Ви особисто бачите на цій посаді?

— Дата зборів суддів ВАКС поки що не визначена, але впевнений, що кожен суддя гідний зайняти вказану посаду. Хочу відмітити гарну започатковану традицію ротації керівництва із перебуванням людини на посаді лише впродовж одного строку. Особисто я бачу на посаді Голови суду авторитетного суддю, який за перші три роки роботи довів, що може бути ефективним менеджером, користується повагою в колективі, бачить всі недоліки управління на сьогодні, які є, і знає, як їх можна подолати. У нашому суді є багато талановитих суддів, які могли б його очолити та принагідно здійснювати управління установою.

 

(Бесіду вів Олексій Насадюк, «Юридична практика»)

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.