Припинення договору оренди земельної ділянки: що потрібно знати

Припинення договору оренди земельної ділянки: що потрібно знати

Коли строк дії договору оренди земельної ділянки добігає кінця – цілком ймовірно, що власника (орендодавця) можуть не влаштовувати істотні умови чинного договору оренди землі, або інший орендар запропонував кращі умови.

Як діяти в такій ситуації, роз’яснили фахівці Міністерства юстиції у Facebook.

Відповідно до статті 31 Закону «Про оренду землі» договір оренди землі, серед іншого, припиняється в разі:

– закінчення строку, на який його було укладено;

– поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;

– відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;

– набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі:

1. За згодою сторін:

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення – за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов’язань.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.

2. За рішенням суду:

– невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону «Про оренду землі»;

– невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами договору;

– у разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;

– на підставах, визначених Земельним кодексом та іншими законами України.

У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

У разі невиконання орендарем обов’язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов’язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

Як проконтролювати початок і перебіг реєстраційної процедури щодо земельних ділянок? У сервісі SMS-Маяк Земля. Завантажте до системи землі, що знаходяться у власності, оренді та користуванні. Система сповіщатиме про будь-які реєстраційні зміни щодо них. Для захисту своєї власності від рейдерства перейдіть за посиланням.

Ринок землі: Мін’юст відповів на важливі питання у сфері землеустрою

Укладання та внесення змін до договору оренди землі: Мін’юст роз’яснив важливі аспекти

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *