Протасовому Яру повернуто статус зеленої зони остаточно- рішення КАС ВС

Протасовому Яру повернуто статус зеленої зони остаточно- рішення КАС ВС

КАС ВС визнав законними рішення Київміськради, якими столичному Протасовому Яру повернуто статус зеленої зони.

Про це йдеться у Постанові Верховного Суду від 24 грудня 2021 року у справі № 160/8226/20.

Раніше забудовник, який планував зведення офісно-житлових будинків:

 • оскаржив дії Київської міської ради при ухваленні рішень, відповідно до яких було повернуто статус території зелених насаджень загального користування земельним ділянкам у парку відпочинку Протасів Яр у Солом’янському районі м. Києва;
 • переконував, що орган місцевого самоврядування не може скасувати своє попереднє рішення, оскільки воно було реалізоване та породило правові наслідки у вигляді права користування земельною ділянкою.

Обставини справи

У рамках цієї справи судами встановлено:

 • у квітні 2007 року Київміськрада затвердила містобудівне обґрунтування, яким внесла зміни до містобудівної документації,
 • зокрема визначила параметри будівництва багатофункціонального комплексу на вул. Миколи Амосова,
 • внесла зміни до Генерального плану розвитку міста Києва і до Програми озеленення м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста,
 • тобто перевела зону зелених насаджень загального користування до території житлової і громадської забудови.

Договір оренди земельної ділянки з позивачем, за яким той зобов’язувався забезпечити будівництво, експлуатацію та обслуговування комплексу, був укладений строком на п’ять років. Згодом продовжений до десяти років. Строк договору збігав 22 серпня 2017 року.

Встановлено також:

 • під час дії договору будівництва чи будь-якої підготовки до нього не проводили,
 • подальше (після 2017 року) продовження договору оренди ділянки на користь забудовників Київміськрада не здійснювала.

28 липня 2020 року відповідач своїми двома рішеннями:

 • повернув статус території зелених насаджень загального користування земельними ділянками у парку відпочинку Протасів Яр,
 • визнав свої попередні рішення такими, що не відповідають інтересам територіальної громади м. Києва.

Рішення КАС ВС у справі № 160/8226/20

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду погодилася з рішенням суду апеляційної інстанції , що Київміськрада діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішення мотивовано, зокрема, таким:

 • за ЗК України та Законом України «Про оренду землі» передача земель, зокрема, комунальної власності в оренду фізичним та юридичним особам здійснюється на підставі рішення виконавчого органу державної влади або органу місцевого самоврядування;
 • дія договору оренди завершилася у 2017 році,
 • надане право не було реалізовано забудовником і можливість його реалізувати станом на липень 2020 року була вичерпана.

Таким чином будь-якого втручання в діяльність позивача чи будь-якого іншого суб’єкта господарювання через прийняття спірних рішень не відбулось.

Також міськрада не змінювала цільового призначення земельної ділянки. Спірними рішеннями, якими Протасовому Яру повернуто статус зеленої зони, були скасовані зміни до Генерального плану розвитку міста Києва та до Програми озеленення м. Києва 2007 року.

Водночас Верховний Суд узяв до уваги висновки Конституційного Суду України в рішенні від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009:

орган місцевого самоврядування має право за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт.

 

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *