Разбез ООН: треба запобігти ядерній катастрофі

Разбез ООН: треба запобігти ядерній катастрофі

https://news.un.org/

Рада Безпеки ООН провела засідання щодо нападу Росії по українській АЕС. Ціль: запобігти ядерній катастрофі.

Розмарі ДіКарло, заступник генерального секретаря з політичних питань і миробудівництва, заявила, що необхідно докласти всіх зусиль, щоб запобігти ядерній катастрофі.

Її підтримав генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі, який запропонував якнайшвидше реагувати в Україні для розбудови структури, спрямованої на забезпечення безпеки ядерних об’єктів країни.

На засіданні Радбезу ООН у складі 15 членів через тиждень після того, як вона не змогла ухвалити резолюцію про засудження дій російської федерації в Україні, пані ДіКарло повідомила:

 • міста залишаються під важкими атаками з боку російських військ,
 • понад мільйон людей вже втекли з країни,
 • ті, хто залишився в Україні, зазнають потужних бомбардувань та обстрілів,
 • уже є тисячі жертв – і їх кількість продовжує рости.

Зазначивши, що ООН посилює свою роботу у відповідь на кризу, вона повідомила: у ночі через активні бої на Запорізькій атомній електростанції (АЕС) був пошкоджений навчальний комплекс. Система охолодження та електроцентр не постраждали.

За її словами, дії останніх годин були неприйнятними та «вкрай безвідповідальними». Більш того, напади на об’єкти ядерної енергетики суперечать міжнародному гуманітарному праву, зокрема, статті 56 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій.

«Чорнобильська катастрофа 1986 року є яскравим прикладом того, чому важливо забезпечити, щоб усі атомні електростанції мали найвищі стандарти безпеки», – сказала вона.

У свою чергу генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив Раді що росія повідомила його агентству кілька днів тому, що її сили рухаються в район Запорізької АЕС:

 • вони наткнулися на протидію з боку мирних жителів України,
 • але згодом вразили снарядом будівлю біля ядерних реакторів,
 • розпочалася пожежа,
 • яку вже загасили.

За наслідками:

 • жодна система безпеки не була порушена,
 • ядерні реактори не постраждали.

Незважаючи на те, що станція продовжує працювати в звичайному режимі, пан Гройссі підкреслив, що

«в цій ситуації не є нормально, коли на об’єкті перебувають військові сили».

МАГАТЕ готове якнайшвидше поїхати в Україну

На цьому тлі МАГАТЕ готове якнайшвидше поїхати в Україну з метою забезпечення безпеки та цілісності всіх ядерних об’єктів. Але:

 • ця місія буде обмежена ядерною безпекою,
 • жодним чином не пов’язана з політичними чи дипломатичними аспектами кризи.

Ці питання підпадають під компетенцію Ради Безпеки ООН.

Посол США Лінда Томас-Грінфілд заявила на екстреному засіданні, що штурм Запорізької АЕС «представляє страшну загрозу для світу».

«Милістю Божою, минулої ночі світ ледве відвернув ядерну катастрофу», – сказала Лінда Томас-Грінфілд Раді Безпеки.

«Атака росії минулої ночі поставила найбільшу в Європі атомну електростанцію під серйозну небезпеку… вона була неймовірно безрозсудною та небезпечною та загрожувала безпеці мирного населення росії, України та Європи», – сказала вона. «Ядерні об’єкти не можуть стати частиною цього конфлікту».

Реакція послів

Посол Великобританії Барбара Вудворд зазначила, що це був перший раз, коли держава атакувала діючу та працюючу атомну електростанцію.

«Міжнародне право вимагає спеціального захисту для ядерних об’єктів, і важко зрозуміти, наскільки дії росії були сумісні з її зобов’язаннями… Таке не повинно повторюватися», – сказала вона.

Посол Франції Ніколя де Рів’єр також висловив серйозну стурбованість ризиками для ядерної безпеки.

 • «Росія повинна негайно припинити свою незаконну та небезпечну діяльність, щоб відновити контроль української влади над усіма ядерними об’єктами», – сказав він.

Посол росії Василь Небензя заявив, що протягом восьми років ніхто не помічав злочинів українських націоналістів на Донбасі і не висловлював слів співчуття тамтешнім людям.

Посол України Сергій Кислиця сказав: «Ми пережили ніч, яка могла зупинити історію України та Європи».

Він підкреслив, що кожен день дає нові докази того, що під ударом росії не лише Україна, а й Європа та весь світ.

Раніше в Женеві глава МАГАТЕ зробив заяву, передавши оцінку оператора АЕС про те, що ситуація там залишається «дуже складною». Поки що неможливо отримати доступ до всього майданчика, щоб переконатися, що всі системи безпеки повністю функціонують.

Він уточнив, що з реакторних блоків АЕС:

 • 1-й блок зупинений на технічне обслуговування,
 • 2-й і 3-й блоки – контрольовані,
 • 4-й – працює на 60 відсотків потужності, а
 • блоки 5 і 6 утримуються «в резерві» в режимі малої потужності.

Унаслідок таких дій двоє постраждалих.

Тим часом на Запорізькій АЕС переведено в режим повної готовності Центр реагування на інциденти та надзвичайні ситуації (ЦНС) МАГАТЕ.

«У НВК буде цілодобово працювати, щоб постійно отримувати, оцінювати та поширювати інформацію про розвиток подій», – сказав він.

Генеральний директор знову висловив серйозну стурбованість.

«Я надзвичайно стурбований ситуацією на Запорізькій АЕС і тим, що там відбулося вночі», – пояснив він.

«Стрільба снарядами в районі атомної електростанції порушує фундаментальний принцип, згідно з яким фізична цілісність ядерних об’єктів повинна підтримуватися та безпечна в будь-який час».

Головним пріоритетом є забезпечення безпеки станції, її електропостачання та людей, які нею експлуатують, підсумував він.

 

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.