Рішення Великої Палати ВС стосовно гонорару успіху адвоката

12 травня 2020 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення у справі щодо можливості віднесення до судових витрат бонусів, передбачених договором про надання правничої допомоги, залежно від результатів розгляду справи, тобто так званого гонорару успіху. Таким чином, Велика Палата вирішила виключну правову проблему.

З відповідною постановою у справі № 904/4507/18 від 12.05.2020 ознайомтесь у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Систему можна протестувати тут.

Спрогнозуйте результат рішення суду з Verdictum PRO. ЛІГА:ЗАКОН презентує першу систему аналізу судових рішень із передбаченням вірогідності перемоги в суді за допомогою штучного інтелекту. Функціонал прогнозування на підставі аналізу тексту позовної заяви створено для попередньої оцінки ризиків та економії часу адвоката протягом підготовки до судових засідань. Детальніше за посиланням.

Відмовляючи в частині стягнення додаткової винагороди адвоката у розмірі 5000 грн за досягнення позитивного рішення у справі № 904/4507/18, суди попередніх інстанцій керувалися тим, що за своїм змістом і правовою природою така винагорода не є ціною договору (платою за надані послуги) у розумінні статей 632, 903 ЦК та ст. 30 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а є платою за сам результат, досягнення якого відповідно до умов договору не ставиться в залежність від фактично наданих послуг.

Однак Велика Палата ВС виходила з того, що домовленості про сплату гонорару за надання правничої допомоги є такими, що склалися між адвокатом та клієнтом, у межах правовідносин між якими і може розглядатися питання щодо обов’язковості такого зобов’язання. У контексті вирішення судом питання про розподіл судових витрат суд повинен оцінювати розумність витрат, їх співмірність із ціною позову, складністю справи та її значенням для позивача.

Велика Палата зазначила, що відмовляючи в задоволенні заяви про розподіл таких витрат, суди попередніх інстанцій не навели доводів та доказів нерозумності цих витрат, їх неспівмірності з ціною позову, складністю справи та її значенням для позивача.

ВП Верховного Суду вирішила, що загальна сума витрат на адвокатські послуги не виходить за розумні межі визначення гонорару, тож додаткове судове рішення про відмову в стягненні 5000 грн слід скасувати та  прийняти нове рішення — про відшкодування позивачеві цих витрат пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Велика Палата ВС сформувала позицію щодо відшкодування витрат на правничу допомогу

Надання адвокату гонорару готівкою можна підтвердити будь-яким документом: ВС

Юристу необхідно бути постійно в курсі останніх новин і подій на ринку юридичних послуг. Професіння видання ЮРИСТ&ЗАКОН — достовірне джерело важливої інформації для всієї юридичної спільноти: правова картина тижня, аналіз актуальної судової практики та практичні поради експертів. Скористайтеся унікальною пропозицією: оформлюйте передплату на півроку або рік — та отримайте безкоштовний доступ до кінця 2020 року.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.