Статус біженця: як влаштуватись на роботу або відкрити бізнес у Польщі

Статус біженця: як влаштуватись на роботу або відкрити бізнес у Польщі

З початку російського повномасштабного військового вторгнення за даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців Україну були змушені покинути понад 4 млн людей. Багато з них вчиняють спроби влаштуватись на роботу або відкрити бізнес у Польщі.

Для допомоги людям, які тікають від війни, ЄС в рекордно короткий термін активував Директиву про тимчасовий захист, яка почала застосовуватися з 4 березня та пропонує захист і правовий статус мільйонам українців.

Які права можуть отримати Українці, котрі мають статус біженця, проаналізував Андрій Терещук радник юридичної фірми «Ілляшев та Партнери».

Тимчасовий захист

Тимчасовий захист, передбачений Директивою 2001/55/ЄС, поширюється на:

 • громадян України, які постійно проживали в Україні та виїхали 24 лютого 2022 року або після цієї дати, та членів їх сімей;
 • осіб без громадянства та громадян третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року і які покинули Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати, та члени їх сімей.

Варто зазначити, що тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця, а тому не обмежує можливість працевлаштовуватися, залишити приймаючу країну чи повернутися до України. Також він не призводить до позбавлення особистих документів. При цьому залишається можливість отримати статус біженця у майбутньому.

Тимчасовий захист триватиме рік з моменту активації Директиви, тобто до 4 березня 2023 року. Якщо причини для надання тимчасового захисту зберігаються, його буде автоматично подовжено ще на рік (двічі на 6 місяців), тобто до 4 березня 2024 року. Якщо причини тимчасового захисту не зникають, може бути запропоновано продовжити тимчасовий захист ще на один рік (тобто до 4 березня 2025 року).

Тимчасовий захист надає право на проживання, доступ до житла, соціальну та медичну допомогу, законну опіку та безпечне влаштування дітей та підлітків без супроводу, доступ до освіти для дітей та підлітків, доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці), право на платіжний рахунок з основними функціями.

Вимушені туристи

Громадяни України, як безвізові туристи, мають право вільно пересуватися в межах Європейського Союзу протягом 90 днів. На цій основі можна вибрати країну, у якій скористатися правами, пов’язаними з тимчасовим захистом. Після набуття захисту залишається право подорожувати в межах Європейського Союзу протягом 90 днів протягом 180-денного періоду, але скористатися правами, отриманими від тимчасового захисту, можна лише в країні, яка їх надала. При цьому інша країна може вирішити, на дискреційній основі, та видати інший вид на проживання. Директива про тимчасовий захист діє у всіх країнах-членах ЄС, крім Данії. Набуття тимчасового захисту не обмежує у праві в будь-який момент звернутися щодо отримання статусу біженця.

Конкретні права особи, яка звернулась за наданням тимчасового захисту, а також умови його набуття детально визначаються внутрішнім законодавством конкретної країни ЄС, яке продовжує адаптуватися до теперішньої ситуації. З огляду на те, що кожна країна імплементує ці особливості у власне законодавство з певними відмінностями, варто отримати повну інформацію щодо тимчасового захисту від офіційних органів країни перебування.

Статус українців у Польщі

За даними ООН з України найбільша кількість людей прибула до Польщі – понад 2 млн людей. У зв’язку зі значним напливом біженців, у Польщі прийняли Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни» (далі – Закон). Він набрав чинності 12 березня 2022 року. Закон передбачає спеціальні правила легалізації перебування українців (за певним виключенням), які прибули на територію Польщі у зв’язку з воєнними діями.

Варто зазначити, що в початковій версії Закону формулювання було «безпосередньо з території України». Однак змінами від 23 березня слово «безпосередньо» було видалено  з метою поширення дії закону на біженців з України незалежно від того, звідки вони в’їхали до Польщі. Громадянином України, згідно з законом, вважається також особа без українського громадянства, яка перебуває в шлюбі з громадянином України і заїхала до Польщі у зв’язку з російською агресією.

Відповідно до закону, перебування українців, які легально в’їхали до Польщі з 24 лютого 2022 року та заявили про намір перебувати на території Польщі, вважається законним протягом 18 місяців (починаючи з 24 лютого 2022 року, тобто до 24 серпня 2023 року). Протягом цих 18 місяців можна виїхати з Польщі, але не на довше ніж місяць. Якщо перерва буде тривалішою, то набуті права тимчасового захисту припиняються. Цей час перебування у Польщі буде зарахований до п’ятирічного стажу потрібного для отримання статусу резидента ЄС. Дата, до якої українські громадяни мають право в’їзду до Польщі на особливих умовах, буде визначена в окремих положеннях.

Отримання номеру PESEL

Люди, які заїхали до Польщі і не були зареєстровані в системі Прикордонної служби (наприклад, з іншої країни Шенгенської зони), мусять зареєструватися у прикордонній службі протягом 60 днів від дня прибуття, крім осіб, які подали заяви на отримання номеру PESEL (одинадцятизначний цифровий символ, який дозволяє ідентифікувати особу, включає дату народження, серійний номер, стать та контрольний номер).

Для одержання PESEL, треба:

 • особисто звернутися до будь-якої ґмінної адміністрації (urząd miasta, urząd gminy, urząd miasta i gminy),
 • заповнити з допомогою працівників адміністрації формуляр,
 • надати фотографію (як для польського внутрішнього паспорта – dowod osobisty),
 • зробити відбитки пальців та
 • пред’явити будь-який документ для посвідчення особи (український внутрішній паспорт, паспорт для виїзду закордон, посвідчення водія, для дітей – свідоцтво про народження тощо, без необхідності додавати переклад).

Заява на номер PESEL подається і для дітей, її підписує один з батьків, опікуни або особа, яка фактично відповідає за дитину.

Особа, яка отримує PESEL, може автоматично отримати довірений профіль, який надає доступ до низки корисних електронних послуг.

Для цього у заяві на надання номера PESEL необхідно вказати:

 • адресу електронної пошти,
 • номер мобільного телефону,
 • згоду на внесення даних до реєстру контактних даних фізичних осіб,
 • згоду на підтвердження довіреного профіля.

Довірений профіль — це безкоштовний інструмент, який дозволяє підтвердити особу в електронних системах адміністрування, підписати документ довіреним підписом, зареєструвати свій бізнес онлайн. Профіль використовується лише для контактування з державною адміністрацією, тобто управліннями чи міністерствами.

Вибір місця проживання

Варто зазначити, що у зв’язку зі значним напливом людей, спостерігається черги на отримання PESEL. Уникнути цього можна шляхом звернення до адміністрацій у малих населених пунктах, де кількість українців зазвичай невелика, оскільки більшість вибрали місцем тимчасового проживання в Польщі саме великі міста (Варшаву, Краків та ін.).

Закон також передбачає низку прав на користь громадян України, зокрема:

 • право на соціальні виплати,
 • грошову та негрошову допомогу щодо соціального забезпечення,
 • продовольчу, психологічну та медичну допомогу,
 • освіту,
 • безкоштовний проїзд у транспорті.

У зв’язку з тим, що більшість працездатних громадян, які отримують тимчасовий захист, втратили джерело доходів через війну, одним з  найважливіших прав є право на роботу в Польщі та право відкривати бізнес на території Польщі (на тих самих умовах, що й громадяни Польщі).

Право на роботу в Польщі

Громадяни України, які користуються правом тимчасового захисту, мають право працювати в Польщі Для цього не потрбно отримання дозволу на роботу, подача заяви про намір працевлаштувати іноземця. Працювати можна навіть за відсутності чинного паспорта – достатньо документа, що засвідчує особу.

Роботодавцю необхідно буде повідомити повітове управління зайнятості (Powiatowy Urząd Pracy) про доручення роботи громадянину України протягом 14 днів з дня початку роботи. Це можна буде зробити в електронному вигляді (через портал praca.gov.pl), а заявка повинна містити такі дані:

 • відомості про суб’єкта, що доручає виконання роботи;
 • персональні дані громадянина України (ім’я та прізвище, дата народження, стать, громадянство, вид, номер і серія проїзного або іншого документа, що підтверджує або дозволяє встановити особу, та країну, в якій видано цей документ, а також як номер PESEL, якщо він виданий) ;
 • вид укладеного договору;
 • посада або вид виконуваної роботи;
 • місце роботи;
 • номер запису в реєстрі суб’єктів, що діють як агентства з працевлаштування (у разі доручення роботи громадянину України через агентство зайнятості з надання послуг з тимчасової роботи);
 • символ ПКД та опис діяльності, пов’язаної з роботою громадян України.

Реєстрація означає, що закон не передбачає відмови щодо надання дозволу на роботу.

При цьому, варто переконатися, що запропонована робота є законною.

У випадку порушення прав роботодавцем варто звертатися до Державної інспекції праці (Państwowa Inspekcja Pracy).

Робота для окремих професій

З 24 лютого 2022 року протягом 18 місяців, громадянину України, який здобув кваліфікацію лікаря чи стоматолога за межами території держави-члена ЄС, можуть надати згоду та умовну ліцензію на практику.

Громадяни України, які працювали в Україні науковими працівниками та мають відповідну кваліфікацію, зможуть працевлаштуватися без конкурсу у:

 • підрозділи Польської академії наук,
 • науково-дослідні інститути,
 • центр Лукасевича та
 • інститути, що діють в рамках Дослідницької Мережі Лукасевича.

Українці також набувають право:

 • стати на облік у бюро праці,
 • бути визнаним безробітним або
 • шукати роботу.

Завдяки цьому рішенню, громадяни України отримають переваги з:

 • працевлаштування,
 • зміни кваліфікації,
 • професійного консультування,
 • планування розвитку кар’єри та навчання (але без допомоги по безробіттю).

Зареєструвавшись як бажаючий знайти роботу, можна отримувати:

 • пропозиції про роботу, що відповідають кваліфікації, а також
 • інформацію про безкоштовні курси для тих, хто шукає роботу.

Допомога служби занятості

Можна скористатися допомогою співробітника служби зайнятості. Він допоможе знайти в Центральній базі (або інших базах) вакансію та надасть інформацію про відповідні пропозиції роботи:

 • контактні дані роботодавця та
 • іншу важливу інформацію.

Співробітник служби надасть інформацію про можливість отримання допомоги від інших державних установ/фондів тощо; інформацію про умови працевлаштування іноземців а також іншу професійну консультацію.

Крім цього можна самостійно користуватися Центральною базою вакансій (http://oferty.praca.gov.pl). Пошук пропозицій роботи також можливий за допомогою спеціального мобільного додатка ePraca (Android та iOS).

Корисні веб-сайти:

 • https://www.gov.pl/web/granica – інформація про польську державну допомогу біженцям з України (у тому числі українською);
 • https://lang-psz.praca.gov.pl/uk – інформація про допомогу служби зайнятості доступна українською мовою, контактні дані служби зайнятості;
 • https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 – інформація про пропозиції вакансій, про допомогу служби зайнятості (у тому числі українською);
 • https://eures.praca.gov.pl – база вакансій роботи в Європі (доступний переклад українською).

Відкриття бізнесу в Польщі

Також українці можуть відкривати бізнес на території Польщі. Для цього вони можуть діяти на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. Це може бути:

 • приватне підприємство (фізична особа-підприємець) та
 • фірма (будь-яке товариство чи компанію з капіталом, у тому числі повне товариство та товариство з обмеженою відповідальністю).

У Польщі можна вести бізнес у різних формах:

 • приватна підприємницька діяльність (також називається як одноосібне підприємництво або підприємницька діяльність фізичної особи);
 • спільна підприємницька діяльність;
 • партнерство;
 • товариство з обмеженою відповідальністю.

Приватне підприємництво, тобто господарська діяльність фізичної особи, є найпростішою формою ведення бізнесу оскільки:

 • можна зареєструвати онлайн (реєстрація безкоштовна);
 • не вимагає капіталу для початку;
 • підприємець є платником податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і може вибрати форму оподаткування;
 • не має бути платником ПДВ, якщо має доходи нижче певного рівня та продає лише товари та послуги, звільнені від сплати ПДВ;
 • у більшості випадків – для доходів, що не перевищують 2 мільйонів євро – буде достатньо ведення спрощеного обліку;
 • підприємець відповідає за зобов’язання компанії всім своїм майном;
 • підприємець має виключне право представляти свій бізнес.

Умови для відкриття бізнесу

Умовою для відкриття приватного підприємства є попереднє отримання номера PESEL та довіреного профілю (profil zaufany).

Для того, щоб заснувати індивідуальне підприємство, необхідно зареєструвати його у CEIDG в адміністрації ґміни або он-лайн. Реєстрація у CEIDG є безкоштовною.

Громадянам України, які законно в’їхали на територію Польщі від 24 лютого 2022 року з України та заявили про свій намір залишитися, не потрібно надавати документ, що підтверджує законне перебування в Польщі (дозвіл на тимчасове чи постійне проживання). Реєстрація компанії в CEIDG може зайняти до 30 днів але зазвичай весь процес займає близько 7 днів.

CEIDG (Центральний реєстр підприємницької діяльності) – це електронний реєстр приватних підприємців, що діють в Польщі. Керувати профілем можна онлайн в обліковому записі підприємця на порталі Biznes.gov.pl, де можна створити компанію, змінити дані в записі, а також призупинити, відновити або закрити свій бізнес.

Товариства є складнішими формами бізнесу. Зокрема процес створення товариства містить значну кількість формальностей:

 • акціонери повинні підписати договір у певній формі,
 • за реєстрацію компанії доведеться заплатити, а
 • представництво справ компанії та відповідальність залежать від типу компанії.
 • Найчастіше доводиться вносити статутний капітал.

Як зареєструвати фірму в Польщі

Для створення фірми необхідно зареєструвати її у KRS (Національний судовий реєстр). KRS є базою даних і реєстром підприємств. Реєстрація відбувається онлайн в системі S24, вимагає створення облікового запису в обраній системі та підтвердження його за допомогою довіреного профілю або довіреного кваліфікованого підпису. Компанія також може бути зареєстрована повіреним.

Варто зауважити, що деякі види бізнесу вимагають реєстрації у визначеній юридичній формі або передбачають цю форму для людей із визначеними компетенціями. Наприклад, для деяких видів бізнесу закон не передбачає реєстрації в CEIDG – підприємець повинен зареєструвати компанію в Національному судовому реєстрі. Це стосується у таких випадках:

 • вирощування окремих рослин,
 • страхова та перестрахова діяльність,
 • профспілки,
 • спортивні клуби,
 • діяльності у сфері протипожежної охорони.

Партнерами в товаристві з обмеженою відповідальністю можуть бути лише представники таких професій:

 • юрист,
 • фармацевт,
 • архітектор,
 • інженер-будівельник,
 • аудитор,
 • страховий брокер,
 • податковий радник,
 • брокер з цінних паперів,
 • інвестиційний радник,
 • бухгалтер,
 • лікар,
 • стоматолог,
 • ветеринар,
 • нотаріус,
 • медсестра,
 • акушерка,
 • адвокат,
 • патентний повірений,
 • оцінювач майна та
 • присяжний перекладач.

У виняткових випадках вид товариства, яке необхідно зареєструвати для здійснення даної діяльності, визначається певними нормами й правилами. Особливо це стосується фінансового сектору. Пересвідчитись, що на вибрану форму бізнесу не поширюються додаткові вимоги, можна в пошуковій системі коду PKD (https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd).

Отримання кредиту у Польщі

Законом передбачено, що громадяни України, можуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання.

Заява має бути подана:

 • не раніше ніж через 9 місяців від дати в’їзду після 24 лютого 2022 року (тобто не раніше 24 листопада 2022) та
 • не пізніше 18 місяців з 24 лютого 2022 року (тобто не пізніше 24 серпня 2023 року).

Дозвіл на тимчасове проживання надається одноразово на 3 роки.

Зазначений дозвіл може допомогти українцям з отриманням кредитів, якими можуть користуватися особи, що вирішили залишитися в Польщі і мають роботу. Польські банки уже спростили процедури відкриття рахунку та переказів в Україну.

Для отримання кредиту громадяни України, як і поляки, мають продемонструвати належну кредитоспроможність та бездоганну кредитну історію. Польські банки можуть перевіряти кредитну історію громадян України в іноземних реєстрах (Українське бюро кредитних історій та Міжнародне бюро кредитних історій). Крім того, українці повинні надати банку документи, що підтверджують їх законність перебування в Польщі (дозвіл на постійне проживання, дозвіл на тимчасове проживання).

Для подачі заяви на отримання кредиту необхідно мати такі документи:

 • дійсний український закордонний паспорт;
 • дозвіл на проживання (постійне, тимчасове);
 • довідку про доходи в Польщі (довідку від роботодавця про роботу, розмір доходу, договір з роботодавцем (umowy o pracę (трудовий договір), umowy zlecenie (договір доручення), umowy o dzieło (договір на конкретну роботу));
 • у випадку осіб, які ведуть бізнес, необхідні документи, щодо підтвердження ведення підприємницької діяльності протягом щонайменше 12 місяців;
 • особистий рахунок в польському банку, на який надходить заробітна плата;
 • номер PESEL, якщо такий був виданий.

Отже, можна сміливо сказати, що ЄС і, зокрема, Польща оперативно відреагували на складну ситуацію та прийняли необхідні рішення для тимчасового захисту українців, які вимушено покинули Україну через війну. Українцям максимально спростили процедуру легалізації їх перебування та гарантування основних прав і можливостей для комфортного життя.

Про права біженців з України в різних країнах читайте тут.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.