Страхові виплати за зруйновані транспортні засоби під час війни в Україні — коментарі юриста

Страхові виплати за зруйновані транспортні засоби під час війни в Україні — коментарі юриста

Лише станом на 25 травня Україна втратила близько 104 тисяч легкових автомобілів, а це понад півтора мільярди доларів США. Тож, зважаючи на обставини, що склалися в нашій країні, питання компенсації вартості пошкоджених, знищених або викрадених автотранспортів чи компенсації їх ремонту турбують кожного їх власника. Про перспективи отримання страхових виплат в таких випадках, а також алгоритми фіксації викрадених, пошкоджених або знищених російськими військовими транспортних засобів розповідає Костянтин Гиров, партнер Dynasty Law & Investment.

Вже понад три місяці, як українські військові чинять міцний опір повномасштабній агресії військ російської федерації. Однак, наслідки все ж таки неминучі. Так, діями російських військових вже зруйновані тисячі об’єктів інфраструктури, що у сукупності становлять понад 105 мільярдів доларів США відповідно до аналізу KSE Institute за підтримки Офісу Президента України, Міністерства економіки, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерства інфраструктури та Міністерства розвитку громад та територій. До вказаних збитків, що завдані росією, відносяться й транспортні засоби, що були вимушено покинуті українцями під час евакуації та/або були пошкодженні чи знищені внаслідок обстрілів та бомбардувань, чи навіть викрадені російськими військовими.

Знищений війною транспортний засіб — це не страховий випадок!

Закон України «Про страхування» передбачає, що страховим випадком є подія, яка повинна бути передбачена договором страхування чи законодавством України, яка відбулася та з настанням якої виникає обов’язок страхових компаній (страховиків) здійснити виплату застрахованих сум (страхових відшкодувань) страхувальникам, застрахованим або іншим третім особам.

Однак, варто наголосити на тому, що, а ні змістом вказаного акту, а ні будь-яким іншим законодавчим актом на сьогодні не передбачено жодної компенсації за пошкоджені чи знищені війною транспортні засоби.

На практиці ж майже до всіх договорів страхування страховиками вносяться пункти, що містять стандарті виключення зі страхових випадків, зокрема про випадки пов’язанні з форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) військового характеру (наприклад, збройний конфлікт, воєнні дії чи будь-які інші законні/незаконні військові дії). При чому не має різниці чи було оголошено війну, чи ні.

Таким чином, для того, щоб отримати компенсацію за пошкоджене або знищене авто під час війни, потрібно застраховуватися саме від воєнних ризиків, ризиків тероризму та громадських зворушень. Проте, в Україні укладання таких договорів страхування є поодинокими випадками, зокрема через їх високу вартість.

Зважаючи на вказані вище обставини, стає очевидним, що у страхових компаній є всі підстави для того, щоб відмовити у виплаті страхового відшкодування за завдані війною збитки, через те, що військові дії на території України не є страховими випадками.

А ось, якщо транспортний засіб було пошкоджено або знищено внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (аварії/ДТП), навіть у період війни, власники застрахованих транспортних засобів мають право на повну чи часткову страхову компенсацію, в залежності від умов договору.

Фіксація викрадених, пошкоджених або знищених російськими військовими транспортних засобів

Як вже зазначалося, на законодавчому рівні ще не існує окремого порядку відшкодування збитків за викрадені, пошкоджені або знищені війною транспортні засоби. Проте, на офіційному сайті Верховної Ради України зареєстровано законопроект №7237 від 31 березня 2022 року, який передбачає встановлення загального порядку відшкодування за викрадення, пошкодження чи знищення майна українців шляхом покладання репарацій на країну-агресора.

Варто підкреслити й те, що навіть попри відсутність законодавчого врегулювання такого механізму, не варто нехтувати можливістю фіксації та збору доказів викрадення, пошкодження чи знищення транспортних засобів. Адже у майбутньому країні-агресору прийдеться відповідати за всі скоєні правопорушення.

Тож, з моменту отримання інформації про те, що транспортний засіб було викрадено, пошкоджено чи знищено, необхідно звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів, викликавши правоохоронців на місце, де авто було викрадено, пошкоджено чи знищено, для складання протоколу огляду місця події (в регіонах де є така можливість) або, повідомивши правоохоронців письмово, шляхом подачі  відповідної заяви до відділення поліції особисто чи через представника, або, надіславши її цінним поштовим листом.

У заяві про вчинення кримінального правопорушення має бути зазначено адресу місця події, дату, час та обставини, внаслідок яких викрадено, пошкоджено чи знищено автомобіль.

Разом із цим, до заяви також долучаються:

  • копія документа, що посвідчує особу — паспорт (у разі подання заяви потерпілим особисто);
  • нотаріально посвідчена довіреність (у разі якщо заяву подає представник потерпілого, як від фізичної особи);
  • довіреність без нотаріального посвідчення (у разі якщо представником потерпілого є працівник юридичної особи, яка є потерпілою);
  • копія документа, що підтверджує реєстрацію транспортного засобу (свідоцтво реєстрації транспортного засобу);
  • DVD-диск або USB-флеш-накопичувач з фото- чи відеоматеріалами, на яких зафіксовано факт викрадення, пошкодження або знищення транспортного засобу (на фото- чи відеоматеріалах обов’язково мають бути навколишні будівлі чи споруди та, за можливості, геотегування (geotagging);
  • опис вкладення та повідомлення про вручення поштового відправлення (якщо заява про вчинення кримінального правопорушення надсилається цінним поштовим листом).

У разі якщо викрадений, пошкоджений чи знищений транспортний засіб, внаслідок обстрілу чи бомбардування було розміщено в новинах, необхідно вчинити аналогічні дії вище переліченим. Однак, замість фото- та відеофіксації будуть знімки екрана (screenshots) з новин, або відеозапис екрана (screen recorder) які слід так само долучити до відповідної заяви у роздрукованій чи у цифровій формі. Серед іншого, не зайвим будуть й зафіксовані письмові показання свідків, якщо такі були.

Враховуючи відсутність врегулювання процедури отримання страхової чи будь-якої іншої компенсації власникам викрадених, пошкоджених чи знищених транспортних засобів необхідно збирати та фіксувати докази вчинення кримінальних правопорушень для можливості отримання компенсації у майбутньому.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.