Стягнути успадковану іпотеку можна в межах позовної давності

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 2 березня 2016 року розглянув справу 6 –1286цс15 по позову в інтересах спадкоємця до банку про припинення кредиту і іпотеки і по зустрічному позову про звернення стягнення на предмет іпотеки і виселення.

При розгляді була підтверджена правова позиція відносно терміну вимоги стягнення на успадкований предмет іпотеки.

Статтею 17 Закону “Про іпотеку” передбачені підстави припинення іпотеки, проте такої основи, як смерть іпотекодавцяположення вказаної норми не містять.

Відповідно до статті 23 Закони “Про іпотеку” у разі переходу права власності на предмет іпотеки від іпотекодавця до іншої особи, у тому числі в порядку спадкоємства чи правонаступництва, іпотека є дійсною для набувача відповідного нерухомого майна, навіть у тому випадку, якщо до його зведення не доведена інформація про обтяження майна іпотекою.

Обличчя, до якого перейшло право власності на предмет іпотеки, придбаває статус іпотекодавця і має усі його права, несе усі його обов’язки за іпотечним договором в тому об’ємі і на тих умовах, які існували до його вступу в право власності на предмет іпотеки.

Якщо право власності на предмет іпотеки переходить до спадкоємця фізичної особи – іпотекодавця, такий спадкоємець не несе відповідальність перед іпотекодержателем за виконання основного зобов’язання, але у разі його порушення боржником він відповідає за задоволення вимоги іпотекодержателя в межах вартості предмета іпотеки.

Таким чином, якщо боржник і іпотекодавець – одно і те ж особато після його смерті до спадкоємця у разі порушення боржником своїх зобов’язань переходять обов’язки іпотекодавця в межах вартості предмета іпотеки.

Згідно з виведенням ВСУ правила статті 1281 ГК регулюють порядок пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців по виконанню зобов’язань спадкодавця перед своїм кредитором, а не порядок звернення стягнення на предмет іпотеки. Термін, в межах якого іпотекодержатель може зажадати звернення стягнення на предмет іпотеки, встановлюється загальними станами про позовну давність (глава 19 Цивільного кодексу).

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Джерело

Поделиться