Судова практика: Огляд на стан сп’яніння, проведений не уповноваженою на те особою – недійсний

Судова практика: Огляд на стан сп’яніння, проведений не уповноваженою на те особою – недійсний

Судова практика визначає, що огляд на стан сп’яніння, проведений не уповноваженою на те особою – недійсний.

Шепетівський міськрайонний суд закрив провадження щодо жителя Шепетівки у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП (керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння).

До матеріалів справи

За матеріалами справи, у Шепетівці водій керував автомобілем нетверезим. Огляд на визначення стану сп’яніння проводив черговий лікар.

У судовому засіданні свою вину в інкримінованому правопорушенні шепетівчанин не визнав. Сказав, що того дня не керував автомобілем, а лише підійшов до нього на стоянці залізничного вокзалу, щоб взяти у салоні гроші. Якраз у той момент прийшли поліцейські й запропонували пройти огляд на стан сп’яніння. Він погодився поїхати до лікарні.

Його захисник заявив клопотання про закриття провадження в справі. Яке обґрунтував тим, що ні в матеріалах справи, ні в судовому засіданні не здобуто доказів, що саме його підзахисний керував автомобілем з явними ознаками алкогольного сп’яніння. Що давало б підстави поліцейським вимагати проходження огляду на стан сп’яніння. А сам огляд у лікарні провели з порушенням встановленого порядку. Замість лікаря, який підписував висновок, його проводила медична працівниця. Тому він уважається недійсним.

Суд зауважує, що за вимогами п.п. 6, 7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Огляд на стан сп’яніння проводить:

  • поліцейський на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів;
  • лікар закладу охорони здоров’я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшер фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Як встановив суд, у Шепетівській лікарні наказом головного лікаря визначено час і місце проведення експертизи алкогольного сп’яніння, а також фахівців, які можуть це робити – лікар-нарколог або черговий лікар у відділенні невідкладної допомоги. За відсутності останнього, експертизу проводять ургентні лікарі: хірурги, анестезіологи, травматологи, які пройшли відповідну підготовку і здали заліки.

У списку таких лікарів є прізвище чергового лікаря, який підписав висновок про медичний огляд водія, відповідно до якого той був у нетверезому стані.

Висновок суду

Суд звертає увагу на відеозапис проходження того медичного огляду. На відео зафіксовано, що освідування на визначення стану сп’яніння у лікарні водія проводить не черговий лікар, як це визначено законодавством. А медична сестра. Вона безпосередньо підготувала вимірювальний засіб, запропонувала водієві продути трубку техзасобу та зафіксувала результат. У той час, як черговий лікар виконував технічну роботу: записував відповідні відомості до журналів, складав акт та висновок.

«Враховуючи, що медична сестра не наділена правом проводити огляд на стан алкогольного сп`яніння, тому такий огляд проведений не уповноваженою на те особою з порушенням порядку його проведення, а отже вважається недійсним», – констатує суд.

Зважаючи на істотні порушення при проведенні огляду на стан сп`яніння водія. Суд визнає протокол, складений за результатами огляду, та додані до нього матеріали недопустимими доказами, як такі, що отримані з істотним порушенням вимог КУпАП та Інструкції й за відсутності інших належних, допустимих і достовірних доказів, які б вказували на наявність у діях водія складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, закриває провадження.

Постанова ще не набрала законної сили та може бути оскаржена до апеляційного суду.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *