Судовий збір у справах про банкрутство – КГС ВС пояснив особливості

Судовий збір у справах про банкрутство – КГС ВС пояснив особливості

Судовий збір у справах про банкрутство – КГС ВС пояснив особливості

Верховний Суд у складі палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у справі № 905/1818/19 (постанова від 14 квітня 2021 року) пояснив особливості визначення ставки судового збору за розгляд майнового спору в межах справи про банкрутство.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.02.2020 у справі №918/335/17 (пункти 100-102 постанови) зауважила, що судові рішення у процедурі банкрутства можна поділити на дві групи:

  1. одна з них стосується не вирішення спорів, а розв’язання специфічних питань, притаманних саме процедурам банкрутства, тобто непозовному провадженню: про відкриття провадження у справі про банкрутство, про припинення дії мораторію щодо майна боржника тощо;
  2. друга група стосується виключно вирішення спорів. До неї належать судові рішення щодо розгляду спорів, стороною в яких є боржник.

Такий підхід зумовлює сплату позивачем судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового або немайнового характеру до боржника у відповідності до положень підпунктів відповідно 1, 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір“.

Судова палата звертає увагу, що у цій справі № 905/1818/19 у касаційному порядку оскаржуються судові рішення, прийняті за результатом розгляду майнового спору за позовом АТ “НАК “Нафтогаз України” до АТ “К.Енерго” про стягнення 3% річних та штрафних санкцій (пені), який розглянуто в позовному провадженні в межах справи про банкрутство АТ “К.Енерго”.

Відтак, з урахуванням вищенаведених висновків Великої Палати Верховного Суду, цей спір не стосується непозовного провадження в основній процедурі банкрутства цього боржника, яке врегульоване КУзПБ.

Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку про те, що за розгляд у позовному провадженні майнового (як у даній справі) чи немайнового спору господарському суду необхідно обраховувати ставку судового збору, що підлягає сплаті за подання такої заяви, у відповідності до положень підпунктів 1, 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір”.

Водночас ставки судового збору за подання заяв в основній процедурі банкрутства передбачені підпунктами 8- 10 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір”.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.