Велика Палата ВС змінила практику щодо можливості оскарження наказу про проведення податкової перевірки

Велика Палата ВС змінила практику щодо можливості оскарження наказу про проведення податкової перевірки

Велика Палата ВС змінила практику щодо можливості оскарження наказу про проведення податкової перевірки

Якщо платник податків допустив перевіряльників на підставі відповідного наказу про проведення, то в подальшому оскарження цього наказу не може бути належним та ефективним способом захисту права платника податків.

Про це вказала Велика Палата Верховного Суду (ВС) в постанові від 8 вересня 2021 року (оприлюднено 1 жовтня 2021 року) у справі № 816/228/17.

У цій справі Касаційний адміністративний суд (КАС) ВС, передаючи її на розгляд Великої Палати ВС, вказав на необхідність вирішення виключної правової проблеми, яка полягає у з’ясуванні питання,

чи є наказ про призначення перевірки окремим та самостійним актом індивідуальної дії, який у період своєї чинності впливав на права та обов’язки платника податків, суттєво їх порушуючи.

Обставини справи

Підприємство, яке перебувало в процедурі ліквідації, оскаржило в суді наказ про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки. Зокрема, зазначало, що:

  • спірний наказ був надісланий не на офіційну адресу підприємства, яка вказана в статутних документах, а на адресу арбітражного керуючого — ліквідатора,
  • такі процедурні порушення вплинули на його можливість захистити свої права під час проведення перевірки.

Позиція Великої Палати ВС

У справі Велика Палата ВС зробила такі висновки:

  • якщо контролювальний орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням;
  • оскарження такого наказу не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки його скасування не може призвести до відновлення порушеного права.
  • неправомірність дій контролювального органу під час призначення і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки;
  • підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення перевірки, а лише ті, що вплинули або об`єктивно могли вплинути на правильність висновків контролювального органу за результатами такої перевірки та, відповідно, на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.

Також Велика Палата ВС відступила від позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 27 січня 2015 року у справі № 21-425а14, згідно з якою невиконання ПК України щодо підстав та умов здійснення документальної позапланової перевірки призводить до визнання такої перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків.

Верховний Суд закрив провадження у цій справі, оскільки такий спір не підлягає судовому розгляду взагалі.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *