Верховний Суд роз’яснив, що розуміється під збільшенням або зменшенням позовних вимог

Суть справи: підприємство звернулось до суду з позовом, в якому просило розірвати договір відступлення права вимоги з іншим підприємством.

Після цього позивач подав до суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, в якій просив:

– здійснити тлумачення змісту договору дарування акцій;

– визнати за позивачем право власності на 1315 акцій, що були придбані відповідачем за договором дарування акцій.

Місцевий суд позовні вимоги задовольнив у повному обсязі: розірвав оскаржуваний договір, розтлумачив зміст договору дарування акцій та визнав право власності позивача на 1315 акцій.

Однак апеляційний суд відмовив у задоволенні позовних вимог.

Суд зазначив, що позовні вимоги, якими позивач доповнив позовну заяву шляхом подання заяви про збільшення розміру позовних вимог, жодним чином не пов’язані ані з предметом, ані з підставами поданого позову в первісній редакції.

Колегія суддів Господарського суду ВС погодилась із висновком апеляційного суду.

Відповідну постанову у справі № 922/404/19 ВС прийняв 09.07.2020. З її повним текстом можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM, яку можна протестувати тут. В окремому розділі системи ви зможете ознайомитись із усіма правовими правовими позиціями ВС.

Верховний Суд зазначив, що позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову – це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві. Неправомірно під виглядом збільшення розміру позовних вимог висувати нові вимоги, які не були зазначені у тексті позовної заяви.

Для побудови виграшної стратегії захисту клієнта в суді існують сучасні діджитал-сервіси, які допомагають полегшити роботу адвоката. Аналітична система аналізу судових рішень Verdictum надає доступ до 85 млн судових рішень та допомагає оперативно вивчити позицію конкретного судді та колег у схожих справах. Окрім цього система надає доступ до розкладу судових засідань і завантаженості суддів. Отримайте доступ до Verdictum.

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *