Визначення розміру шкоди, завданої землі і ґрунтам під час дії воєнного стану — поради експертів Asters

Визначення розміру шкоди, завданої землі і ґрунтам під час дії воєнного стану — поради експертів Asters

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів  України видало Наказ №167, яким затвердило Методику визначення розміру шкоди, завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану. Експерти Asters проаналізували як саме відбуватиметься визначення шкоди за цією Методикою.

Відповідно до Методики:

  • ґрунти вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні якісні зміни. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових забруднюючих речовин, а і вмістом небезпечних речовин, що перевищує їх гранично допустиму концентрацію
  • землі вважаються засміченими, якщо на земельній ділянці наявні сторонні предмети, матеріали, відходи та/або інші речовини без відповідних дозволів, які з’явилися внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій.

Масштаби та обсяги забруднення ґрунтів та/або засмічення земель визначаються уповноваженими органами Державної екологічної інспекції України, зокрема, але не виключно, шляхом:

  • огляду земельних ділянок
  • отримання даних дистанційного зондування землі
  • досліджень отриманих зразків проб ґрунтів
  • опрацювань висновків будь-яких експертиз, пояснень, довідок, документів, матеріалів, відомостей, отриманих з будь-яких джерел, оперативних повідомлень фізичних та юридичних осіб тощо

Визначення розміру шкоди внаслідок забруднення ґрунтів/засмічення земель здійснюється за формулами, затвердженими в Методиці.

Основою розрахунків розміру шкоди від забруднення ґрунтів/засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки (ГОЗ), ґрунти/землі якої зазнали забруднення/засмічення. Дані такої нормативної грошової оцінки земельної ділянки беруться з будь-яких джерел.

Щодо земельних ділянок, грошова оцінка яких не проведена, або у випадку неможливості отримання даних з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ГОЗ розраховується як середня нормативна грошова оцінка площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (для міста Києва використовується середня нормативна грошова оцінка площі ріллі по Київській області), помноженої на коефіцієнт, який дорівнює 300.

Уповноважені органи Державної екологічної інспекції України мають право надавати копії розрахунків разом із матеріалами справи, які використовувались для цих розрахунків, органам державної влади, місцевого самоврядування та правоохоронним органам.

Водночас зазначимо, що для інших випадків забруднення і засмічення земельних ресурсів, не пов’язаних зі збройною агресією та бойовими діями, визначення розмірів шкоди здійснюється відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Мінприроди №171 від 27 жовтня 1997 року.

 

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.