ВС роз’яснив питання щодо призначення покарання за збут зброї

ВС роз’яснив питання щодо призначення покарання засудженому за збут зброї, бойових припасів і вибухових пристроїв. Відповідну постанову у справі № 641/6094/18 Верховний Суд прийняв 23.02.2021, повідомила прес-служба ВС.

Спробуйте також  Verdictum PRO, за допомогою якого на підставі завантаженої позовної заяви ви зможете отримати інформацію про вірогідність перемоги у суді у всіх трьох інстанціях за допомогою штучного інтелекту.

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду задовольнив касаційну скаргу прокурора на ухвалу апеляційного суду у кримінальному провадженні за обвинуваченням особи у вчиненні злочинів, передбачених частинами 1, 2 ст. 263 КК.

Згідно з вироком місцевого суду, який апеляційний суд залишив без змін, чоловік визнаний винуватим у тому, що носив, зберігав та збув без передбаченого законом дозволу вогнепальну зброю, бойові припаси та вибухові пристрої. Крім того, він носив без передбаченого законом дозволу холодну зброю. За ці кримінальні правопорушення особа була засуджена до покарання у виді позбавлення волі на 4 роки. На підставі ст. 75 КК засуджений звільнений від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю два роки і покладенням на нього обов’язків, передбачених ст. 76 цього Кодексу.

У касаційній скарзі прокурор зазначив, зокрема, про те, що апеляційний суд безпідставно визнав правильним рішення суду першої інстанції про застосування до особи ст. 75 КК.

На думку прокурора, апеляційний суд:

    повною мірою не врахував того, що чоловік вчинив два епізоди тяжких злочинів проти громадської безпеки, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність як самого злочину, так і особи, що вчинила його;

    не врахував конкретні обставини, за яких чоловік скоїв вищевказані злочини, а саме те, що він декілька разів за досить значну матеріальну винагороду продавав вогнепальну зброю, бойові припаси та вибухові пристрої, що свідчить про байдуже ставлення останнього до наслідків скоєних ним злочинів і про те, що він має на меті лише отримання вигоди від цих дій.

Як зазначено в постанові ККС ВС, місцевий суд урахував ступінь тяжкості та суспільну небезпеку вчинених злочинів, які згідно зі ст. 12 КК України є тяжкими, дані про особу обвинуваченого, котрий раніше не судимий, щиро розкаявся у скоєному, що суд першої інстанції визнав за пом’якшувальну обставину, та відсутність обставин, які обтяжують покарання.

Водночас, урахувавши вказані обставини, суд першої інстанції дійшов висновку і про можливість звільнення особи від відбування покарання з випробуванням.

Переглядаючи вирок за апеляцією прокурора, апеляційний суд визнав обґрунтованим рішення суду першої інстанції.

Разом із тим, зазначив касаційний суд, рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК суд належним чином не обґрунтував і не навів мотивів, із яких він дійшов висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання у виді позбавлення волі з огляду на конкретні обставини вчинення ним злочинів. При цьому судом належно не враховано ступінь суспільної небезпеки вчинених засудженим злочинів з огляду насамперед на кількість збутої ним вогнепальної зброї, бойових припасів і вибухових пристроїв.

Крім того, суд апеляційної інстанції повною мірою не врахував, що кримінальні правопорушення, пов’язані з незаконним поводженням зі зброєю, бойовими припасами та вибуховими речовинами, мають підвищений суспільно небезпечний характер, оскільки сприяють загостренню криміногенної ситуації та створюють умови для вчинення інших, більш тяжких злочинів.

Таким чином, на думку колегії суддів, застосування положень ст. 75 КК є неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, оскільки в цьому випадку не сприяє виправленню засудженого та запобіганню вчинення нових злочинів.

Вам також може бути цікаво: Як отримати дозвіл на зброю в Україні?

Слідкувати за судовими рішеннями найпростіше з екосистемою Liga360. Нові інструменти дозволяють отримувати сповіщення щодо надходжень судових рішень та контролювати зміни. Користувачі можуть обрати рішення за певний період (день, тиждень, місяць), відфільтрувати їх за топ-10 тематиками у кожній формі судочинства або за інстанціями. Спробуйте переваги Liga360 вже сьогодні.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *