ВС визначив, яка правова природа грошових вимог до боржника після визнання аукціону недійсним

ВС визначив, яка правова природа грошових вимог до боржника після визнання аукціону недійсним

​​Висновок ВС про те, яка правова природа грошових вимог до боржника, котрі виникли після визнання результатів аукціону недійсними сформовано КГС ВС у постанові від 23 вересня 2021 року у справі №904/1907/15.

Обставини справи

До суду звернулося приватне підприємство у справі про банкрутство фізичної особи – підприємця. ПП просило визнати кредиторські вимоги до боржника, які виникли внаслідок:

  • визнання судом недійсним договору, укладеного за результатами проведеного аукціону з продажу майна банкрута,
  • неповернення заявнику як стороні (покупцю) договору сплачених ним коштів.

Місцевий господарський суд ухвалою, залишеною судом апеляційної інстанції без змін, у задоволенні заяви відмовив через відсутність у боржника грошових зобов’язань перед підприємством.

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду судові рішення залишив без змін.

Мотиви КГС ВС

Грошова сума, яка була сплачена боржнику за результатами аукціону та яка підлягає поверненню боржником покупцю після визнання результатів аукціону й укладеного за його наслідком договору недійсними, не є вимогою поточного кредитора до боржника:

  • на цю суму не поширюються положення статей 64, 133 КУзПБ щодо черговості (порядку) задоволення вимог кредиторів у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника,
  • її повернення боржником має здійснюватися в позачерговому порядку.

Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути об’єднана з вимогами про визнання правочину недійсним або заявлена як самостійна вимога у вигляді окремого позову. Розгляд цього питання у справі про банкрутство здійснюється в порядку ст. 7 КУзПБ у відокремленому позовному провадженні в разі відмови боржника добровільно повернути отримані за цим правочином кошти.

Правило ст. 216 ЦК України щодо двосторонньої реституції стосується виключно сторін правочину. Для повернення виконаного за недійсним правочином у разі, коли тільки одна із сторін виконала цей правочин, положення ст. 216 ЦК України не застосовуються.

Витрати на професійну правничу допомогу

Витрати на професійну правничу допомогу за результатами розгляду вимоги про застосування наслідків недійсності договору, укладеного за результатами аукціону, не охоплюються реституційними наслідками:

  • вони належать до витрат, пов’язаних із провадженням у справі про банкрутство (неплатоспроможність) в господарському суді,
  • мають загальний порядок розподілу та відшкодування, передбачений нормами ГПК України,
  • такі витрати не є поточними вимогами у справі про банкрутство (неплатоспроможність) та належать:
  1. у справі про банкрутство – до вимог першої черги (ч. 1 ст. 64 КУзПБ);
  2. у справі про неплатоспроможність – до витрат, що відшкодовуються в повному обсязі до задоволення вимог кредиторів (ч. 2 ст. 133 КУзПБ).

 

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.