Які права та обов’язки мають винуватці та постраждалі ДТП: роз’яснення Мін’юсту

Про те, які права та обов’язки мають винуватці та постраждалі ДТП розповів фахівець Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Романко. Відповідне повідомлення з’явилось на сайті Мін’юсту.

Права та обов’язки водія транспортного засобу, причетного до ДТП

У разі причетності до ДТП водій зобов’язаний вчинити ряд необхідних дій, які передбачені пунктом 2.10. Правил.

Після приїзду на місце пригоди працівників поліції водію слід звернути увагу на правильність оформлення ДТП. Наприклад, він має право зазначити працівникам поліції свої доводи та міркування щодо події, а за необхідності й надати письмові пояснення.

Після притягнення до адміністративної відповідальності водія, який винний у скоєнні ДТП, потерпілому слід звернутися до страховика, який забезпечив транспортний засіб заподіювача шкоди, за виплатою страхового відшкодування.

«Європротокол»: переваги та недоліки

Інший варіант для водіїв-учасників ДТП — скласти так званий «європротокол», повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду відповідно до встановленого зразка.

Зробити це можна за наступних умов:
— експлуатація таких транспортних засобів здійснюється особами, відповідальність яких застрахована;
— відсутні травмовані (загиблі) люди;
— у водіїв є взаємна згода щодо обставин скоєння ДТП;
— у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

У такому разі водії транспортних засобів після складення повідомлення мають право залишити місце ДТП та звільняються від обов’язку інформувати відповідні підрозділи Національної поліції про її настання.

Також водій, що спричинив ДТП, звільняється від адміністративної відповідальності, а постраждала сторона має змогу швидше отримати страхову виплату за шкоду, заподіяну її майну. Водночас, розмір такого страхового відшкодування потерпілому є обмеженим та становить максимум 50 000 грн.

Захист прав осіб, постраждалих у ДТП та відшкодування завданих збитків, у випадку незгоди із розміром страхового відшкодування чи відмовою у його виплаті, здійснюється за загальними правилами цивільного судочинства у суді.

Оцініть переваги преміум-пакетів LIGA360. Тільки до 14 травня ви можете безкоштовно протестувати максимум цифрових інструментів для юристів. Дізнавайтесь про умови акції прямо зараз.

Захист прав осіб, постраждалих у ДТП: звернення до суду

Захист прав осіб, постраждалих у ДТП та відшкодування завданих збитків, у випадку незгоди із розміром страхового відшкодування чи відмовою у виплаті такого, здійснюється за загальними правилами цивільного судочинства у суді.

Не зважаючи на досить значну кількість справ даної категорії, у судів все ж таки відсутній єдиний підхід до їх вирішення. Водночас, правові позиції Верховного Суду у справах, пов’язаних зі страховими правовідносинами застосовуються судами всіх інстанцій при розгляді справ за позовами, що виникають при відшкодуванні шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, з урахуванням законодавства про страхування.

Тому звертаючись до суду за позовом про відшкодування шкоди, завданої дорожньо-транспортною пригодою, з метою вибору ефективного способу захисту цивільних прав слід взяти до уваги судову практику, зокрема враховувати правові позиції Верховного Суду щодо розгляду вказаної категорії справ, наприклад:

  постанова Великої Палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 308/3162/15-ц (стягнення відшкодування зі страховика та застрахованої особи не може бути солідарним);

  постанова Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2019 року у справі № 465/4287/15 (виплата страхового відшкодування страховиком потерпілій особі не залежить від письмового звернення такої особи до страховика);.

  постанова Верховного Суду від 15 квітня 2020 року у справі № 610/1100/17 (відшкодування моральної шкоди спричиненої загибеллю особи у ДТП покладається на роботодавця-власника транспортного засобу);

  постанова Верховного Суду від 26 вересня 2018 року у справі № 641/5333/16-ц (моральна шкода, спричинена ушкодженням здоров’я, з винуватця ДТП стягується із відрахуванням розміру моральної шкоди, яку зобов’язаний виплатити страховик);

  постанова Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 643/4161/15-ц (визнання автомобіля фізично знищеним);

  постанова Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі № 635/4944/14-ц (стягнення вартості відновлювального ремонту автомобіля можливе на користь особи, яка володіє автомобілем на відповідній підставі).

Ще більше функціоналу в CONTR AGENT. Сервіс перевірки партнерів та конкурентів тепер отримав нову функцію — «Перевірка фізичних осіб». Дізнавайтесь, чи перебуває потенційний партнер чи співробітник у розшуку або під санкціями. Отримуйте інформацію про борги, шахрайство, корупційні діяння. Придбайте новий CONTR AGENT за вигідною ціною.

Верховний Суд роз’яснив, які дії кваліфікуються як опір поліцейському

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.