«Укрпошта» є одним з головних хабів країни з транспортування гуманітарних вантажів», — Віталій Бєліков про роботу компанії під час війни

«Укрпошта» є одним з головних хабів країни з транспортування гуманітарних вантажів», — Віталій Бєліков про роботу компанії під час війни

Як працює «Укрпошта» під час війни, про вклад компанії та її працівників у спільну справу Перемоги України, а також про задачі, які вирішують в цей час юристи компанії, «Юридичній практиці» розповів Віталій Бєліков, директор департаменту з правових питань АТ «Укрпошта».

 

— З початком активних воєнних дій рф щодо України «Укрпошта» стала чи не єдиною ланкою, яка «тримала» окремі населені пункти. Ви були готові до цього? Як зараз працюєте з окупованими територіями вже після 24 лютого?

— Чи були ми готові? І так, і ні. З одного боку — ми постійно рухаємось вперед і зміни які тривають забезпечують високу адаптивність команди до змін. З іншого боку — героїчні вчинки багатьох наших працівників, про які ми обов’язково розкажемо після перемоги, це те до чого не можливо підготуватись чи навчитись. Це наша Українська особливість, вміння згуртуватись перед обличчям ворога, відкинути всі внутрішні протиріччя і віддано та відважно робити свою справу як на передовій так і в тилу задля перемоги.

 

— Сьогодні «Укрпошта», як національний поштовий оператор, є стратегічним партнером низки гуманітарних місій. Як організовано співпрацю юридично?

— Генеральний директор Ігор Смілянський створив гуманітарний штаб в перший день початку збройної агресії рф, керівник гуманітарного штабу Тетяна Шкрюм — директор з адміністративного забезпечення. «Укрпошта» співпрацює як з міжнародними організаціями, наприклад ООН, так і приватними благодійниками. Ми по зрозумілим причинам не можемо розкривати деталі організації співпраці але можу зазначити, що «Укрпошта» є одним з головних хабів країни з транспортування гуманітарних вантажів до країни з закордону і подальшої логістики в країні.

 

— Взагалі, юристи під час війни потрібні?

— Все залежить від специфіки бізнесу і моделі правового забезпечення. В «Укрпошті» юристи це бізнес-партнери для внутрішніх замовників. І виокремити юристів із поточних бізнес-процесів складно, або взагалі неможливо, оскільки правове забезпечення є невід’ємною частиною бізнес-процесів компанії. Я особисто притримуюсь американської моделі організації правового забезпечення де директор з правового забезпечення компанії є граючими тренером і приймає на себе головні виклики. Наша команда юристів «Укрпошти» здійснює розробку постанов Кабінету Міністрів України які забезпечують функціонування «Укрпошти» в умовах воєнного стану та виконання доручень Президента й Уряду країни, забезпечує паровий супровід здійснення закупівель, судова робота хоча і не по всіх регіонах але триває, об’єм договірної роботи у поштовому та фінансовому сегментах послуг достатньо значний. Багато питань та задач до юристів пов’язано з мобілізацією працівників і відповідно їх бронюванням, а також мобілізацією транспорту «Укрпошти». Враховуючи значне навантаження на HR, питаннями здійснення бронювання працівників і взаємодії з цих питань з центральними органами влади займається саме юридична вертикаль.

 

— Який юридичний супровід марки з цитатою про корабель? Чи є якась цензура на марки в інших країнах?

— Випуск марки — це перш за все створення зображення і відповідно авторські права на таке зображення. Юристи з інтелектуальної власності забезпечують перевірку наявності прав у автора зображення і розробку договору для набуття «Укрпоштою» майнових прав. Тематику і сюжет марок затверджує Художня рада до якої входять представники філателістичної громади, «Укрпошти» і звісно Мінінфраструктури які і є в певному розумінні органом цензури. В інших країнах існує свою специфіка але в цілому для країн-учасників Всесвітнього Поштового Союзи підхід до випуску марок має спільні традиції. Зазвичай поштова марка це окремий елемент національної культури і є відображенням сьогодення.

«Укрпошта» є одним з головних хабів країни з транспортування гуманітарних вантажів», — Віталій Бєліков про роботу компанії під час війни

— Як відомо «Укрпошта» припинила співпрацю з російськими та білоруськими колегами. Але ж це процес. Що буде з відправленнями, які були десь в дорозі?

— Це не унікальна ситуація. Зазвичай є поштові відправлення які адресати не забирають. Вони зберігаються протягом 6-ти місяців, а потім запускається механізм зі своїми строками і умовами за яким такі поштові відправлення передаються в дохід державі.

 

— Чи підраховували Ви збитки/ризики від можливих позовів? Як їх оцінюєте?

— В рамках Всесвітнього Поштового Союзу встановлено механізм компенсації за втрачені міжнародні поштові відправлення. В цілому ми зможемо підрахувати потенційні збитки після спливу шести місяців з моменту припинення відносин з поштою росії та білорусі.

 

— Чи варто було переривати цю «нитку»?

— Думок з цього приводу багато. Моя особиста думка як юриста, що не треба було припиняти поштове сполучення, оскільки це заблокувало можливість для громадян України щодо вступу в спадщину, виплату/отримання аліментів, подання позовів громадян України до судових органів рф для вирішення майнових спорів тощо. Але повторююсь, це моя думка як юриста. Напевно ізоляція рф є вимушеною мірою і вимагає принести в жертву вирішення таких особистих питань.

 

— Як реагує на війну найстаріша міжнародна асоціація — Всесвітній Поштовий Союз? Які перспективи міжнародної поштової ізоляції росії?

— Всесвітній Поштовий Союз як і більшість міжурядових організацій є дуже консервативними і бюрократичними. Але не дивлячись на це, ми працюємо над тим щоб виключити рф з ВПС або максимально заблокувати поштове сполучення з окремим членами ВПС. Наприклад Польща вже перепинила поштовий обмін з рф і є достатньо багато країни які також рухаються до припинення поштового обміну з рф.

«Укрпошта» є одним з головних хабів країни з транспортування гуманітарних вантажів», — Віталій Бєліков про роботу компанії під час війни

— Ширяться новини, що російський оператор експрес-доставки «СДЕК» відправляв товари з білорусі до росії, що були здобуті шляхом мародерства в Україні, а потім після розголосу почав вимагати документи на майно. Чи є якась відповідальності за відправлення вкраденого?

— Поштовий оператор не має права вимагати документи які підтверджують право власності на речі які надсилаються поштою, хоча є і виключення. Щодо відповідальності, то в залежності від кваліфікації таких дій, це може бути для відправника незаконний збут незаконно набутого майна.

 

— В «Укрпошти» були два амбітні проєкти — логістичний хаб і банк. В якому наразі стані їх реалізація?

— Наші інвестиційні проєкти не скасовано, але тимчасово призупинено, ми розуміємо, що країна сьогодні потребує від «Укрпошти» вирішення невідкладних повсякденних задач. Але всі договори по інвестиційних проєктах діють і після припинення бойових дій ми плануємо відновити все розпочате. І я впевнений, що саме так і буде, бо наша команда «Укрпошти» вклала дуже багато в ці проєкти.

 

— Воєнні успіхи деяких ваших працівників у всіх на слуху. Чи багато в лавах ЗСУ та ТрО співробітники «Укрпошти»? Та як їх підтримує компанія, колеги?

— Наші працівники є і в тилу і на передовій. Підтримує звісно матеріально, виплачуємо матеріальну допомогу від «Укрпошти», зберігаємо робоче місце та виплачуємо середній заробіток, багато працівників за власною ініціативою придбавають для колег які на фронті тепловізори та інше необхідне обладнання. Сім’ям працівників надаємо гуманітарну допомогу. Багато чого робимо, у кожному нестандартному випадку шукаємо можливість допомогти і зазвичай допомагаємо.

 

— Як загалом підтримуєте дух?

— Працівники «Укрпошти» «не з робкого десятку», ми змогли відновити «Укрпошту», а це інколи відбувалось як бойові дії на фронті тож ми загартовані, і головне це сильний впевнений лідер і ми такого маємо в «Укрпошті» — це Ігор Смілянський генеральний директор, він і на вирішення державних завдань час знаходить і на вирішення поточних задач та особистих проблем працівників, а головне він впевнений у перемозі України і його впевненість заряджає всю нашу велику команду-родину «Укрпошта».

 

Від редакції: Захист України — спільна справа для всіх громадян. Ми переконані, що кожен, хто щось робить на користь української Перемоги — на передовій чи в тилу, — по-своєму борець за незалежність України. Ми поважаємо кожну працю, яка наближає Україну до Перемоги. Ми будемо вдячні нашим читачам за інформацію про правників, чий приклад гідний наслідування, для висвітлення їх роботи в проєкті «Юристи і війна».

 

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.